סיקור מקיף

הנחתת היפנית הפרטית Hakuto – R שוגרה לירח

חברת ISPACE היתה מתחרה של SPACEIL בתחרות לונאר אקס פרייז וכעת הם ינסו לעשות את מה שבראשית1 לא הצליחה – להיות החברה הפרטית הראשונה הנוחתת על הירח

haukuto - R מועמסת על גבי משגר פלקון 9 של ספייס אקס. צילום יחצ, ספייס אקס
haukuto – R מועמסת על גבי משגר פלקון 9 של ספייס אקס. צילום יחצ, ספייס אקס

ב–11.12.2022 יפן שיגרה חללית הצפויה לנחות על הירח. לראשונה משוגרת חללית מסחרית לירח ושמה Hakuto – R moon lander. השיגור נעשה באמצעות ה-Space X Falcon 9. החללית יוצרה על-ידי חברה יפנית בשם ispace.

חברת ISPACE היתה מתחרה של SPACEIL בתחרות לונאר אקס פרייז וכעת הם ינסו לעשות את מה שבראשית1 לא הצליחה – להיות החברה הפרטית הראשונה הנוחתת על הירח.

אין מדובר בטיסה ישירה לירח כמו חללית הארטמיס האמריקאית שהגיעה לירח תוך 4  ימים. הטיסה במקרה זה תימשך 4.5 חודשים. למשגר ה-Space X   אין העוצמה וכוח הדחף של ה- SLS (המשגר הכבד ששיגר את החללית אוריון לחלל במשימת ארטמיס 1). יש על כן צורך להשתמש בצורה חסכונית בדלק החללית עצמה. החללית משוגרת למרחק 1.6 מיליון ק”מ מכדור הארץ. הרבה מעבר למרחק הירח מכדור הארץ שהוא 384,000 ק”מ. שינויים הדרגתיים בגיאומטריה של מסלול הטיסה יביאו את החללית אט אט לקרבת הירח ולכניסה למסלול סביבו.

החללית תנחת בצד הנראה של הירח  במכתש אטלס סמוך לים הקור (Mare Frrigios). אורך החללית הוא 2.3 מטר (כולל רגלי הנחיתה) ורוחבה 2.6 מטר והמשימה תימשך 10 ימים.

המשימה תסתיים עם שקיעת השמש על הירח. משקל החללית הוא טונה אחת, כאשר כשני שלישים מהמשקל הוא דלק.

לחללית צמודה חללית אמריקנית זעירה במשקל 14 ק”ג ושמהLunar Flashlight. היא ניתקה מהחללית היפנית 7 דקות לאחר השיגור ומיועדת להגיע בנפרד לירח ולהיכנס למסלול אליפטי סביב הירח כאשר המרחק המינימלי שלה מהקרקע יהיה 9 ק”מ בקוטב דרומי. מטרתה לשדר לייזר אינפרה אדום לאזורים מוצלים בתמידות של מכתשים ולמדוד את החזר האור ומתוך כך ללמוד על עדויות לקרח מים במקומות אלה. ייעשה שימוש ב-4 אורכי גל בתחום האינפרה אדום.

לנחתת צמודים שני רכבי שטח קטנים (rovers), אחד של מדינות המפרץ שמשקלו 11 ק”ג ומידותיו 53 על 53 ס”מ ורכב נוסף שרוחבו  8 ס”מ ומשקלו 250 גרם. רכב זה הוא פרויקט משותף של סוכנות החלל היפנית ושל חברת צעצועים יפנית בשם Tomy. הרכב מצויד במצלמה, והכוונה ללמוד ממנו לגבי רכבי שטח מאויישים לעתיד לבוא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן