סיקור מקיף

ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ לרפואה של נשיאי ארה"ב זכה בפרס דן דוד לממד ההווה בסך מיליון דולרים

ד"ר פאוצ'י מייעץ מזה 40 שנה לנשיאים מאז רייגן, ומנהל המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב, כאשר בשנה האחרונה קידם את המאבק בקורונה, למרות המגבלות שהטיל עליו הנשיא טראמפ

ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הרפואי לנשיאי ארה"ב. איור: shutterstock
ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הרפואי לנשיאי ארה"ב. איור: shutterstock

פרופ' אריאל פורת, יו"ר מועצת המנהלים של פרס דן דוד ונשיא אוניברסיטת תל אביב ופרופ' איתמר רבינוביץ', יו"ר קרן דן דוד, הכריזו השבוע (שני, 15.02.2021) על זוכי הפרס לשנת 2021 המוענק זו השנה ה-20. הפרס יוענק בטקס מקוון חגיגי ב-9 במאי 2021.

על רקע מגפת הקורונה והשלכותיה הוחלט כי פרס דן דוד לשנת 2021 יתמקד בתחומי הבריאות והרפואה. הזוכים הם פרופ' זליג אשחר, ד"ר קארל ג'ון וד"ר סטיבן רוזנברג שחוללו מהפכה בתחום הטיפולים האימונותרפים נגד סרטן, ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש כוח המשימה של הבית הלבן למאבק בקורונה, וההיסטוריונים פרופ’ אליסון בשפורד, פרופ’ קת’רין פארק ופרופ’ קית’ וואיילו שהאירו את חקר העבר באור חדש – כל אחד בתחומו.

ממד זמן ההווה: בריאות הציבור

ההתפרצות העולמית של מגפת הקורונה  המחישה כי מחלות זיהומיות יכולות להוות איום על חיינו, והדגישה את הצורך בהשקעה מוגברת במניעת תחלואה, בשל החסכון הכלכלי הטמון בה ויתרונותיה הנוספים המהדהדים הרבה מעבר למערכת הבריאות. תחום בריאות הציבור מתמקד בבריאותן של אוכלוסיות שלמות, ומקדם אורח חיים בריא, מחקר מחלות וטיפול במחלות זיהומיות.

ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הראשי לענייני רפואה לנשיא ארה"ב ומנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות בארה"ב. פאוצ'י הוא רופא, חוקר, ואימונולוג, אשר מנהל משנת 1984 את המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות בארה"ב. לאורך השנים פאוצ'י תרם רבות למחקר המדעי והקליני בתחומים אלה, והינו אחד החוקרים המצוטטים ביותר בעולם בתחום הביו-רפואה. הפרס מוענק לו כזוכה יחיד בקטגוריה על תרומתו יוצאת הדופן לחקר האיידס, על בניית תכנית החירום הנשיאותית למאבק באיידס שהצילה מיליוני אנשים ברחבי העולם, על הובלת המכון הלאומי האמריקאי לאלרגיה ומחלות זיהומיות, על מאבקו לקידום גישות רפואיות חדשניות דוגמת חיסוני mRNA שניתנים כיום למיליונים ברחבי העולם, ועל הגנתו האמיצה על המדע שהותקף רבות במהלך משבר הקורונה.

וועדת הפרס לא פרטה אילו התקפות היו על המדע בתקופת הקורונה, אך שמו של פאוצ'י הפך מוקצה בעיני הנשיא לשעבר דונלד טראמפ שהגביל את פעולתו לאחר שסירב להמעיט בחומרת המגיפה ולהצהיר הצהרות אופטימיות, חסרות כיסוי כפי שתיאר בראיון שהתקיים יום לאחר כניסתו של הנשיא ביידן לתפקידו.

פרופ' אריאל פורת, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויו"ר מועצת המנהלים של פרס דן דוד: "מגפת הקורונה הציבה בפני האנושות אתגרים חדשים ועל כן החלטנו להוקיר השנה את תחומי הבריאות והרפואה שניצבים בחזית המלחמה בנגיף. ועדות בינלאומיות בחרו בזוכים בשל מחקריהם פורצי הדרך ותרומתם יוצאת הדופן לאנושות בתחומים אלו, בשלושת ממדי הזמן, עבר, הווה ועתיד."

אריאל דוד, בנו של דן דוד ז"ל: "ראינו לנכון להתייחס לאתגרים שהציבה בפנינו מגפת הקורונה. בחרנו לעשות זאת השנה תוך שמירת אמונים לגישה הרחבה והמגוונת שמייחדת את הפרס, ולהכיר בהישגים ממגוון תחומים תוך התמקדות בבריאות, רפואה ואפידמיולוגיה."

הזוכים נבחרו על ידי שלוש ועדות מומחים בינלאומיות. פרופ' מארי פיסל, מהמחלקה להיסטוריה של רפואה באוניברסיטת ג'ון הופקינס עמדה בראש וועדת המומחים בתחום ההיסטוריה של בריאות ורפואה, פרופ' אליזבת מילר, מהמחלקה למחלות זיהומיות ואפידמיולוגיה בבית הספר לאפידמיולוגיה ובריאות האוכלוסייה בלונדון עמדה בראש ועדת המומחים בתחום בריאות הציבור, ופרופ' מארי קלייר קינג, מהמחלקה לרפואה גנטית באוניברסיטת וושינגטון, וזוכת פרס דן דוד לשנת 2018 עמדה בראש ועדת המומחים בתחום הרפואה המולקולרית.

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן