סיקור מקיף

החללית הסינית טיאנוואן -1, נכנסה בהצלחה למסלול סביב מאדים

Tianwen-1 הופכת את סין למדינה השישית בהיסטוריה שמגיעה למאדים. המדינה החמישית שעשתה זאת היא איחוד האמירויות שהחללית שלה, הופ, נכנסה אתמול למסלול סביב כוכב הלכת האדום

Tianwen-1 - איור הממחיש את המקפת, הנחתת ורכב השטח של המשימה הסינית הראשונה למאדים. איור CNSA
Tianwen-1 – איור הממחיש את המקפת, הנחתת ורכב השטח של המשימה הסינית הראשונה למאדים. איור CNSA

לאחר  מסע בן שבעה חודשים מאז שיגורה הגיעה החללית הסינית Tianwen-1 למאדים ונכנסה בהצלחה למסלול  סביבו כהכנה לקראת הנחתה של רובוט אל קרקע כוכב הלכת האדום.

משימת Tianwen-1, שמשמעות שמו בסינית “מסע אחר אמת שמימית”, מורכבת ממקפת, נחתתת ורכב בן שישה גלגלים שכולם נושאים מכשירים מדעיים.

סיכום הכניסה למסלול של החלליות של איחוד האמירויות וסין סביב מאדים

מינהל החלל הסיני (CNSA) הודיע כי החללית תאסוף מידע חשוב על המבנה הגיאולוגי,  האטמוספירה, הסביבה והקרקע של מאדים, ותחפש אחר סימני מים. החללית צפויה לנחות על פני מאדים בחודש מאי או יוני.

Tianwen-1 הופכת את סין למדינה השישית בהיסטוריה שמגיעה למאדים.

Tianwen-1 שוגרה ביולי האחרון,  חודש בו שוגרו עוד שתתי משימות בינלאומיות למאדים,  רכב “התמדה” (פרזבירנס) של נאס”א ו”תקווה ” של איחוד האמירויות הערביות שנכנסה יום לפניה למסלול. כידוע, חלון שיגור למאדים נפתח פעם ב-26 חודשים  כאשר שני כוכבי הלכת מתיישרים באותו צד של מסלולים סביב השמש.

עד כה, ארצות הברית וברית המועצות לשעבר הן שתי המדינות היחידות שהנחיתו חללית על פני מאדים. סוכנות החלל האירופית והודו שלחו בעבר חלליות  שהקיפו את מאדים וכאמור השבוע הצטרפה אליהן גם איחוד האמירויות לשורותיהן , כאשר המקפת הופ (אל-אמל בערבית שמשמעו תקווה) נכנסה בהצלחה למסלול.

משימת Tianwen-1 היא נסיון יוצא דופן ממדינה שזה השיגור הראשון שלה למאדים, לשלוח באותו כלי גם מקפת וגם נחתת ורכב שטח במשימה למאדים. לפי הצוות המדעי של המשיה החללית תקיף, תנחת ותשגר מתוכה רכב שטח בהזדמנות הראשונה האפשרית. רכב השטח מתוכנן לפעול במשך שלושה חודשים.

נאס”א שיגרה מספר חלליות שהקיפו את מאדים לפני שהתמודדה עם משימת הנחיתה הקשה בהרבה.

סין כבר נסיתה לשגר חללית למאדים ב-2011, בשיגור משותף עם החללית הרוסית פובוס גרונט, אך המשגר שנשא אותם לא הצליח לצאת ממסלול כדור הארץ. שנה לאחר מכן חזרה החללית לאטמוספירה ונשרפה באוקיאנוס השקט.

מאז כניסתו של הנשיא שי ג’ינפינג לתפקידו בשנת 2013, השקיעה סין מיליארדי דולרים בתוכנית החלל שלה, שיגרה מעבדות חלל ולוויינים למסלול והנחיתה שלוש חלליות בלתי מאוישות על הירח.

הממשלה בחרה בחלל כעדיפות מחקרית לאומית, במיוחד חקירות חלל עמוק ומלאכות חלל במסלול. יותר ויותר חברות סיניות פרטיות משקיעות גם במחקר וטכנולוגיה.

בנוסף למשימת Tianwen-1 למאדים, מתכננת סין גם לשגר תחנת חלל קבועה עד 2022, והיא בוחנת גם אפשרות לשגר אסטרונאוטים לירח – אולי בשנות השלושים. בהמשך היא מתכננת לשלוח חללית להבאת דגימות קרקע ממאדים וחללית שתחקור את צדק.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן