סיקור מקיף

המוסד הגלקטי – המחסום האחרון בפני הברבריות בסדרת הטלוויזיה, ומי יציל אותנו במציאות מחזרה לימי הביניים?

האם חזה אסימוב את קריסת האנושות בחזרה לימי ביניים שבהם הכבוד לידע ידעך והבורות תשתלט? מסתבר שההתכחשות למדע כפי שבאה לידי ביטוי ביתר שאת מצדיקות את החשש של אסימוב. מסתבר שהוגי דעות שמרנים מפנתזים על חזרה לימי הביניים. ראו הוזהרתם

כרזת הסדרה foundation - המוסד, המבוססת על סדרת הספרים של אייזיק אסימוב. צילום: APPLE TV+
כרזת הסדרה foundation – המוסד, המבוססת על סדרת הספרים של אייזיק אסימוב. צילום: APPLE TV+

“הספריה הזאת תשרף יום אחד, מצווה לגנוב ממנה”, אמר הארי סלדון לנערה גאל דורניק, הגאונה המתמטית הגדולה בגלקסיה, שבאה לעבוד אצלו בספריה הקיסרית בטראנטור בפרק הראשון כאשר נתן לה את כתב היד המקורי של נוסחה מתמטית בת מאות שנים שבה השתמשה כדי להתקבל לעבודה.

היום יצאו שני הפרקים הראשונים  של הסדרה “המוסד” FOUNDATION בשירות הסטרימינג אפל פלוס. כזכור, הסדרה מבוססת על סדרת הספרים באותו שם שכתב סופר המדע הבדיוני איזיק אסימוב תוך השראה מספרים על עליתה ונפילתה של האימפריה הרומאית. גיבורי הסדר מנסים לשמר את הידע בעידן הברברי הקרב, אבל אסימוב לא התכוון רק לקיסרות הגלקטית בספריו, הוא התריע מפני המציאות. כמובן שמפיקי הסדרה הדגישו את הסיכון הזה עוד יותר.

צפיה בשני הפרקים הראשונים חושפת עולם עתידני – עם חלליות מהירות מהאור, מעליות חלל ושלל אפקטים אבל העולם הזה הוא בעצם השתקפות של העבר – ליתר דיוק תהליך מסוים בעבר – נפילת האימפריה הרומית, שהשליטה שלום בעולם בכוח צבאה (כך גם בקיסרות הגלקטית בסדרה) התחילה לאבד את השולים לברברים, שבסוף כבשו את רומא.

מעט מהתרבות העניפה שצמחה במשך מאות שנים ביוון ואחר כך ברומא שרד את ימי הביניים, חלקם בזכות העתקה של ספרים במנזרים (תוך כדי צנזורה), וכמה תרבויות שהשכילו להמשיך את המדע – הפרסים, הערבים בעיראק של היום ולבסוף המוסלמים והיהודים בימי הביניים בספרד – עד שגורשו משם. התקופה הבאה היתה הרנסאנס שבנתה על הידע העתיק והמעט שהצטבר עליו באלף שנות ימי הביניים. וכמובן צריך לזכור את שריפת הספריה באלכסנדריה שגרמה לאובדן עצום של הידע הנצבר.

קשה לאמוד את הידע שאבד. היו המון דברים שהיו צריכים לגלות מחדש. בגרסה הגלקטית של אסימוב מנסים הארי סלדון  וממשיכיו (בהמשך סדרת הספרים ומן הסתם גם בסדרת הטלוויזיה) להקים מוסד שתפקידו יהיה לשמר את הידע בספריה ייעודית, ולהגן עליו מפני הברברים.

עד כאן העבר – הן האמיתי, והן הספרותי (גם אם העלילה שמתרחשת בעתיד). אסימוב נפטר ב6 באפריל 1992, וחזה בנפילת הגוש המזרחי ובאופטימיות ששררה אז באשר לעתיד. אבל כמו אצל הארי סלדון, מתחת לפני השטח האימפריה מתחילה להתפורר.

המקבילה המודרנית היא כמובן ארצות הברית שלרגע נדמה שהיא השליטה היחידה בעולם שחדל להיות דו קוטבי, אבל הסדקים התחילו להפרוץ מתחת לפני השטח – וכמו בטראנטור, הם גם חיצוניים וגם פנימיים.

קריסתה של ארצות הברית

האיומים החיצוניים על הסדר הקיים ידועים זה זמן רב – האלימות הדתית – בעיקר זו האיסלמיסטית שפגעה בארה”ב תחילה בשגרירויות וספינות ולבסוף ב-11 בספטמבר 2001 – גם בתוך ארה”ב – הפלת מגדלי התאומים והפגיעה בפנטגון, והמלחמות הלא יעילות אחר כך בעיראק ובאפגניסטין. בנוסף, יש גם כוח עולה – סין, שהפכה את תושביה בתוך כמה עשורים מעניים מרודים לבני המעמד הבינוני, וכבשה את העולם באמצעות השקעות בתשתיות וקניית חברות.

באיומים הפנימיים פחות מטפלים, נכון יש את האלט רייט והטראמפיסטים, שבתקופת שלטונו של טראמפ זכו אפילו לעידוד אבל הם רק הפנים הציוריות של תהליכי עומק חמורים בהרבה, ולמעשה אנו כבר רואים היום את המקבילה של שריפת הספריה באלכסנדריה (ובטראנטור לצורך העניין) בעוינות למדע.

ואולם העוינות למדע לא נולדה בחלל ריק. בשנות החמישים והשישים -התקופה בה גדלו הבייבי בומרים – חינוך נחשב כהשקעה הטובה ביותר שמשפחה יכולה לספק לבניה ובנותיה. החינוך הציבורי יצר מעמד משכיל שמילא לאחר מכן את האוניברסיטאות, ושימש כעתודה הכלכלית והפוליטית של ארה”ב.

דירדור החינוך הציבורי

ואז נבחר רונאלד רייגן לנשיאות, והפך כל השקעה – בוודאי ממשלתית ל-SPENDING כלומר הוצאה. בעיני חסידיו שירות ציבורי הוא דבר פסול, ולכן התדרדר מעמד החינוך הציבורי, והשאלה האם ילדים יוכלו להגיע לעמדות גבוהות יותר תלויה ביכולת הכספית של הוריהם.  האוניברסיטאות לא נפגעו מכך, הם משכו סטודנטים מכל העולם. בעשורים האחרונים היו אלה בעיקר הודים וסינים. בעוד ההודים המשכילים נשארו בארה”ב או חזרו לארצם לקדם אותה, הסינים היו שם במטרה אחת – ללמוד כיצד לעקוף את ארה”ב. בעשרים השנים האחרונות הם בנו מערכת השכלה גבוהה שלא מביישת את אוניברסיטאות היוקרה הטובות בעולם.

אלו מהמשכילים שחזרו לסין לא דאגו רק לבני משפחתם כמו ההודים שחזרו הביתה ועבדו במגזר ההייטק, אלא עזרו לסין לבנות אימפריה כלכלית, תעשייתית וצבאית. (כי הסינים כמובן דאגו למשוך אותם למגזר הממשלתי).

השדים השתלטו על העולם

קארל סייגן כתב בספרו האחרון “עולם רדוף שדים” כי השילוב של בורות וכוח הוא שילוב מסוכן. אם היה חי היום היה מודאג הרבה יותר מהתגשמות תחזיתו. גם ממשיכו, ניל דה-גראס טייסון הביע דאגה מההתנערות מהמדע, כאשר הסביר כי ההישג הכי גדול של המדע הוא העמידה על כתפי ענקים (כדברי אייזק ניוטון) ואין להסכים עם המצב הנוכחי שבו כל אחד הופך לחוקר מבלי להתחשב בידע הנצבר.

ארה”ב מלאה בורים שסבורים שחינוך זו הוצאה מול סין שעודדה השכלה.  הבורות הזו היא הגורם המערער את היסודות של האימפריה האמריקנית. בורים נוטים להאמין בכל תיאורית קונספירציה אפשרית בין אם זה הארץ השטוחה,  הטענה שהדמוקרטים מנהלים רשת פדופיליה ממרתף של פיצריה בוושינגטון, דרך טענות שהממשלה משתילה שבבים תוך כדי מתן חיסונים, ועד הטענה שההתחממות היא המצאה שנועדה לסייע להקים ממשלה עולמית . אגב תיאוריות קונספירציה רבות סותרות זו את זו אבל זה לא מפריע.

זה היה עשוי להיות מצחיק אלמלא הדבר מוכיח שני דברים – האחד – שהבורות נפוצה הרבה יותר ממה שחושבים. והדבר השני חשוב יותר – המכנה המשותף בהם הוא שהדרישה מהמאמינים היא להפסיק להאמין במדע, בתקשורת, בממשלה ובכל גורם רשמי אחר. וזו הבעיה הגדולה, הדהירה מרצון לימי ביניים חדשים.

במאמר שפורסם בנייצ’ר באפריל 2021, החוקרים מנסים לרדת לשורשי הכחשת החיסונים, והם גילו בין היתר כי שירותי המודיעין של ארה”ב ובריטניה חשפו שהטיעונים הללו מקבלים סיוע ברשתות החברתיות מתועמלנים רוסים בשירות המנהיג. כידוע, ישנן עדויות למעורבות של רוסיה בבחירות בארה”ב לטובת טראמפ כדי לזרוע כאוס, שיהיה נוח להם, והתערבויות בבחירות במדינות דמוקרטיות אחרות כדי לערער. בבריטניה זה הצליח בדמות הברקזיט.

שינוי התדמית של ימי הביניים

בשנים האחרונות, כך עולה לדוגמה ממאמר שפורסם באתר bigthink בשנת 2017 כי בבלוגים ובאתרים שמרניים החלה מעין ערגה לימי הביניים כתקופה שבה שלטו ערכים מסורתיים, אלוהים כובד, הגבריות הוערכה. כל יישוב היה הומגני ולא חשוף למגוון כמו היום וכמובן התפקידים המסורתיים של המינים.

נציג מובהק של המגמה הזו הוא סטיב באנון, יועצו השנוי במחלוקת של הנשיא לשעבר טראמפ שכתב לא אחת על הצורך במסעי צלב כנגד האיסלם אבל גם כנגד הערכים המודרניים (מה שמכונה – פרוגרסיבים). בנון אף מדגיש וטוען כי אנחנו נמצאים כעת בתקופה אפלה, שם שנהוג לכנות בו את ימי הביניים.

לאט לאט מתגלה מאחורי כל הגורמים המערערים את האמון במדע מתחבאים אלי הנפט, שלפי מחקרים המתבססים על הצהרות מס של עמותות, חברות הנפט, ובעיקר אקסון והאחים צ’ארלס ודייויד קוך (עכשיו רק צ’ארלס לאחר שדייויד נפטר ב-2019 – בשנת 2018 הם היו המשפחה העשירה באמריקה, לפני ג’ף בזוס)  העתירו ממון על עשרות ארגוני חזית המייצגים לכאורה גופים אזרחיים, כדי שאלו יכחישו את האקלים campaigncc.org/climate_change/sceptics/funders

אבל כשהכחשת האקלים אינה מצליחה והציבור, האקדמיה והממשלות (לפחות במילים, לא כל כך במעשים) מבינים את ממדי האסון, הולכים כעת חזק על הכחשת הסמכות של המדע בכלל. זה בא לידי ביטוי באמונות לא מזיקות כגון הארץ השטוחה, הקשר של ממשלות עם חייזרים וכו’, אבל החמיר מאוד לאחרונה, כאשר אוכלוסיה עצומה סבורה שאסור להאמין למדע מבוסס – הרפואה, כי כולם מושחתים והתקשורת משתפת פעולה וכו’. על רקע אמונה כזו בתעשייה, כל מדע –  ובוודאי מדע האקלים ייתפסו כפוליטיים ויפסיקו לשמש מקור אוביקטיבי בעיניהם של המכחישים. ואז אפשר יהיה להמשיך לזהם את הנחלים שליד המפעלים, לבנות אתרי פסולת באיזורים בהם מתגוררת אוכלוסיה חלשה, והכי חשוב – לזרוע ספק לא רק במדע האקלים כמדע לגיטימי, אלא במדע כולו כדי להשיג את המטרה הזו. אם זה לא לשפוך את התינוק עם המים אז מה כן?

והם מוכנים לעשות זאת גם אם המחיר יהיה חזרה לימי הביניים, וכפי  שזה נראה יש כאלו המכינים את דעת הקהל לרצות לאהוב את ימי הביניים.

אולי הנפילה של טראנטור לידי הברברים בסדרת הטלוויזיה תעזור להזהיר את מקבלי ההחלטות היום לדאוג שלא נחזור לברבריות ולימי הביניים במציאות. לא היינו רחוקים מזה ב-6 בינואר 2021.

עוד בנושא באתר הידען:

20 תגובות

 1. הכחשת המדע של השמאל הרבה יותר קשה וקטלנית. הכחשת הבדלי IQ בין הגזעים והמגדרים פוגעת קשות בעולם המדע והחברה כמו גם הכחשת העליונות של הקפיטליזם על הקומוניזם ועוד…

 2. ראשית, יש תמה חוזרת בסיפורי המד”ב של אסימוב, שמתבטאת מספר לא מועט של פעמים בסדרת המוסד. בשיאה עומדים זוג גיבורים (אנושיים, או רובוטיים, אבל בד”כ אנושיים עם אישיות בעלת עובי של קרטון ביצוע) ומבינים שכולם מסביב מטומטמים ושוגים ולא מבינים, ורק הם הגיעו לתובנה האחת והיחידה, ורק הם צופים בכל זרמי ההיסטוריה שחלפה ואלו העתידים לבוא, ורק הם נמצאים במקום הנכון ובזמן היחיד האפשרי לחזות בכיליון הממשמש ובא על האנושות בעוד אי אלו אלפי שנים, ורק הם יכולים להטות את כל מהלך ההיסטוריה של האנושות לאלפי השנים הבאות, וכל שעליהם לעשות זה ללחוץ על הכפתור האדום הגדול היפה הזה, או להזיז את התפוח לצד השני של המדף (כפי שקורה ב”קץ כלזמן”) וההיסטוריה תשתנה, ואף אחד אחר לא יוכל לעשות כלום בנידון (כמו לגלוש לאיזו אופציה שלישית).

  אז מה העתיד הרצוי של אסימוב? העתיד הרצוי הוא תמיד סמכותני, איזו אימפריה אדירה צריכה לקום ולנהל את הגלקסיה ואת האנושות בכללותה, ואחרי שהכוחות האסימוביים שעובדים מאחורי הקלעים כבר לא מצליחים להנשים את הפגר המתפורר הזה (של האימפריה הראשונה), יש להקים מוסד, שיביא לאימפריה גלקטית שנייה, או אפילו יותר טוב, לאחד את כל האנושות לישות אחת – לתודעה גלקטית אדירה וכוללנית, ש(בין היתר) לא תיתן אפשרות ליחיד להתבטא. כאן כושל אסימוב בראייה ההיסטורית שלו, וסלדון שלו חוזה כי אם לא תוקם הגלקסיה יבואו 30 אלף שנות “ימי ביניים” של מהומה וסבל. אבל כידוע, המטאפורה הגדולה של המוסד זה התמוטטות האימפריה הרומית. ובכן, האימפריה הסינית נכבשה מספר פעמים אבל תמיד קמה מחדש, תחת שושלת חדשה, ובסיוע האליטה הישנה שגרסה תמיד שאימפריה זה טוב. זה לא היה המצב עבור אירופה שאחרי האימפריה הרומית. שם לא קם שום כוח מאחד חזק ובעל עוצמה לזמן רב, וכל הכובשים השונים העדיפו לשמור על העצמאות שלהם וזו לבשה את הצורה הפאודלית המבוזרת והביאה את ימי הביניים המוכרים לנו. ימי הביניים הם היוצא מן הכלל, ולא הכלל. ימי הביניים הם שהובילו לבסוף לרנסנס וליצירת המדינות והאימפריות האירופאיות. התחרות הזו זה מה שהביא לפריצת תרבות המערב לכיוון ההתקדמות המדעית. זה לא היה יכול לקרות אם היה משטר מרכזי, שמדכא את היצירתיות למען העצמת השליטה שלו, וזה לא היה יכול לקרות אם לא הייתה תחרות צבאית וכלכלית ואמנותית ודתית ומה לא בין מדינות הלאום השונות שהתגבשו באירופה.

  יש לציין כי באופן מעניין דווקא ב”קץ כלזמן” אסימוב מגלה את ההיפך ומעדיף לפרק את הממסד השולט הדכאני לטובת אפשרות אחרת, אולי יותר פלורליסטית. אם כי בניסיונות שלו לחבר את הבלתי ניתן לחיבור – הכלזמן לקו הזמן של המוסד, הוא דופק אפילו את האפשרות הזו. מילא.

  אז איפה היינו? ראינו שאסימוב הוא מורה לא מאוד מוצלח להיסטוריה, ובטח שלא לניתוח הסיבות לתקומתו של המדע ושל הפלורליזם התרבותי. מכל מקום, לפעמים מותחים הקבלות היסטוריות עד שהן נקרעות, ותרבות המערב אחוזה באיזו אובססיה לא מפוענחת לאימפריה הרומית, ובעיקר לסיפור הגדול של התמוטטות הרפובליקה הרומית והקמת האימפריה (סביב יוליוס קיסר) ולסיפור של נפילת האימפריה הרומית. אז אנחנו חייבים לזכור שלפני שהאימפריה נופלת, היא צריכה לקום, כלומר, לעבור ממצב של רפובליקה רומית, עם סדר שנותן אפשרות לאזרחים לקבוע את גורלם, לסמכותניות אימפריאלית חובקת כל ומצמיתת חופש הביטוי והאפשרות של האדם לקבוע את גורלו. במאות השנים הסמכותניות האלו מרקיבים העמודים שמחזיקים את האימפריה ומתפוררת עוצמתה עד שדחיפה בריאה אחת תביא לחורבנה המוחלט (וזה היה דימוי סלדוני). לכן טועה מי שמנסה לקשור את ארה”ב היום לנפילת האימפריה הרומית ולבואם של ימי הביניים. מוטב שיתרכז בסיפור נפילת הרפובליקה, בשבירתה של מערכת “האיזונים והבלמים” שמחזיקה את הרפובליקה האמריקאית יחדיו, ובתפיסת הכוח בידי אליטה סגורה ומצומצמת שבראשה קיסר כל-יכול.

  כדי להבין את המהלך הנוכחי בארה”ב (ובאירופה, ובישראל) , שהוא אכן מדאיג מאוד, אולי כדאי לא להיתלות באסימוב, ולעבור לבחון את החזון האורווליאני של 1984, ושל חוות החיות, ולא יזיק גם להכיר את “עולם חדש מופלא” (של אלדוס הקסלי). כי בעוד השמאל עוסק בלצרוח על “אילי נפט” שמממנים כל מיני דברים, באופן אורווליאני להפליא הם מסתירים שאילי הנפט הם כבר לא בעלי כוח כל-כך רב, ואת מקומם תופסת אליטה חדשה, עם אוסף ענק של מיליארדרים ואינטרסים בתחומי הרשתות החברתיות, האינטרנט, הקניות המקוונות ומה לא. הם שולטים באמצעי התקשורת ההמוניים ואלו מיישרים את המפלגה הדמוקרטית לפי הצרכים שלהם (וגם את הרפובליקנית – עד שהגיע טראמפ וחירב את החגיגה). הוליווד כולה מיושרת לשמאל ומפיקה סרטים בלתי ניתנים לצפייה, שהאמריקאי הממוצע מקיא מרמת ה-Woke שבהם. כל טקס פרסי אמי ואוסקר הופכים לתצוגת פרופגנדה והשפרצת איתותי נאותות צבועים מפה ועד להודעה חדשה. כל מערכת החינוך האמריקאית, מרמת גן הילדים ועד לאוניברסיטה היא כעת מערכת תעמולה אורווליאנית שלא עסוקה בהקניית ידע, אלא ביישור ילדים וסטודנטים כלפי “שיח הזהויות” שקובע שלכל אדם מגיעות נקודות זכות אם הוא לא לבן, ולא זכר, ולא נוצרי (או יהודי), ולא סטרייט, ובכלל אם הוא לא שייך למערכת המגדר הבינארית (“הדכאנית”) זה בכלל מעולה. אם הוא חולק יותר מתכונה אחת כזו זה נקרא “אינטרסקשיונאליזם” וזה בכלל חגיגה שלמה של נקודות זכות עבורו. המצב כל-כך גרוע עד שכמעט כולם עסוקים בלזייף לעצמם הורים מכורדיסטאן, החל ממועמדות לנשיאות, כמו הגב’ פוקהנטאס, ועד המועמדים לועד הכיתה של ג’2 בנברסקה.

  במצב הנוכחי קל לסתום לרפובליקאים את הפה ולהעיף אותם מהרשתות החברתיות, אפילו אם במיקרוסקופ אלקטרוני אי אפשר למצוא דבר מה גזעני שאמרו (והיום הכל הוא גזעני או פוגעני כלפי מישהו). אפילו את נשיא ארה”ב לשעבר העיפו מהרשתות ברגע שהיה אפשר. קל ואפשרי לכלוא את מרבית האוכלוסייה בתיבת התהודה שבהם המסרים של הבוסים הגדולים ושל מובילי הדעה עפים וניתזים מכל עבר – מהניו יורק טיימס (עיתון שהסתיר את ההולודומור מסיבות קומוניסטיות, ואת השואה מסיבות נרקיסיסטיות, ולא חדל מכך עד היום), ומה-CNN (שכעת נמצא בשליטת איל הון שמאלני), ומהציוצים בטוויטר (כנ”ל), ומהפייסבוק (כנ”ל) ומה-MSNBC (כנ”ל) ומהוושינגטון פוסט (שנמצא בבעלות ג’ף בזוס), וממנוע החיפוש של גוגל, ויוטיוב – והרשימה ארוכה.

  במצב הזה נוצרים ארטיפקטים מאוד משונים בתודעה של הלכודים בהנדסת התודעה הפרוגרסיבית (שמישהו טען שפירושה “קדמה” – רק להזכיר, כדאי לבדוק לאן מתקדמים: ה”מתקדמים” האלו הם אלו שעיקרו מסיבות אאוגניות עשרות אלפי אמריקאים בחצי הראשון של המאה העשרים). הם ממש משוכנעים שהם מייצגים את הצד המתקדם והנאור, ולא בדיוק שמים לב שלפני הבחירות המועמד הדמוקרטי לנשיאות וסגניתו היו בדיוק אלו שטענו שיתקשו מאוד לקבל את החיסון שנוצר בהשפעת האצת התהליכים הביורוקרטיים שיזם טראמפ. זה לא היה “בלתי מדעי” אז. כעת, כשהם אוחזים בכס הנשיאות אין להם בעיה לדרוש חיסון חובה (להזכיר, זו עדיין אותם תכשירים בדיוק שפותחו בתקופת טראמפ ע”י פייזר ומודרנה – עדיין לא הכניסו לשימוש תכשיר עדכני לטפל בוראינטים יותר מתקדמים תחת ניהולו של ממשל ביידן). המון הנתינים כבר הותנה להתעלם ולשכוח את האפיזודה ההיא. אורוול גם הסביר את חשיבותה של החשיבה הכפולה – האפשרות להחזיק באותה העת בשתי דעות סותרות בלי לשים לב לסתירה ביניהן. כך למשל ההמון כבר הותנה לתמוך בפספורט הירוק – שמחייב את האזרח האמריקאי להציג תעודת חיסון בתוקף בכל טראנזקציה כלכלית שהוא עתיד לבצע, אבל בו בזמן לתמוך באי חובת הצגת תעודה מזהה בהצבעה בבחירות בארה”ב “כי זה גזעני”, וכי השחורים וההיספנים המסכנים לא יכולים (ב-2021, כן?) להשיג תעודה מזהה. האינטרס של המפלגה הדמוקרטית בנושא ברור, ומערב את הגברת ההגירה הבלתי חוקית לארה”ב – כדי שיוכלו יותר אנשים להצביע עבורם באופן בלתי חוקי.

  אז אני בהחלט מציע לצאת מתיבת התהודה, וקצת לבחון בדאגה את סגירת חופש הביטוי בארה”ב ובעולם כולו, ואת החורבן של מערכת ההשכלה הגבוהה בארה”ב שהחל בשנות השישים ומואץ כעת, עד כדי כך שהתועלת שהם מביאים לתלמידים שלהם היא שלילית ממש, ולראות איך אליטה אוליגרכית אנטי דמוקרטית (שפועלת בחסות בג”ץ בארץ ובאופן אורווליאני מתעקשת לקרוא לעצמה “דמוקרטית”) משתלטת ומחסלת את הדמוקרטיה.

 3. היא לא קרסה, אבל הנסיבות שמניתי – זלזול במערכות החינוך, העליונות האקדמית של סין בעזרת בוגרי האוניברסיטאות האמריקניות, ועוד יגרמו לקריסתה.

 4. אינני רואה שום קשר בין שמרנות לבערות. אתה יכול להיות גם שמרן וגם מדען. גם ימין וגם מלומד. ולהמשיך ולטפח את השאיפה לרכישת השכלה. אין שום קשר בין הדברים. זה כמעט גובל בויכוח פוליטי. אני לא אוהב התנצחויות הקשורות לימין לפרוגרסיבים ולשמאל. גם אבי טוען שהימין גרם לנזקים תרבותיים קשים עם רצונו לשמירה על ערכים אבל מאז לינקלן היו המון ממשלים ימניים ועובדה שארה’ב לא קרסה ברוב בערות וטפשות. ואם בישראל עסקינן.. בתקופת הימין פרח הכל: הכלכלה וההייטק הם תולדה של השכלה ולא של סכלות. גם בטחון ותוצריו הוא תוצאה של חכמה ולא טיפשות.
  כך שמרוב דיבורים על כוונותיו של איזק אסימוב אי אפשר לדעת בכלל אם הוא ‘התכוון’ למה שמייחסים לו. קראתי את כל סידרת ‘המוסד’ — פרט לעובדה שאפשר ליחס לכל ספר קלאסי דבר כזה או אחר — לא נראה לי שהוא התכוון למשהו פרט לרווחים שהוא יפיק מספריו. אל תנסו לייחס לו פילוסופיות שהוא לא התכוון אליהן. אפשר לנתח כל ספר ולייחס לו פילוסופייה רלוונטית כזו או אחרת. סטניסלב לם כתב על אנשים בעלי כחות מיוחדים למה לא קם — מתרגם כוונות מהולל — שיחליט שכוונתו הפילוסופית של לם הייתה שהעולם מידרדר לעולם של בעלי כוחות ויותר לא יצטרכו ללמוד ולרכוש השכלה או שהעולם יפול לבערות של בעלי כחות מיוחדים או מרוב בעלי כחות מיוחדים לא יהיה צורך לעבוד כי אפשר יהיה בעזרת הכוחות המיוחדים להשיג כל דבר…. באמת מישהו רוצה לעורר ויכוח? לא באמצעות ספרי אסימוב שהיו נטולי פילוסופיה … ראיתם מה קרה ב’אני, רובוט’ הסרט המבוסס על סיפור מאת איזאק אסימוב — שם ניטרלו בסוף את כל הרובוטים…

 5. גיא. הפרדה בין מדע לערכים היא גם מה שאני רוצה, אבל הימין לקח את זה צעד אחד רחוק מדי – כך שאם אתה שמרן אתהת גם חייב להתנגד למדע, ומכיוון שראו שזה לא הולך על מדע אחד הם תוקפים את כל המוסד של המדע. החיסונים הם רק סנונית שלישית (הראשונה – ההתנגדות לאבולוציה, השניה – חסידי הארץ השטוחה) שמראה את הכיוון אליו שואף העולם. עולם ללא מדע התקיים בימי הביניים.

 6. מראשיתה (1870) התנועה נגד חיסונים הייתה תנועה דתית
  זאת סה’כ מסיונריות במסווה של ‘חופש’
  עוד קרב במלחמה בת מאות השנים שבין הדת למדע

 7. אתה כותב:
  “נציג מובהק של המגמה הזו הוא סטיב באנון, יועצו השנוי במחלוקת של הנשיא לשעבר טראמפ שכתב לא אחת על הצורך במסעי צלב כנגד האיסלם אבל גם כנגד הערכים המודרניים (מה שמכונה – פרוגרסיבים)”

  ופסקה מתחת:
  “לאט לאט מתגלה מאחורי כל הגורמים המערערים את האמון במדע מתחבאים אלי הנפט….”

  מה הקשר?
  איך הגעת מהערכים המודרניים (פרוגרסיבים) לאמון במדע?
  אם אני פרוגרסיבי שחושב שאני אישה למרות שנולדתי גבר זה “מדעי”? “לא מדעי”? מה הקשר?

  מדע זה מדע וערכים זה ערכים, אין שום משמעות ערכית לשום עובדה מדעית

 8. נראה לי שהפרספקטיבה של הכחשת המדע כמדד יחיד או מכריע לברבריזם תרבותי היא צרה ומסולפת, בדיוק כפי שהערכתה של כל תרבות נתונה עפ”י ה”מדעיות” שלה בלבד – היא מופרכת.
  המדע והטכנולוגיה הם היבט אחד, אמנם חשוב, של תרבות, אבל אין בהם כדי למצות את הרמה התרבותית של ציויליזציה נתונה. אכן, בעבר ההיסטורי היו תרבויות שלא הצטיינו ב”מדע” אבל בהחלט לא היו ברבריות לתקופתן, ועלו – ואפילו במידה רבה -על תרבויות שהצטיינו ב”מדע” או בטכנולוגיה, תרבויות שמבחינות אחרות (ערכים של מוסר, משפט, סדרי חברה מתוקנים או ספרות והגות, אמנות וכו’) דוקא הן היו ברבריות באופן יחסי. דוגמה לכך ניתן למצוא בתרבות היהודית של ימי בית שני בהשוואה לכל תרבויות הלבנט ואפילו בהשוואה לאימפריה הרומית – שהיתה אימפריה בעלת כוח טכנולוגי וצבאי חסר תקדים אבל נשלטה ע”י ערכי מוסר, צדק ומשפט נחותים בהרבה. גם בתקופות הסמוכות לנו מוכרות לנו תרבויות כאלה. לדוגמה – הרייך הגרמני נאצי. גם התרבות הסובייטית בד”כ הצטיינה בתחום המדעי והטכנולוגי, בעיקר במחצית המאה העשרים עד שנות ה -70, וגם כיום ישנם תחומים בהם היורשת הרוסית שלה מצטיינת בהם. אבל מבחינות תרבותיות אחרות היא נטתה, וגם נוטה כיום, לברבריזם דוגמטי.
  הבעיה היא אם כן בעיה של ברבריזם תרבותי כולל. ודוקא כאן אי אפשר לבוא בטענות רק לימין השמרני. על המערב עובר תהליך ניווני תרבותי ברור, ונראה שדוקא חלקם של הפוסט מודרניסטיים והפרוגרסיבים בניוון התרבותי הזה הוא מכריע. כשרעיונות רלטיביסטיים שולטים בכיפה, כשעמוד השדרה המוסרי חברתי מתמסמס בגלל כל גחמה פוסט מודרניסטית, וכשמסגרות חברתיות שהוכיחו עצמן כתאים הבסיסיים והחיוניים של הציויליזציה האנושית בכל הדורות – ממוטטים, נוצרת כאן בעיה חמורה. מה גם שכל הגיבוב הזה מקודם בשמם של מושגים של חופש אינדיבידואלי ללא שום גבולות, “חירות מחשבה” ניהיליסטית, ערך של “שוויון” טכני שאינו מבחין בהבדלים ובפערים רלוונטיים ולגיטימיים ‘לצורך הענין’, ובמסגרת של הדוניזם ו”שיח זכויות” שהטוב החברתי הכולל אינו מעניינו. במצב זה התרבות, כולל המדע ויוקרתו של המדע – מתנוונת ומתמוטטת, ומפנה את המקום לתרבויות מתחרות, תרבויות העלולות להיות ברבריות, עם כל זה שהן מדעיות וטכנולוגיות. יתרונן בכך שהן תרבויות חפצות חיים, עקביות מבחינת הערכים והנורמות האירגוניות שלהן ומדעיות וטכנולוגיות ביותר, ובמצב הקיים הן עלולות לנצח – ולהנציח בכך את הברבריזם במובנו העמוק ביותר.
  תרבות ברברית כזו היא כיום הציויליזציה הסינית, הכותבת כתובת חמורה מאוד על הכותל של המערב. בהקשר הזה, חשוב וכדאי לשים לב לזהותם של נושאי הכוח הניווני הממצבים כיום את המערב במצבו הניווני. בחלקם הם שמרנים קיצוניים מהימין הקפיטליסטי והליברטריאני, אבל בחלקם האחר, ואפילו היותר משמעותי, הם דוקא הפרוגרסיבים למיניהם. דוקא הם צריכים להיות המטרה המרכזית לביקורת מהסוג שהמאמר מעלה.

 9. קראתי פעם השערה שלאדם לפני 30,000 שנה, היה מוח גדול בכ – 15%.
  תהליכים שונים של תירבות, שבטיות ומאוחר יותר ישיבת קבע, ייתרו מוח כל כך גדול, ואפשר היה לשרוד גם עם 15% פחות.
  כפי שזה נראה כרגע, התרבות והקדמה הנוכחיים מאפשרים לתפקד היטב גם עם מוח קטן ב – 30%. הטיפשות והאידיוטיות מתפשטים כמו יבלית.
  השלב הבא – קריסת תרבות המערב, אם כך, אינה נראית רחוקה או בלתי מעשית.

 10. אם היו מי שחשבו כי הקורונה היא מגיפה קשה
  הרי שמסתבר כי יש מגיפה קשה יותר
  שמתפרצת ומדביקה אוכלוסיות גדלות והולכות,
  שמה של המגיפה היא ב ו ר ו ת נגועה בטימטום
  במשך זמן רב אני (מעז) להגיב ב :
  ״בורות אינה דגל שראוי לנפנף בו״,
  מסתבר כי יותר ויותר דגלי בורות
  מורמים לראש התרנים
  ומתנפנפים בגאווה שנובעת
  מטימטום תהומי ,

 11. הספר אכן חשוב ונבואי. האסון אותו הוא מתאר שגם בסרט הגיע תוך חמש דקות ולא 500 שנה בעיצומו. כך גם במציאות. משבר האקלים עלול להביא לסופה של התרבות ובמקום לעזור לפתור את הבעיה הקיומית שיצרו אלי הנפט מסיתים את דעת הקהל נגד המדענים

 12. מדהים אך הפייק עובד אצל הפוגרסיבים. הכחשת האקלים זה פתאום נגד המדע כאשר רוב המדענים שתומכים בתאוריה הפוגרסיבים הם מדעני בחוג למדעי החברה. פשוט מדהים איך אפשר לקחת נושא רציני וחשוב, ספר מדע בידיוני אולי הטוב ביותר שנכתב ולהשתמש בזה כדי לשנות את האמת

 13. לצערי מה שקורה שם משפיע על כל העולם והנפילה שלהם תגרור את כולנו למטה. בנוסף, בשנים האחרונות הם פשוט התנתקו מהמציאות. אי אפשר לוותר בנוגע לזה.

 14. נגעת בנושא חשוב, והסדרה נשמעת מסקרנת.
  רק צרם לי שבנוגע לארה”ב הכחשת המדע יוחסה רק לימין (קיצוני או לא). זאת כמובן על רקע סירובים לעטות מסיכות, להתחסן, והתנגדות לסגרים.
  נראית לי תמוהה ההתעלמות מהכחשת המדע שנעשית בשמאל שם (קיצוני או לא), ובהשפעתו – אף בישראל. הכחשת מדע ברמות הכי יסודיות ובסיסיות שעד לאחרונה לא ניתן היה לדמיין שמישהו יעלה על דעתו אמירות כאלו.
  כך, למשל, הכחשת קיומם של מושגים ביולוגיים בסיסים, כמו גברים ונשים (הכוונה להצברות בפה מלא לפיהן אין הבדל ביולוגי בין המינים), או טענות לפיהן יש לשנות את לימודי המתמטיקה, מפני שהמושג ‘פתרון נכון אחד’ הוא לא רגיש.
  אין בעיה עם זה שאתה מזדהה עם השמאל הפרוגרסיבי בארה”ב, אבל שים לב: לייחס הכחשת מדע רק לימין שם, תוך התעלמות מהכחשה בוטה אף יותר בשמאל – היא לא הגונה.
  בכל מקרה, תודה על אתר מרתק ומעשיר.

 15. הבוז למדע בפרט ולכל סוגי הידע האינטלקטואלי בפרט, חמור יותר בישראל מאשר בארה”ב. נכון, יש בכאוס החברתי של כור ההיתוך האמריקאי רבים שנושאים איתם מורשת פרימיטיבית המנוכרת מכל המושגים של “השכלה” או “הארה” שנוצרו באירופה במהלך המאות ה-18-19, אבל בחירה מודעת בפרימיטיביות וחשכת הבורות בולטת בישראל עוד יותר, גם כמותית וגם איכותית. רק שאצלנו אסור לדבר על הרגרסיה שהפכה את אומת “הספר” לאומת המסך” ואת אידיאל התלמיד החכם לאוטופיה של האדם הבינוני. יש לנו מערכת חינוך שמפחדת ממצויינים ומהללת “COOL”ים, שמוכיחים כי מותר האדם ביכולתו להפוך ל”סלב”.

 16. לא נראה לי שאתה מבין את הלו״ז, אבי.

  האם תאגידי המדע והרפואה מרמים? משרתים נאמנה?
  האם הארץ עגולה? או שהעבירו אותנו בלי ששמנו לב למרחב וירטואלי (כמו במשחק מחשב)?
  האם השואה היתה קונספירציה?
  כל הנ״ל קצת מאבד רלבנטיות – כאשר עוד עשר מעלות (צלסיוס), וכל בשר מתבשל.

  זה הקיץ הבא, אם לא החורף הזה. המוסדות והתאגידים שהזכרת? passe .
  הוקה היי!*
  *זו קריאת הקרב של האינדיאנים: ״זה יום טוב למות!״

 17. אבי, אתה הברברי, אתה מאמין שמותר לגנוב מהציבור בשביל לממן מה שנראה לך, אתה הברברי שמאמין שמותר לכפות על הציבור טיפול רפואי בניגוד לרצונו, אתה המשך מסורות של דיקטטורות לאורך ההיסטוריה שרואה בציבור עדר כבשים שנמדדים על פי סטטיסטיקה הזקוקים למנהיגים הנכונים כדי לשדוד או לכפות עליהם לפי השקפת עולמם, אנשים כמוך מסוכנים לחברה פי כמה מכל אידיוט דתי/שמרן/קונספירטור, אתה לא שונה מאותם מדעניזם שמאמין באאגוניקה לטובת החברה.

  ולפני שתטיף על קונספירציות, אתה הקונספירטור הראשי שחושב שכל מי שלא מסכים עם תפיסת עולמו הוא ממומן על ידי האחים קוק ומטומטם אתה אשכרה Q של הפרוגרסיבים, ביקום מקביל אתה חרדי קנאי שמאמין שהוא האמת היחידה ויש לכפות על כולם את הדת שלו

  רוצה שהעולם יישמר? תתחיל מלקדם ערכים שאוסרים לכפות או לממן דברים שאתה אוהב, כי מחר ייכפו או יממנו דברים שאתה לא אוהב באותו צידוק ערכי שאתה השתמשת בעד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן