סיקור מקיף

האם השעון הגיאולוגי הבנוי על מחצית החיים של חומרים רדיואקטיביים צריך לעבור כיול מחדש?

האם אירועים בעבר הרחוק, כדוגמת הכחדת הדינוזאורים קרובים אלינו בזמן בכעשרה אחוזים? ואיך זה קשור להתפרצויות שמש? כך עולה ממחקר מתמשך של קבוצה בראשותו של פרופ' יצחק אוריון מאוניברסיטת בן גוריון. בראיון עם אתר הידען מסביר פרופ' אוריון גם את תפקידו של חלקיק הנויטרינו בתופעה

פרופ' יצחק אוריון, צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
פרופ' יצחק אוריון, צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

קבוצת מחקר בראשותו של פרופ' יצחק אוריון מהיחידה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון גילתה מתאם שלילי בין התפרצויות שמש לבין הקרינה שנפלטת מחומרים רדיואקטיביים.

המחקר החל כשיתוף פעולה עם ד"ר גדעון שטייניץ ז"ל מהמכון הגיאולוגי לישראל ולצוות שותפים גם הדוקטורנט, יונתן ואלך והסטודנטים לתואר שני, אנטולי רודינאנסקי ויעל פלג, מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בראיון לאתר הידען מסביר פרופ' אוריון, כי הניסוי המתמשך במעבה האדמה הוכיח זאת, וכעת אולי יוכלו הגיאולוגים ליישב אי תאימות בין הגיל המתוארך של השכבה והמאובנים שבתוכה.

במעבדה תת קרקעית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, קבוצת חוקרים גילתה שהגורם המביא לירידה בקרינה רדיואקטיבית הוא פליטת חלקיקי ניטרינו בעת התפרצות שמש. התגלית מעלה שאלות לגבי גילו של כדור הארץ וגילם של שרידי הדינוזאורים. כאמור השורה התחתונה, ייתכן שהאירוע המפורסם התרחש לא לפני 66 מיליון שנה אלא כ-58-60 מיליון שנה.  עוד יותר אחורנית, גם הדינוזאור הראשון הילך על האדמה 20-50 מיליון שנה מאוחר יותר מההערכה עד כה.

גלאי נייטרינו על שולחן

התפרצות שמש - הנייטרינו שנפלט חוצה את כדור הארץ. . <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
התפרצות שמש – הנייטרינו שנפלט חוצה את כדור הארץ. . איור: depositphotos.com

עד היום נטען כי החומר הזעיר בטבע, ניטרינו, חסר מטען ולכן אין אפשרות לזהות אותו בתצפיות אלא באמצעות שימוש במאות טון של חומר נקי. עם זאת, קבוצת המחקר של פרופ' אוריון מהיחידה להנדסה גרעינית בנתה גלאי זעיר, ולמרות זאת הצליחה בעזרתו לגלות אירועי פגיעת נייטרינו.

באמצעות סדרת ניסויים בה הציבו גלאי בגודל של בקבוק ליטר וחצי ובסמוך לו הניחו חומרים רדיואקטיביים בגודל קטן עד מזערי, אחת לרבע שעה נמדדת קרינת הגמא של אותו מקור זעיר.

החוקרים הצליחו לאשש לא רק חומרים רדיואקטיביים רבים מושפעים ישירות מהתפרצויות שמש, אלא שעקב שינויים בשטף הניטרינו מהשמש, משתנה זמן מחצית החיים של החומר  וכאמור, למעשה הפעילות הרדיואקטיבית מואטת במקצת.

לדברי פרו'פ אוריון התופעה לא היתה צפויה, שכן ההנחה היתה שהגלאי יקלוט קרינה מוגברת, ולא מופחתת כתוצאה מעליה בקרינה שמגיעה מהסביבה. במקום זאת קיבלנו ירידה בקריאות הרדיואקטיביות, אותם השווינו מול בסיס נתונים אודות התפרצויות שמש שנמדדו בלוויינים של נאס"א. הוא מוסיף כי התופעה היתה עקבית כאשר החוקרים השתמשו במספר סוגים של חומרים רדיואקטיביים. ההבדל היחיד היה בזמן שלוקח לפעילות לקטון לאחר סופת השמש. במקרה של רדון למשל מדובר בשעות.

הממצאים החדשים מטילים ספק באמינות שיטות התיארוך שננקטו עד כה מכיוון שככל שהולכים אחורה בזמן, סופות השמש היו חזקות יותר, מכיוון שגם היא עוברת תהליך אבולוציוני.

תיארוך גיאולוגי עושה שימוש בזמני מחצית חיים של חומרים רדיואקטיביים

תיארוך גיאולוגי בשיטות רדיואקטיביות עושה שימוש בזמני מחצית חיים של חומרים רדיואקטיביים. הנחת היסוד העומדת בבסיס שיטת התיארוך הגיאולוגי הוא שזמן מחצית חיים הוא קבוע שאינו מושפע מדבר שהוא, אך לאור הממצאים החדשים עולה השאלה- האם כך הוא באמת?

"הגיאולוגיה נתקלת לא מעט בקשיים בגלל אי התאמה בין גילאי סלעים דרך תיארוך גיאולוגי לבין הממצאים בשטח", מסביר פרופ' יצחק אוריון. "יתכן ופריצת הדרך המדעית שהושגה כאן תכניס סדר חדש בנושא התיארוך הגיאולוגי, לא רק בדבר הגיל האמיתי של הדינוזאורים, אלא בכל מה שאנו יודעים היום על הכרונולוגיה של כדור הארץ".

"את התופעה גילה לראשונה הפיסיקאי פרופ' אפרים פישבך מאוניברסיטת פורדו בארה"ב, אך הוא לא ידע למה לשייך אותה" מסביר פרופ' אוריון. אנחנו פרסמנו את התוצאות שקיבלנו למעשה בכתב עת וגם בקובץ בכנס בינלאומי. סיפקנו  שני סוגי תוצאות משני מקורות וציינו שאנחנו מצליחים לזהות את הקשר בין הירידות לבין התפרצויות שמש. מכיוון שהמערכת מוגנת בתוך מעטפת בטון בעובי 5 מטרים ובנוסף המערכת עצמה מוקפת בעופרת, החלקיק היחיד שעשוי לעבור דרכה ולהפריע הוא הנייטרינו. למעשה אנו יכולים באמצעות מדידת הקרינה מהמקור המוצמד לגלאי למדוד את השפעות הניטרינו שמתרחשות בעת התפרצות שמש."

האם פיתחתם למעשה גלאי נויטרינו קומפקטי וזול?

מדובר במכשיר שנפחו כמה ליטרים. שולחן קטן ועליו המקור הרדיואקטיבי וגלאי בגודל של בקבוק ליטר וחצי. קשה אמנם לגלות נייטרינו אבל החידוש הוא אנחנו מראים שאפשר למדוד בקלות את ההשפעה שלו על מקורות רדיואקטיביים.

אם מקור קרינה סובל מירידות בשיעור הקרינה ולא פולט את הקרינה המצופה ממנו גם מחצית החיים שלו משתנה. זה מוביל אותנו להסיק מכך שכאשר מתארכים סלעים מתחת לאדמה בתיארוך גיאולוגי ומשתמשים במקורות הרדיואקטיביים הטבעיים שנמצאים בתוכם, תהיה סטיה לא מבוטלת באשר לתאריך שבו הסלע נוצר.

לכן פנינו גם לבדוק חומרים הנפוצים בסלעים עתיקים, למשל תוריום או אשלג שהם רדיואקטיביים באופן טבעי, וגילינו שגם החומרים הללו, המשמשים לביצוע  תיארוך גאולוגי, מושפעים מהתפרצויות השמש.

מכיוון שאינני גיאולוג אבל שוחחתי רבות עם גיאולוגים, למעשה התנעת התהליך התחילה בקשר שהיה לי עם ד"ר גידי שטייניץ ז"ל שהיה בעבר ראש המכון הגיאולוגי.

נייטרינו מחור שחור

לפני כשבועיים דיווחנו באתר הידען על מחקר בהשתתפות חוקרים מהאוניברסיטה העברית וממכון ויצמן, שהיו שותפים בפרויקט בינלאומי במסגרתו נמדדו חלקיקי נייטרינו מאירוע התפרצות חור שחור שהדיה הגיעו אלינו בשנת 2019.

נייטרינו מהתפרצות חור שחור במרכז גלקסיה

פרופ' אוריון נכנס למאמר המדעי המקורי, ונטל משם את הנתונים על מועד הגעת הנייטרינו, ומסתבר שבאותו תחום הזמן אכן היתה חריגה במדידות שלא ניתן היה להסביר אותה באמצעות התפרצות שמש, מסתבר שגם נייטרינו מהחלל העמוק יכול להתגלות במתקן הזעיר הזה.

וכמובן, לפני שהבריאתנים יתחילו לשמוח על כך שכדור הארץ, או לפחות החיים על פניו, צעירים יותר ממה שסברנו עד כה. גם הפחתה של עשרות מיליוני שנים לא ייכנסו למסגרת הזמן של 6,000 שנה שמקצה לכך סיפור הבריאה שבתנ"ך.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

32 תגובות

 1. בתנך הזמן הוא כל יום= ל1000 שנה , אז אפשר להוסיף עוד כמה אפסים ולהגיע למספר הרצוי.
  הם גם חיו יותר זמן מאיתנו.
  ובכלל זה לא העיקר השאלה היא האם ברא או לא.
  בסוף כולם יפגשו ברומא. כל הדרכים יובילו לפתרון זהה.

 2. למה בכל מקום צריך לדחוף את הבריאתנים? אנשי מדע לא יכולים לכתוב מאמר נקי מפוליטיקה?
  למה זה כל כך קשה? זה מה שאתם חושבים, זה מה שאתם מאמינים, תהיו גאים בדעות שלכם.
  מה אכפת לכם מה היריב מהאסכולה החולקת חושב? די לפוליטיזציה של המדע.

 3. א. שמח מאוד לקרוא את הכתבה. תמיד נאמר לי שזמן מחצית החיים לא משתנה בשום צורה שהיא משום גורם חיצוני שהוא. ולכן זה אומר שתארוך רדיואקטיבי הוא מאוד מדוייק. וזה גורם לכמה 'קושיות' תורה ומדע. כבר לפני הרבה שנים הרבי מליובאוויטש כתב בהתייחס לנושא, שהמסקנה המדעית בנושא משתמשת בכלי היסק מדעי חלש יחסית שנקרא 'אקסטראפולציה'. זאת אומרת הסקת מסקנות מחוץ לטווח המדידה. אם מדדנו 120 שנה קרינה רדיואקטיבית ותמיד התברר שזמן מחצית החיים הוא קבוע, ואנו מסיקים זאת גם לגבי דקה אחת לפני המדידה הראשונה, זו אקסטראפולציה. זה מאוד סביר אך פחות מ'אינטרפולציה' ועוד פחות משיטות נוספות. אבל כלל שאני משליך את החוק שהסקתי מהתצפיות זמן רב יותר אחורה עד כדי מיליוני ומיליארדי שנים, האקסטראפולציה מאבדת מתוקפה, כי חסר מידע מה קרה פעם. ספציפית על תארוך רדיואקטיבי כתב הרבי שסביר להניח שהתנאים הפיזיים בתקופות קדומות היו יכולים להיום שונים בצורה קיצונית כך שהסביבה תשפיע על קצב הדעיכה, בצורות שאינם מוכרות לנו כיום. [ניתן למצוא את המכתב של הרבי מליובאוויטש בספר 'שערי אמונה' ובספר 'אמונה ומדע']. מאוד שמחתי לראות שלראשונה המדע מפקפק בכלל שזמן מחצית החיים קבוע, כלל שהמדע ניסח [בחוסר ענווה – כאילו זה כלל סופי ומוחלט ובלתי ניתן לערעור] על סמך תצפיות רבות, אך תחומות בזמן של 120 שנה.

 4. לאבי: אין לי טענות לגבי אישור התגובות, רציתי רק להישמע קצת פחות טמבל ממה שנראה.

 5. אשרי הידען, שיש כאן מגיבים רציניים, מהסוג שמסוגל לקבל או לדחות מאמר (PEER REVIEWERS), ועם זאת, במקרה של טענה כה קיצונית, מומלץ לשלב כבר במאמר חוות דעת של פרופסור מהתחום שלא היה מעורב במחקר.

 6. יש לעיין ברמבן והספורנו בתחילת פרשת בראשית (על הפסוק ״ויהיה האדם לנפש חיה״) שכתבו במפורש שבתחילה היה האדם דומם אחר כך מתנועע כחיה על ארבע ורואים כאן שאין סתירה בין זה לתאוריה המפורסמת של דרווין כי כאמור לא יודעים איך ברא ה׳ הנכון ביותר שזה נעשה על פי תהליכים טבעיים כמו שבאמת רואים המדענים אלא שהשגחת ה׳ מתבטאת בתזמון עוד היווצרות האור שנאמר ביום הראשון היא תוצאה של הפרש בין חומר לאנטי חומר ויצירת הפוטונים שקרו אחר המפץ הגדול שוב אף אחד עדיין לא יודע להסביר איך קרה האי סימטריה הזו שגרמה בסופו של תהליך להיווצרות חיים בכדור הארץ ברעיון כל סיפור הבריאה מסתדר יפה מאוד עם נתוני המדע לבד מדבר אחד והוא הסדר של היום השלישי והרביעי שכרגע קשה להסביר איך היו עצים ופירות וכו לפני שהיו מאורות כמו שמש ירח אבל יש לתלות את זה בחסרון הידיעה כי יש הוכחה לוגית גמורה לקיום הבורא ומי שרוצה שאכתוב אותה אז שיכתוב כאן ואני אסביר בקצרה

 7. משהו יסודי לא ברור לי
  אשמח אם תתקנו אותי או תסבירו לי

  על פי המאמר קרינת ניטרינו מדכאת את ההתפרקויות הרדיואקטיביות ומאיטה אותן.
  אם כך נשאר יותר חומר שלא התפרק.
  כלומר זמן מחצית החיים מתארך
  כלומר שאם אנו מוצאים היום חומר שחציו התפרק אז הזמן הזה ארוך יותר מזמן מחצית החיים התאורטי
  כלומר שהזמן שעבר ארוך יותר ולא קצר יותר

  כלומר הדינוזאורים חיו עשרות מליוני שנים לפני מה שחשבנו עד עכשיו ולא אחרי.
  אז על מה ו למה הבריאתנים שמחים ??

 8. מישהו יודע משהו על המגזין GSC online press? הייתי מצפה שמחקר כזה יפורסם ב nature או sciense

 9. ליהודה אלידע: משובב לב לקרוא גם תגובות רציניות בתוך בליל השטויות הדתיות. אני מסכים גם עם כך שמוקדם מאד לשמוח ("extraordinary claims require extraordinary evidence" כדברי סאגאן זצ"ל), וגם שאם זה יתאמת זאת תהיה מהפכה שתזכה את פרופ. אוריון בפרס נובל.

 10. נדמה שהמובהקות הסטטיסטית של תוצאת הניסוי הזה היא חלשה, כפי שניכתב לעיל על ידייהודה אלידע.
  למעשה זאת הכותרת האמיתית כרגע, שלא נמצאה מובקות מספקת.
  טענה כה יוצאת דופן זקוקה להוכחה יוצאת דופן. עד אז, ועד שיוכח אחרת, למרות שהניסוי יפה מאד, חלקיותו המובהקת היא בחזקת BAD SCIENCE

 11. נב- לפי הגרפים במאמר המקורי ההשפעה של הניוטרינו היא זמנית יש ירידה לרגע ( מסומנים בחיצים אדומים) ואחר כך חזרה לאותו שיפוע. לפי הגרף לא נראה שהנויטרינו משנה את זמן מחצית החיים באופן קבוע.

 12. ליוני – רמת החומר הרדיו אקטיבי בסלעים שיש על כדור הארץ לא התחילה במפץ הגדול, אלא בזמן הווצרות כדור הארץ ו\או מערכת השמש ו\או יותר נכון הראקציות הגרעיניות שיצרו את החומר שיצר את כדור הארץ או את האסטורואידים שהתנגשו בו מאוחר יותר ויצרו חלק מהמחצבים שיש בכדור הארץ.
  התארוך לפי פחמן רדיו אקטיבי לא קשור לגיל כדור הארץ, אלא מתבססת על הפחמן שבאטמוספרה ( דו תחמוצת הפחמן) שבגלל קרינת השמש נוצר בו אחוז קבוע של פחמן רדיאקטיבי וההנחה שהאחוז הזה קבוע תמיד – הפחמן מהאטמוספרה נקלט על ידי צמחים ועובר לבעלי החיים וכן הלאה וכך בכל תקופה אחוז הפחמן הרדיו אקטיבי בכל החומר האורגני על פני כדור הארץ מכיל אותה רמה של פחמן רדיו אקטיבי כפי שהיתה באותה תקופה באטמוספרה.
  הפחמן שיש היום באטמוספרה חלקו הגדול הוא מדלקים שמקורם בנפט שמקורו במאובנים ובהם יש פחמן מלפני מיליוני שנים שרמת הקרינה בו שונה , זה נקלט על ידי צמחים וחו"ח.

 13. נב- יש כבר בריאתנים יותר מודרניים שנטשו את התאוריה שהעולם השטוח נברא לפני 5000 שנה, ושמנסים להכחיש את האבולוציה בעזרת תאוריה חליפית על ישויות "חייזרים" שהביאו את החיים לכאן או בראו רק את האדם על ידי מוטציות גנטיות וניסויים גנטיים בכדור הארץ …

 14. החישוב מבריאת העולם 5000 או 6000 … מתבסס על חשבון פשוט של חיבור גילם של האנשים שמוזכרים בתורה שלפי הסיפור חלקם חיו מאות שנים וכן הלאה . חשבון זה מתעלם מכך שהתורה כולה, מלבד עשרת הדיברות שהיו כתובים על אבן, היתה תורה בעלפה, עד שבתקופת דוד המלך החליטו להעלותה על הכתב, והכל נכתב בדיעבד בהסתמך על זיכרונם של אנשים.
  ( הוכחה לכך היא הכתיבה בלשון עבר ושמידי פעם כתוב הסבר ש "בימים ההם היה ככה וככה..")

 15. בהמשך לשאלה של אבי …
  אם מקור החומרים שבכדור הארץ מקורם – בסופו של דבר מהמפץ …
  האם אותם חומרים שהרכיבו את הדינוזאורים היו למעשה בני מיליוני שנים כיוון שהם ממקור מהחלל העמוק ?

 16. ״ 6000 שנה שמקצה לכך סיפור הבריאה שבתנ"ך.״
  התאריך לפי היהדות שאנו סופרים עד היום 5781 הוא לא גיל העולם
  אלא תאריך מיצירת האדם הראשון ולא כולל את ״6 הימים״ שקדמו לו.
  אלו לא ימים כמו שאנו מבינים היום (השמש והירח נבראו רק ב״יום״ הרביעי)
  כדי להבין בצורה טובה מה שהתורה אומרת ולא ברמה של ילד בגן
  אני ממליץ מאוד לשמוע ביוטיוב את ההרצאה של הרב זמיר כהן – התהוות היקום וגיל העולם
  אח״כ תוכלו להבין שבאמת אין פה על מה להתווכח
  חשוב לשמוע את כל הדעות
  כל טוב

 17. מהמאמר:
  Received on 11 October 2020; revised on 22 October 2020; accepted on 24 October 2020

  מאמר ניסיוני שהתקבל לכתב עת ללא אימפקט פקטור תוך 13 יום.

  I rest my case.

 18. "הבריאתנים" לא יכולים לשמוח, שכן בריאת היקום (המפץ הגדול או נכון יותר התפיחה) התרחשו לפני 13.7 מיליארד שנה.
  יחד עם זאת, המדע אינו סותר את האמונה בקיום "אלוהים" . הוא בהחלט סותר את סיפור הבריאה התנכי. המחברים שם ( יש למעשה שני סיפורי בריאה הסותרים זה את זה). לא הבינו בכלל שבריאה היא קודם כל יצירת מרחב- זמן…
  התנ" ך אינו דברי אלוהים, אלא דברי המחשבות של אנשים קדמונים אודות אלוהים.

 19. במידה והתצפית המדהימה (ששטף הניטרינו ברקע הקוסמולוגי משפיע על משך מחצית החיים של חומרים רדיואקטיביים והזמן מתארך כאשר הזרם גדל) תתאשר על ידי עמיתים שיחזרו על הניסוי ויוכיחו שהתופעה אמיתית, מדובר על "שינוי פרדיגמה", כלומר תוצאה ניסויית שאמורה להוביל לבחינה מחודשת של קונספציות בסיסיות של הפיזיקה של חלקיקים (כמו, שהתפרקות נוטרון לפרוטון + אלקטרון היא אקרעית ולא ניתן ליחס אותה למנגנון הניתן לתצפית ובוודאי שלא לתחזית) – וכידוע, מהפכי פרדיגמה נדירים ביותר והמדענים השמרנים סולדים מהם. לכן, לפני שמתחילים לחגוג את פרס נובל שמגיע לבאר שבע בעגלא ובזמן קריב, כדי לקחת נשימה עמוקה ולהראות שהתוצאה עקיבה ברמת סבירות של 5 סיגמא לפחות.

 20. מר בליזובסקי, אני מבין שפוליטרוק כמוך לא מוכן לפרסם הערות שלא מתאימות לדת שלך. אי אפשר לבלבל אותך עם עובדות. הא? אתה לא שונה מהחרדים, רק דת אחרת.

 21. האם יש השפעה גם על תיארוך באמצעות פחמן 14? לגבי אירועים הרבה יותר קרובים בסדר גודל של אלפי ומאות שנים? האם יש דרך לתקן את הטעות ע"י סימולציות של האבולוציה של סופות השמש?

 22. "וכמובן, לפני שהבריאתנים יתחילו לשמוח על כך שכדור הארץ…"
  אפילו מסע בן אלף מילין מתחיל בצעד אחד קטן
  לאט לאט תגיעו אלינו

 23. "וכמובן, לפני שהבריאתנים יתחילו לשמוח על כך שכדור הארץ, או לפחות החיים על פניו, צעירים יותר ממה שסברנו עד כה. גם הפחתה של עשרות מיליוני שנים לא ייכנסו למסגרת הזמן של 6,000 שנה שמקצה לכך סיפור הבריאה שבתנ"ך." – לא בריאתן כמובן, אבל לצורך דיון, נניח שבעבר הרחוק – אולי לפני 10 מליון שנים – ארע סופר נובה במרחק של כ-150 שנות אור מכדור הארץ – הרי סופר נובות מייצרות יותר נייטרינו מכל מה שהשמש שלנו יכולה לייצר בהתפרצות כזאת. האם מצב כזה לא יכול לגרום לתארוך שגוי בהרבה, לא של 10% לכאן או לכאן, אלא של %50 או אפילו 70%?

 24. מעניין. כאילו הפוך ממה שהיית מצפה. צריך לבדוק היטב היטב את הבקרות ולייצר בקרות נוספות. זה בהחלט יהיה משמעותי לגלות שסופות נוטרינו משפיעות על זמן מחצית החיים של החומר

 25. אז יכול להיות שגיל כדור הארץ אלפי שנים ולא מליארדים??

  כי כרגע אף אחד לא יודע לתת תשובה במדוייק מה גודל הסטיה

 26. בקשר לתיארוך בעזרת פחמן רדיו אקטיבי
  האם העובדה שבשנים האחרונות אנחנו מזהמים את האטמוספרה בפחמנים שמקורם במאובנים . וזה הפחמן שנספג גם בצמחים ובכל החומר האורגני והוא בעצם פחמן בגיל מליוני שנים… האם זה לא ישנה את התוצאות של תיארוך בעזרת פחמן רדיואקטיבי של חומר אורגני של התקופה הזאת.
  למשל אם נבדוק נייר מלפני עשור הוא יוכל להראות בבדיקה עתיק יותר מניר מלפני מאה או אלף שנים , בגלל שרוב הפחמן שמרכיב אותו הוא פחמן מאובנים.

 27. גם הבריאתנים לא חושבים שהעולם נוצר בששת אלפים שנה. מה שלא סביר בעיניהם הוא איך החיים נוצרו בזמן כה קצר ככמה עשרות מליוני שנים. כעת, אם נסכם את שנות עבודת האדם גם הן כמה עשרות מליוני שנים והאדם לא התקרב אפילו ליצירת חיים

 28. ביום הרביעי נאמר "יהי מאורות ברקיע השמים", ולכן ברור שהגדרת הימים של השבוע הראשון לבריאה אינה כפשוטה. אין שום מגבלה להגדיר על פי התורה את משך הזמן של השבוע הראשון במיליארדי שנים

 29. הבריאתנים לא צריכים "להתחיל" לשמוח.
  הם שמחים תמיד.
  היה ויכוח בן כשלושת אלפים שנה בין היהדות ל"מדעני העולם" החל מאריסטו וכלה במדענים מודרניים לפני כמאה שנה שטענו בלהט "מדעי" שהעולם קדמון.
  היום ברור לכל דרדק שהעולם התחיל בנקודה מסוימת.
  הבריאתנים ניצחו.
  כמו כן ניתן לומר שתחילת הודאת המדע בעולם שהתחיל בנקודה מסוימת, נתן לנו כנראה את הטעות ההיסטורית הגדולה ביותר.
  טעות מדעית של כ-14.000.000.000 שנה (בשניות זה נשמע יותר גרוע…)
  ההערכה הראשונה דיברה על 1.8 מיליארד שנה (ואיינשטין בזמנו טען שזו קביעה בלתי אפשרית המסכנת את כל התיאוריה כי הגיל הגיאולוגי של סלעים היה אז 2.3 מיליארד).
  היום מדברים על כ-16.000.000.000.
  כולם מודים שלפחות תחילת התהליך לא היה כפוף לחוקי הפיזיקה כפי שהם ידועים היום.
  למשל יש אמירה שבמהלך 10 בחזקת -26 שניות לאחר תחילת התהליך הגיע חומר למרחק של 4 שנות אור וכו'.
  אף אחד לא יכול להניח את האצבע מתי נחשב "תהליך" הפיצוץ ומה נחשב "מצב נורמלי" הכפוף לחוקי הפיזיקה שלנו.
  אז…
  יום טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן