סיקור מקיף

האבל מגלה פנינה גלקטית: מיזוג לא רגיל של גלקסיה רב זרועית

מדענים אזרחים סיווגו לקסיות כדי לעזור למדענים לפתור בעיה בקנה מידה אסטרונומי — איך למיין את כמויות המידע העצומות שיוצרים טלסקופים רובוטיים

הגלקסיה CGCG 396-2 בצילום של האבל. קרדיט: ESA/Hubble & NASA, W. Keel
הגלקסיה CGCG 396-2 בצילום של האבל. קרדיט: ESA/Hubble & NASA, W. Keel

הגלקסיה CGCG 396-2, מיזוג לא רגיל של גלקסיה רב זרועית שנמצאת בסביבות 520 מיליון שנות אור מכדור הארץ בקבוצת אוריון, צולמה בתמונה המדהימה הזאת של מצפה טלסקופ החלל האבל.

התצפית הזאת היא פנינה מפרויקט מדע אזרחי שנקרא פרויקט גן החיות של הגלקסיות, שבו מאות אלפי מתנדבים סיווגו גלקסיות כדי לעזור למדענים לפתור בעיה בקנה מידה אסטרונומי — איך למיין את כמויות המידע העצומות שיוצרים טלסקופים רובוטיים. אחרי הצבעה של הציבור, מבחר של העצמים הכי מסקרנים מבחינה אסטרונומית בגן החיות של הגלקסיות נבחרו לתצפיות המשך בהאבל. CGCG 396-2 היא אחד מהעצמים שנבחרו, והיא צולמה בתמונה הזאת על ידי המצלמה המתקדמת לסקרים של האבל.

פרויקט גן החיות של הגלקסיות התחיל כשנתנו לאסטרונום את המשימה העצומה הבלתי אפשרית לסווג יותר מ-900,000 גלקסיות לפי המראה שלהן. על ידי הקמת מימשק אינטרנטי והזמנת מדענים ממוסדות רבים  לתרום לאתגר, הצוות של גן החיות של הגלקסיות הצליח לבצע את ניתוח הנתונים במיקור המונים. זאת הייתה הצלחה אדירה: בתוך שישה חודשים צבא של 100,000 אסטרונומים מתנדבים תרמו יותר מ-40 מיליון סיווגי גלקסיות.

מאז ההצלחה הראשונה, פרויקט גן החיות של הגלקסיות והפרויקטים שבאו אחריו תרמו ליותר ממאה מאמרים מדעיים שעברו ביקורת עמיתים והובילו למגוון עשיר של תגליות אסטרונומיות מסקרנות מעל ומעבר למטרות הראשוניות שלהם. ההצלחה של הפרויקט גם נתנה השראה ליותר ממאה פרויקטי מדע אזרחי בפורטל של זוניברס, מניתוח נתונים מהביקור של החללית האירופית רוזטה בשביט 67P/צ'וריומוב-גרסימנקו ועד לספירת לווייתנים קטלנים סביב איים מרוחקים באלסקה.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן