סיקור מקיף

המשרד לה”ס מפתח כלי מפות לסיכונים של ישראל להיערכות למשבר האקלים * ישראל מצטרפת לתוכנית ממשל מאופס

עם השלמת הפיתוח הטכנולוגי של היכן בכל מקום בישראל יש סכנה להצפות, ואילו אזורים סובלים מפגיעות גבוהה לאיי חום עירוניים ומחשיפה לסיכוני אקלים; המשרד חשף לראשונה בוועידת האקלים בשארם א-שייח’ כיצד ייראו התוצאות במספר מקומות בישראל

דוגמה למפות סיכוני אקלים של המשרד להגנת הסביבה
דוגמה למפות סיכוני אקלים של המשרד להגנת הסביבה המתמקדות בעיר עכו

מדע אקלימי בשירות המדינה: השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, והמדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה, פרופ’ נגה קרונפלד-שור, חשפו הבוקר (ה’) לראשונה בביתן הישראלי בפסגת האקלים בשארם א-שייח’ את התקדמות פיתוח כלי המפות הלאומי לסיכוני אקלים שאותו מבצע המשרד להגנת הסביבה. זאת, במסגרת אירוע שדן באתגרי משבר האקלים, והפתרונות המוצעים כיום ברחבי העולם, על מנת לספק כלי היערכות לקובעי המדיניות. גרסה ראשונה של הכלי הטכנולוגי תפורסם במהלך 2023.

על פי הדוח השישי של הפאנל הממשלתי לשינוי אקלים (ה-IPCC), כ- 3.3-3.6 מיליארד בני אדם חיים במצב פגיע מאוד עקב שינויי אקלים. אסונות טבע כבר גרמו להפסדים גלובליים של כ-280 מיליארד דולר בשנת 2021 בלבד. אותם הפסדים כלכליים-חברתיים חמורים, פוגעים בבריאותם, ברווחתם ובפרנסתם של האזרחים, דבר המדגיש עוד יותר את הצורך הדחוף במציאת פתרונות, דרכי פעולה ותכנון מדיניות ארוכת טווח.

מכיוון שפגיעות לאירועי אקלים, כולל הסיכונים עצמם, הרגישות לסיכונים ויכולת הסתגלות אליהם משתנים בין אזורים ומרחבים, ולפעמים אפילו יש הבדלים משמעותיים במרחק של מטרים ספורים, לקובעי מדיניות בממשלה, בשלטון המקומי, בשוק הפרטי ועוד יש צורך קריטי במיפוי הסיכונים והפגיעות של כל אזור ותושביו בצורה הטובה ביותר. ידע כזה ייעל את תהליכי קבלת ההחלטות ואת פעולות ההערכות בכל הרמות.

הפורטל הלאומי לסיכוני האקלים שמפתח המשרד להגנת הסביבה בסיוע חברת הסטארט-אפ הישראלית-אמריקאית Tomorrow.io, מהווה כלי תומך לתכנון ארוך טווח. הניתוח יאפשר קביעה מבוססת מידע וידע של סדרי עדיפויות, קדימויות ולוחות זמנים לטיפול מרחבי פרטני, יוביל לייעול של השקעות ציבוריות ופרטיות בצעדי ההיערכות וישפר את תהליכי התכנון הפיזיים.

הפורטל יציג מידע אינטגרטיבי בעבור כל רשות וינגיש את המידע בעבור שלושה תחומים: חשיפה, רגישות ומוכנות לסיכון ברמת רזולוציה מרחבית גבוהה כולל תחזיות. הנתונים יהיו נגישים לרשויות המקומיות לשימוש שוטף. הרשויות המקומיות שיזכו בקול הקורא שפרסם המשרד להגנת הסביבה לתמיכה בהכנת תוכניות היערכות למשבר האקלים, יוכלו להשתמש בפיילוט של מפות הסיכונים.

באירוע שהתקיים בביתן, מלבד פורטל מפת הסיכונים שאותו מפתח המשרד להגנת הסביבה, הוצג גם לוח המחוונים החדש של ה- OECD IPAC עם מדדי סיכוני אקלים. שני הכלים החדשניים צפויים לספק את הידע הנדרש לקובעי המדיניות על מנת להיערך בצורה המיטבית למשבר האקלים. 

לפרטים נוספים

מושב מיפוי אקלים בביתן המשלחת הישראלית בועידת שארם COP 27

ישראל מצטרפת ליוזמה האמריקאית לממשל מאופס פליטות

הבוקר (ה’) בפסגת האקלים בשארם א-שייח’, בנוכחות השליח המיוחד של ארה”ב, ג’ון קרי, השתתפו השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג ודקל כהן, סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, באירוע חגיגי של מובילי היוזמה האמריקאית “ממשל אפס – נטו”; במסגרת היוזמה ממשלת ישראל תכין תוכנית לאפס פליטות נטו מפעולות ממשלתיות עד שנת 2050

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: “ממשלת ישראל מצטרפת היום לשורה של ממשלות המתחייבות לשמש דוגמה ולהוביל את השוק לקראת יעדי איפוס פליטות עד לשנת 2050. המאבק במשבר האקלים מחייב את כולנו לפעול, וראוי כי הממשלה תהווה דוגמה ותתחייב לפעול לאיפוס פליטות הנובעות מפעילותה. אנו מברכים על היוזמה ונערכים, יחד עם החשב הכללי במשרד האוצר, להכנת מתווה ליישומה באופן מיטבי”

 צילומים: המשרד להגנת הסביבה https://did.li/0QyCN

הבוקר (ה’) השתתפו השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, ונציגי החשב הכללי במשרד האוצר, באירוע חגיגי של מובילי היוזמה האמריקאית “ממשל אפס – נטו” במסגרת ועידת האקלים בשארם א-שייח’, בנוכחות השליח המיוחד לענייני התחממות גלובלית של ארה”ב, ג’ון קרי. במסגרת האירוע, הצטרפה מדינת ישראל ליוזמה, ותפעל להכנת תוכנית לאיפוס פליטות נטו מפעילות ממשלתית עד לשנת 2050.

ממשלות נחשבות למעסיקות הגדולות ביותר במשק, וכפועל יוצא מכך הן הופכות לצרכניות גדולות של נדל”ן ורכב, לצד רכש סחורות ושירותים בהיקפים גדולים במדינותיהן. בכך, הן “תורמות” תוספת נכבדה של פליטות גזי חממה.

היוזמה האמריקאית קוראת לממשלות להוות דוגמה ולהוביל את המשק לאיפוס פליטות נטו מפעולות ממשלתיות עד שנת 2050.

על פי היוזמה, המדינות יפתחו ויפרסמו מפת דרכים עד ועידת האקלים הבאה, COP28 שתתקיים באיחוד האמירויות, המתווה את המסלול להשגת המחויבות “אפס נטו”, ותכלול יעדי ביניים ייחודיים לכל מדינה.

בסיום האירוע קראו הנציגים למדינות נוספות להצטרף ליוזמת “ממשל אפס – נטו”, ולחלוק עימן את הידע והניסיון שנצבר עד כה בהפחתת הפליטות בפרט ובמאבק במשבר האקלים בכלל.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן