סיקור מקיף

המיזם המשולש לאיתור כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

בפרויקט ראשון מסוגו בחלל – אוניברסיטת תל אביב תתווך בין שתי חלליות גאיה האירופית וטס של נאס”א לאפשר גילוי קל ומהיר יותר של כוכבי לכת

הדמיה של כוכב לכת דומה לכדור הארץ המקיף שמש אחרת. <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
הדמיה של כוכב לכת דומה לכדור הארץ המקיף שמש אחרת. איור: depositphotos.com

מיזם ראשון מסוגו בחלל: תכנית של אוניברסיטת תל אביב תתווך בין שתי חלליות, האחת של סוכנות החלל האירופאית (ESA) והשנייה של סוכנות החלל האמריקאית (NASA), במטרה להצליב בין הנתונים המגיעים משתי חלליות הדגל של סוכנויות החלל הללו. שיתוף הפעולה נעשה בהובלת שלשה חוקרים מהפקולטה למדעים מדויקים באוניברסיטת תל אביב – פרופ’ (אמריטוס) צבי מזא”ה, פרופ’ שי צוקר, ותלמיד המחקר אביעד פנחי, והוא  מאפשר איתור מדויק ומהיר יותר של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.

פרופ’ צבי מזא”ה: “זהו מאמץ בין-לאומי אדיר, אשר אנחנו מהווים את החוליה המקשרת שלו. אני נרגש לראות את שיתוף הפעולה הזה קורם עור וגידים ומניב תוצאות. משמח אותי לראות שהצלחנו להגיע לעמק השווה למען קידום האנושות בתחום חקר החלל.”

TESS, חללית המחקר של NASA, האמונה על גילוי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, אינה יכולה לצפות בכוכבי הלכת עצמם. במקום זאת, החללית מגלה כוכבי לכת המקיפים שמשות רחוקות לפי כמות האור הנפלט מהשמשות לאורך זמן – כוכבי הלכת מסתירים חלקית את אותן שמשות כשהם עוברים על פניהן וכך גורמים לירידה מחזורית קטנה בעצמת האור המגיע אלינו. בחלק מן המקרים הירידה בעצמת האור הנמדדת על ידי החללית נגרמת על ידי שינויים בעוצמת האור של כוכבים שכנים ולא כתוצאה מנוכחותו של כוכב לכת,  בגלל איכות הצילום של הטלסקופ שעל החללית. כדי לאמת את נוכחותו של כוכב הלכת יש צורך בתצפיות מעקב נוספות מכדור הארץ, דבר הדורש הרבה זמן ומשאבים. בזמן ש-TESS תרה אחר פלנטות סביב כוכבים אחרים, Gaia, חללית המחקר של סוכנות החלל האירופאית, ממפה את מבנה הגלקסיה שלנו, גלקסיית שביל החלב. היא עושה זאת על ידי מדידת המרחק ועצמת האור של למעלה ממיליארד כוכבים בפירוט שלא היה כמוהו, אך קצב הצילום שלה נמוך בהרבה מזה של TESS.

קבוצת המחקר של אוניברסיטת תל אביב, בהובלתו של פרופ’ צבי מזא”ה, יצרה שיתוף פעולה בין שתי סוכנויות החלל המובילות בעולם. הקבוצה בנתה מערכת להצלבת נתונים מהחללית Gaia, שלה כושר הפרדה יוצא דופן בצילומיה והיא מסוגלת להבחין בין הכוכבים (השמשות) והנתונים על כוכבי הלכת הפוטנציאלים מהחלליתTESS . הצלבת הנתונים מאפשרת ניפוי מהיר של המקרים בהם מדובר בשמשות שכנות ולא בכוכבי לכת. שיתוף הפעולה שהחל לפעול בימים אלה כבר הניב זיהוי של כוכבים שהתעממות האור שלהם נגרמה על ידי כוכבים שכנים ולא על ידי כוכבי לכת, וכן כוכבים שאכן קיימים סביבם כוכבי לכת.

אביעד פנחי: “זהו פרויקט מרגש מאוד. יצרנו מערכת שמצליבה בין נתונים המגיעים משתי החלליות המובילות בתחומן, Gaia ו-TESS, אשר כל אחת מהן משלימה את החסר עבור החללית השנייה לכדי תמונת מצב שלמה ומדויקת. כל הנתונים מתנקזים אלינו ומעובדים אצלנו, וכבר הגענו ללא מעט תוצאות שכל הצדדים מרוצים מהם. בהתחלה לא האמנתי שנצליח לגרום לשתי סוכנויות החלל לשתף פעולה, אבל ההתלהבות של פרופ’ מזא”ה מדבקת, מה שהוביל לכך שבנינו את המערכת שלנו עוד לפני ששיתוף הפעולה יצא רשמית לפועל, ובסופו של דבר גם הם נסחפו בהתלהבות.”

פרופ’ שי צוקר: “היכולות והמטרות של Gaia ושל TESS הן שונות אך משלימות. הרעיון לשלב את הכוחות של שתי החלליות הללו עלה אצלנו לפני שנתיים ולאחר מאמצים רבים שיתוף הפעולה הזה רואה אור כעת. מטרת העל שלנו היא לקדם את המדע עבור האנושות כולה. זהו אירוע מרגש ומשמח ביותר ואנו גאים להיות החוליה המקשרת שמאפשרת אותו.”

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

 1. אלי איזק
  בשביל העולם שלנו – זה לא חשוב.
  בשבילך – זה חשוב כי ככה החלטת.
  החומר כן מנסה להשתוות לרמה של אנרגיה – אבל יש יותר אנרגיה מאשר חומר בעולם שלנו.
  אתה חווה את ה “מאבק” בין החומר והאנרגיה בעולם הזה ואלו הם החיים…

 2. קצת פילוסופיה שלא למדתי (חקר האמת והמציאות).
  כל פעם מדהים אותי שהעולם הזה מייצר לנו אינסוף דברים חדשים לגלות, אינסוף מרחק ועצמים במאקרו, אינסוף במיקרו.
  נראה שככל שנעמיק לחקור כך נגלה עוד תגליות בלי סוף. יש כאן מטרה שזה ככה? יש השגחה? אם כן, אז בשביל מה? (אני לא דתי)
  למה נוצרנו עם רצון להמשיך לחיות כמעט בכל מחיר? למה חשוב לנו שיהיו לנו ילדים שימשיכו אותנו? (גם הם ימותו בשלב מסויים)
  לאנשים חשוב גם שיזכרו אותם ואולי שישארו תמונות, מצבות, אפילו פסלים. בשביל מה? הזמן מוחק הכל (ראיתי מצבות שהכיתוב שלהן נמחק לגמרי עם השנים) ונניח שנשאר פסל או תמונה של מישהו חשוב, זה ממש לא הוא יותר.
  למה חשוב לעולם שלנו שדברים יתרחשו, יזוזו, יסתובבו. למה חשוב לעולם להשקיע בזה אנרגיה? הייתי מצפה שהעולם דוקא ינסה להגיע למצב של מנוחה. למשל, אפילו השמש תעלם עוד כמה מיליוני שנים.

  אלי איזק
  מורה פרטי למדעי המחשב תכנות ומתמטיקה
  https://eisaak123.wixsite.com/privatelessons

 3. אני לא קומוניסט אבל הקפיטליזם החזירי מביא אותנו לעולם שבו רק קומץ טייקונים שיהיו בעלי הרובוטים ירוויחו הון עתק, ושאר האוכלוסיה תיזרק לכלבים. קרא חומרים על המהפכה התעשייתית הרביעית ואובדן המשרות העצום שהיא כבר התחילה להביא.
  נסיון להגיד שהשוק החופשי יפתור את הכל במצב כזה הוא בעצם זריקת אחריות.

 4. אבי,
  יש מקומות ברשת שניתן לקיים בהם דיון אינטלקטואלי ברמה גבוה. אולי אני משחית את זמני כאן.. אני נותר משתומם מתגובתיך החוזרות ,הנעדרות טיעונים לוגיים וכמותיים ובמקומם אתה נאחז בסיסמאות ריקות . טיקונים ….קפיטליזם.. במה תגובות אלו שונות מהתגובה כגון ” רק אלוהינו בשמיים אחראי על הבריאה וכו..” זה לא רציני .
  תזכורת . ברית המועצות נעדרת הטיקונים יבשה את ימת אראל. בשנות ה50 הסופר סוציאליסטיות בישראל יבשו את עמק החולה..
  סין הקומוניסטית מקימה עשרות תחנות פחמיות בשנה . (אבל חברה קבועה בועידות האקלים ) .
  בכל מקרה אני לא אתן לשכל הישר , למידע שמצטבר או לעובדות לבלבל אותך .
  ונקנח בבדיחה שהמצאתי הרגע .
  איך קורים לאתר הידען ברוסית ?
  פראבדה !
  בברכה,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן