סיקור מקיף

הכנות לטיסתו של תייר החלל השלישי

איש עסקים אמריקאי בן 60 שילם 20 מיליון דולר לשהות של שבוע בחלל. ביום שבת ימריא מקזחסטן ויעגון בתחנת החלל הבינלאומית

סוכנויות הידיעות, הארץ, חדשות וואלה

אולסן מתאמן ברחיפה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/olsen280905.html

הוא שילם 20 מיליון דולר תמורת כרטיס הטיסה ועבר את כל מבחני הקוסמונאוטים שנדרש להם. כעת, אם לא תתעורר בעיה כלשהי בימים הקרובים, צפוי איש העסקים האמריקאי, גרגורי אולסן, להפוך בשבת לתייר החלל השלישי בעולם.

האיש, מדען בן 60, שהרוויח את הונו בטכנולוגיית סיבים אופטיים ואינפרא אדום, ימריא לחלל מקזחסטן בחללית סויוז יחד עם הקוסמונאוט ולרי טוקארב והאסטרונאוט האמריקאי ויליאם מק'ארתור, והשלושה יגיעו לתחנת החלל הבינלאומית.

אולסן עצמו אינו מתלהב מתווית "תייר החלל" שהוצמדה לו על ידי רבים, ומעדיף לראות את עצמו כחוקר מדע פרטי. "אני לא מתייחס אל עצמי כאל תייר חלל. אין ספק שהמשימה הקרבה והתקופה האחרונה שבה למדתי כיצד לחיות ולעבוד בחלל הן באמת התגשמותו של חלום, אך בראש ובראשונה אני מדען ואבצע ניסויים מדעיים אמיתיים בתחנת החלל הבינלאומית".

במהלך המסע, שיימשך שבוע, יבצע אולסן ניסויים בגידול גבישים בחלל בתנאים של היעדר כבידה, כחלק מתוכנית מדעית לצורך עסקיו הפרטיים. בנוסף, הוא גם הסכים לשתף פעולה עם סוכנות החלל האירופית (ESA), ולערוך ניסויים הבודקים את תגובת גוף האדם בתנאים זהים. הניסויים אמורים להביא מידע חדש על תהליכים הגורמים למיליוני אנשים חוסר נוחות וכאבים כגון בחילות וכאבים בגב התחתון.

לפני יציאתו לסדרת האימונים הסופית במרכז החלל שבבייקונור, קזחסטן, הצהיר אולסן בפני עיתונאים כי אין לו חששות ממה שצפוי לו. "אני בכלל לא מתייחס אל זה כאל סיכון". לאחר ששיגרו את דניס טיטו האמריקאי כנוסע הראשון בתשלום לתחנת החלל הבינלאומית בשנת 2001, ואת מארק שאטלוורת' מדרום אפריקה בשנת 2002, הכינו מנהלי תכנית החלל הרוסית תוכנית הכשרה מיוחדת לקוסמונאוטים החדשים. הם אימנו אותם בקורס מפרך בדגם של תחנת החלל ושל החללית סויוז ביחד עם אנשי הצוות המקצועי.

ביוני 2004 אולסן אמנם הודח מתוכנית ההכשרה בשל בעיות בריאות, אך הוחזר אליה לאחר שמצבו השתפר. "גרגורי השלים את תוכנית האימונים שפותחה בשבילו והוא מוכן להמריא לתחנת החלל הבינלאומית", אמר ולרי קורזון, סגן ראש אגף האימונים של תוכנית החלל על שם יורי גאגרין שליד מוסקבה. "אך מאחר ששליטתו ברוסית רחוקה מלהיות מושלמת, יסייע טוקארב דובר האנגלית לנהל את התקשורת עם מרכז הבקרה הרוסי".

בינתיים נראים "המשגיחים" של אולסן מרוצים משותפם למסע. "הוא איש נהדר, ממוקד מאוד בטיסה. ברור שיש לו רצון עז להיות בחלל והוא עובד קשה", אמר טוקארב, שביקר לראשונה בשנת 1999 בתחנת החלל הבינלאומית, שלא היתה אז מאוישת. "השכלתו של אולסון כמנהדס הפכה אותו ל"נכס חשוב מאוד" בשביל הצוות" אמר מק'ארתור, שכבר המריא קודם לכן בשלוש משימות של מעבורות החלל.

אולם יש שאינם מתלהבים מממסעו הצפוי של האסטרונאוט הטירון. בשל עיכובים בשיגור המעבורת הבאה, הביעו גורמים בתוכנית החלל האירופית (ESA) תקווה כי האסטרונאוט הגרמני תומס ריטר, איש הצוות השלישי המיועד להגיע לתחנת החלל הבינלאומית, יקבל את המושב השלישי בסויוז במקום אולסן. עם זאת, רוסיה עמדה בהתחייבותה לנוסע הפרטי, שהוציא מכיסו הון לא קטן. ריטר צפוי כעת להמריא לכל המוקדם במאי 2006.

כ-35 מקרובי משפחתו של אולסן יחד עם חברים ועמיתים לעבודה צפויים להגיע לאתר השיגור שבבייקונור כדי לצפות באירוע, שבדומה לשיגור התיירים הקודמים – טיטו ושאטלוורת' – אורגן בשיתוף פעולה הדוק עם החברה האמריקאית "ספייס אדוונצ'רס" וסוכנות החלל הפדרלית של רוסיה.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~279132616~~~85&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן