סיקור מקיף

המהנדסים עדיין נאבקים בבעיות בדיסקוורי * סיכוי לא גבוה לשיגור ב-26/7

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/shuttleupdate200705.html

סוכנות החלל האמריקנית עדיין מנסה להגיע לשורשי התקלה בחיישן הדלק שגרמה לדחיה בנסיון השיגור. דיסקוורי חייבת להמריא עד סוף חודש יולי או שתפסיד שוב את חלון השיגור בשעות היום עד ספטמבר.
"אנחנו עדיין מחפשים את מקור התקלה" אמר ביל פארסונס, מנהל תוכנית המעבורות בנאס"א. "הצוות מנסה כל שביכולתו כדי להספיק ולשגר בחלון השיגור ביולי. המאמצים מתמקדים באחד מארבעת החיישנים האחראים על כיבוי מנועי המעבורת עם סיום הדלק במכל החיצוני.
במהלך הספירה לאחור, נכשל החיישן בבדיקות לפני השיגור. החיישנים אמורים להזהיר את מחשבי החללית אם הדלק אוזל, והדבר מאפשר למחשבים לכבות בבטחה את שלושת המנועים העיקרייים.
משאבות המנועים יכולים לשאוב חצי טון דלק לשניה מתוך המכל, וכאשר המכל מתייבש לפתע הם עלולים להאיץ את מהירותם ולהתפרק.
"אנחנו מקווים שביום יומיים הקרובים נמצא את מקור התקלה שבלבלה ותסכלה אותנו, ונוכל לתקן אותה ולהמשיך הלאה" אמר סגן מנהל תוכנית המעבורות, וויין הייל. יום שלישי ה-26/7 הוא ככל הנראה היום המוקדם ביותר שבו נוכל לשגר, גם במקרה האופטימי." אמר.
יתכן שנאס"א תחליט לבצע ניסוי של המכל. הדבר ידרוש הטענה של 2 מיליון ליטר של מימן וחצן נוזליים מקוררים מאוד למכל החיצוני. פעולה כזו תדחוף את תאריך השיגור קרוב יותר ל-31 ביולי, סוף חלון השיגור המתוכנן.
"ישנו ויכוח אם אנחנו יכולים להכריז על שיגור ולנסות אז את המכל ולשגר אם הכל יהיה בסדר, או שאולי לבצע ניסוי מלא ולרוקן שוב את המכל. "בכל מקרה, המילוי הבא לא יתקיים לפני יום שלישי.

בינתיים הזיזו שני האסטרונאוטים בתחנת החלל את תא הסויוז החונה ליד התחנה לנקודה אחרת.
הקוססמונאוט סרגיי קליקלב והאסטרונאוט ג'ון פיליפס הזיזו את תא הסויוז לנקודת עגינה חדשה כדי להקל על היציאה החוצה בהליכות חלל עתידיות.

ידען העוקב אחר החזרה לחלל
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~217963501~~~188&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן