סיקור מקיף

הליבה הגדולה ביותר בכוכב לכת מחוץ למערכת השמש

מיכל לוינשטיין, האגודה הישראלית לאסטרונומיה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/op080705.html

חוקרי נאס”א גילו את הליבה המוצקה הגדולה ביותר עד כה בכוכב לכת מחוץ למערכת השמש (אקסטרה-סולארי). התגלית מספקת עדות לתיאוריית ספיחת הליבה “Core Accretion” של יצירת כוכבי לכת, שעל פיה כוכבי לכת נוצרים בתחילה ככדורי סלע וקרח, ובהדרגה אוספים סביבם מעטפת של גז.

לתיאורטיקנים, התגלית הזו חשובה לא פחות מגילוי כוכב הלכת הראשון מחוץ למערכת השמש בשנת 1995 – 51 Pegasi – אומר שיגרו אידה Shigeru Ida (תיאורטיקאי מהמכון הטכנולוגי של טוקיו ביפן).

כשקונסורציום של מדענים אמריקאיים, יפניים וצ'יליאנים צפה בפעם הראשונה על כוכב הלכת, הם ציפו לראות איד הדומה לצדק. “אף לא אחד מהמודלים צפה כוכב לכת עם מאפיינים דומים לזה שגילינו” אומר בוניי סאטו Bun'ei Sato (חבר צוות ופוסט דוקטורנט במצפה אוקייאמה ביפן).

למדענים נקרית הזדמנות כזו לעיתים נדירות – לאסוף עדות מוצקה בדבר היווצרות כוכבי לכת. יותר מ-150 כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש התגלו עד עתה, באמצעות תצפיות במהירות השמשות שלהם, כשהן נעות לכיוון ומכדור הארץ. השינויים במהירות השמשות נגרמים כתוצאה מכוחות הכבידה של כוכבי הלכת שלהן.

כמו כן, כשכוכב לכת חולף לפני השמש שלו – הוא גורם לירידה בבהירותה. “כשזה קורה, אנו יכולים לחשב את גודלו הפיסי של כוכב הלכת, האם יש לו ליבה מוצקה ואפילו איזו אטמוספרה יש לו” אומרת דברה פישר Debra Fischer (מובילת הקונסורציום ופרופ' לאסטרונומיה באוניברסיטת סן-פרנסיסקו קליפורניה בארה”ב).

כוכב הלכת שנתגלה – המקיף את השמש HD 149026 – הינו בעל מסה דומה לזו של שבתאי, אך קטן משמעותית בקוטר ממנו. הוא מקיף את השמש שלו ב-2.87 ימים בלבד. טמפרטורת האטמוספרה העליונה שלו היא 2,000 מעלות פרנהייט. כשבונים מודל של מבנה כוכב הלכת, מגלים כי יש לו ליבה מוצקה בעלת מסה של פי 70 מזו של כדור הארץ.

זוהי העדות התצפיתית הראשונה לתיאוריית ה- “Core Accretion” של יצירת כוכבי לכת. למדענים יש שתי תיאוריות מתחרות אך ברות-קיימא להיווצרות כוכבי לכת: תיאוריית אי היציבות הכבידתית “Gravitational Instability” טוענת שכוכבי לכת נוצרים מהתמוטטות מהירה של ענן דחוס. לעומתה, טענת תיאוריית ספיחת הליבה “Core Accretion” שכוכבי לכת מתחילים את דרכם ככדורי סלע וקרח קטנים וגדלים ככל שכבידתם דורשת מסה נוספת. המדענים אינם מאמינים שהליבה הסלעית נוצרה מהתמוטטות ענן, אלא נוצרה ראשונה ולאחר מכן ספחה אליה גז.

“זהו אישור לתיאוריית ה-“Core Accretion” להיווצרות כוכבי לכת ועדות לכך שכוכבי לכת רבים מסוג זה עשויים להתקיים” אומר גרג הנרי Greg Henry (אסטרונום מאוניברסיטת טנסי נאשוויל בארה”ב). הוא איתר את התעמעמות אור השמש במעבר כוכב הלכת לפניה באמצעות טלסקופ רובוטי במצפה פיירבורן במאונט-הופקינס באריזונה בארה”ב.

לידיעה באתר יוניברס טודיי
האגודה הישראלית לאסטרונומיה
ידען כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~199911952~~~54&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן