סיקור מקיף

“החלום עתיק היומין שיהיה לנו משרת רובוטי קרוב מתמיד”

כך אומר יוסי וולף  יו”ר Robotemi, המתמחה ברובוטי שירות במפגש הסיליקון קלאב שהתקיים בת”א. הוא אינו חושש מהרובוט של טסלה. לדבריו, הרעיון ליצור רובוט שירות נולד כאשר ביקר את סבתו שסירבה להשתמש בהליכון ובמוצרים אחרים לגיל המתקדם

מנכ"ל רובוטמי יוסי וולף במפגש הסיליקון קלאב, 14/9/2021. צילום: שמואל אוסטר
מנכ"ל רובוטמי יוסי וולף במפגש הסיליקון קלאב, 14/9/2021. צילום: שמואל אוסטר

“החלום עתיק היומין שיהיה לנו משרת רובוטי קרוב מתמיד” כך אומר יוסי וולף  יו”ר Robotemi, המתמחה ברובוטי שירות במפגש הסיליקון קלאב שהתקיים בת”א בארגון חברת ASG. לדבריו, הרעיון ליצור רובוט שירות נולד כאשר ביקר את סבתו שסירבה להשתמש בהליכון ובמוצרים אחרים לגיל המתקדם."

"אלפי שנים חלמו בני אדם על עוזרים רובוטיים, גם אם לא קראו להם בשם זה, הגולם מפראג הוא רובוט לכל דבר. עוד לפני אלפיים שנה היו אנשים שהתפרנסו ממתן תשובות שהועברו לכאורה ממה שהיום קוראים רובוטים."

אם נגדיר רובוטים כיחידות קצה הנושאות תוכנה ומערכת בינה מלאכותית – נראה כי מהפכת הבינה המלאכותית והענן מאפשרות את החזון שדמיינו עוד משנות השישים.  עלויות החומרה ירדו דרמטית, את רוב העיבוד אפשר לבצע בענן  ולכן לא צריך לשאת מחשב יקר, כל התחום של בינה מלאכותית ולמידת מכונה שמאפשר למידה מרחוק  והכרת העצמים וכיצד לנווט במרחב – כתחומים שהתקדמו בשנתיים האחרונות. גל הרובוטיקה מגיע, כבר לא מדובר בניצנים או ברובוטים שעושים סלטה ביוטיוב, מדובר בדבר האמיתי,.”

"אבל למרות הכל, הרובוטים שעברו אבולוציה של 20 שנה עדיין נראים כמו צעצוע עם עיניים פתוחות ואוזניים שמוטות. רובוטים לא חייבים להיראות דמויי אדם. גם מכונת כביסה היא רובוט, כל דבר שאני יכול לבקש ממנו משהו והוא יתן לי תשובה הוא רובוט".

הרובוט TEMI מתוך אתר רובוטמי.
הרובוט TEMI מתוך אתר רובוטמי.

"נכנסתי לתחום הרובוטיקה כאשר חשבתי לפני 15 שנה שהאינטרנט מיצה את עצמו והקמתי את ROBOTEAM – רובוט צבאי. רצינו לפרוץ את תקרת הזכוכית של הרובוטיקה ולבוא מלמטה. מלמטה הכוונה לא לפנטז על רובוט שעושה הכל אלא ליצור DNA של מוצר שצריך לעבוד ולהשתתף במכרזים. מערכת שעובדת בגולני או ביחידת המנהרות של צה”ל חייבת לעבוד, היא צריכה להיות מאוד אינטואיטיבית’, מאוד קשיחה – רובוסטית, לצערי אסור לעבוד בכלל בשיתוף פעולה עם סין מה ש פוגע במהירות ובאמינות של התחום הזה. אם הצלת אדם אחד, כל מה ששילמת עבור הרובוט היה שווה.  כיום יש בצה”ל מאות כלים רובוטיים. חייל לא נכנס למנהרה של החמאס. מי שנכנס זה רחפן או רובוט. התחום הולך לכיוונים של חשיפת מודיעין, חוסך חיים, ומגיב בהתאם."

"לפני חמש שנים החלטתי שאני רוצה יותר מהנישה הבטחונית ויום אחד הלכתי לבקר את סבתי בת ה-85, והיא הגישה כוס תה ועוגיות ורעדה. מלבד זאת היא היתה מאה אחוז מהבחינה הקוגניטיבית. רציתי להביא לה הליכון אבל היא אמרה שהיא מסרבת להשתמש במוצרים של זקנים. במקום זאת עלה לי הרעיון של רובוט שעוזר לקשישים. הצלחתי לגייס בזמן קצר 100 מיליון דולר. השקענו בפיתוח קרוב למאה מיליון דולר, רובוטיקה זה חתיכת סיוט. ההבדל בין מה שאתם רואים ביוטיוב של רובוט כזה או אחר לבין פרודקשן מלא עם תקנים בינלאומיים, תכנון, יציבות, אמינות – זה כמו המרחק בין השמש לירח."

"יש היום כעשרת אלפים רובוטי טמי בעולם. בנישה של רובוט שירות זה נחשב הרבה . אנחנו עובדים במודל של ליסינג Robot as a Service. הרובוט פועל ברשתות בתי אבות ובבתי חולים כמו איכילוב. הרובוט יודע לקבל אנשים, להוביל אנשים, לסייע להם ולייעל את העסק – פחות כוח אדם יותר שירות . אפילו עם אותו כוח אדם אפשר לעשות יותר דברים."

"זכינו בהמון פרסים בעולם, גאווה ישראלית – זכינו במקום ראשון במגזין טיים, פרסים ב-CES בווגאס. 99.99% תוכנה. אמרו לי שיש ביפן הכל. מסתבר שאין ביפן הכל והשוק הכי גדול שלנו נמצא שם. הונדה ניסו לייצר רובוט הולך ועולה במדרגות לא יעיל, בקרה מורכבת. צריך לטפס מלמטה  ומה שדחף אותנו זה אלכסה, ענן, אינטרננט – הוא עושה משלוחי מזון לחדרים במלונות (רום סרביס)  בעולם של בתי אבות מאוד משמעותי. יש אפסטור עם מאות אפליקציות. היכולת של רשת כמו הילטון להתאים את הרובוט אליה – איפה המעליות וכמה זה עולה ואיך להזמין שתיה זה פרויקט עוצמתי. זו יחידת קצה של רובוטיקה."

המתחרה – אילון מאסק

"מאה אחוז מההמתחרים שלנו הם בסין. לא מזמן היתה לנו בשורה מצויינת בתחום של חברת טסלה – טסלה בוט. חברה גדולה, מערבית, היזם הגדול ביותר בעולם החליט ולא כלאחר יד  שהוא נכנס לתחום של רובוט שירות. אני יכול להתווכח איתו עד מחר אם הרובוט צריך לחקות את כל התכונות של האדם. לדעתי זו טעות קטסטרופלית שניפגש איתה עוד שנתיים שלוש."

"כניסה של חברה בסדר הגודל של טסלה תעשה טוב לרובוטיקה באפון כללי. היא תעורר גם את המתחרים שלה להכנס לתחום הרובוטיקה. כמות ההשקעות שזורמות לסקטור הולכות וגדלות. לגבי העיתוי אפשר להתווכח. אך בוודאי שרובוטים יחליפו אותנו בעבודות חזרתיות, משעממות או מלוכלוכות . הוא מכוון לדעתנו ולמה שאנחנו עוסקים בו שנים לא מעטות, אנחנו שמחים שטסלה תכנס לתחום. עם זאת, מאסק טוען שיקח לו שנה לפתח רובוט דמוי אדם, אני מניח שיידרשו לכך לפחות שלוש שנים כי לחקות צורה של אדם זה יותר מסובך מרובוט על גלגלים. אבל עדיין, זו בשורה חיובית."

לסיכום אמר וולף: "הרעיון של רובוט שיעשה דברים חזרתיים משעממים  ומלולכלים הוא רעיון שקיים שנים רבות, ומטרתו היא לשדרג את האדם".

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

  1. רובוט אישי =מחלות ובריאות לקוחה. ההבדל בין אדם רזה ובריא לאדם שמן וחולה הוא מספר הצעדים ביום.

  2. כן, אחרי הבובות המתנפחות וניסיון ליצור "א.נשים מלאכותיים" בוקר טוב, אפשר רק לקוות שתקבלו שכל.

  3. בתור אחד שמתעניין המון שנים בתחום, צר לי להגיד אבל אנחנו רחוקים עדיין מרובוטים בעלי אינטלגנציה שישמשו כמשרתים אישיים, אולי בעוד 50 שנה זה יהיה דבר רציני. עד שלא נצליח בפיתוח איטנלגנציה מלאכותית אמיתית זה לא יקרה, אולי כאשר המחשוב הקוונטי יתפתח נוכל באמת להתקדם בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן