סיקור מקיף

גל החום בצפון אמריקה מראה שאנחנו צריכים לדעת איך שינויי האקלים ישנו את מזג האוויר שלנו

מונח שחשוב להכיר – גל רוסבי, גשם שירד מעל יפן יצר הפרעה לזרם הסילון, נע עימו מזרחה והתנפץ באיזור לחץ גבוה ששהה מעל צפון אמריקה ואיך זה קשור לעובדה שבעת בצורת בדרום מזרח אוסטרליה יש שטפונות בצפונה

שריפות בחוף המערבי של ארה"ב בסוף יוני 2021. צילום נאס"א
שריפות בחוף המערבי של ארה"ב במהלך גל החום בסוף יוני 2021. צילום נאס"א

ב-25 ביוני 2021, ירד גשם מעל מערב האוקיינוס השקט ליד יפן. לא היה שום דבר שראוי לציון מיוחד באירוע הגשם הזה, אבל הוא היכה גלים פעמיים.

ראשית, הוא יצר הפרעה אטמוספרית בדיוק באופן שיצר תנודה גלית בזרם הסילון – נהר של רוחות מאוד חזקות באטמוספרה העליונה – שמדעני האטמוספרה מכנים גל רוסבי (או גל פלנטרי). לאחר מכן הגל הוכוון מזרחה על ידי זרם הסילון לעבר צפון אמריקה.

בדרך הגל התעצם, ואז נשבר בדיוק כפי שגל אוקיינוס נשבר כשהוא מתקרב לחוף. כשהגל נשבר הוא יצר אזור של לחץ גבוה שנשאר נייח מעל צפון מערב צפון אמריקה במשך השבוע האחרון של יוני.

כאן אירוע הגשם הלא מזיק שלנו היכה גלים שוב: האזור הנעול של לחץ גבוה התחיל את אחד מגלי החום הכי בלי רגילים שראינו אי פעם, שניפץ שיאי טמפרטורה בצפון החוף המערבי של ארצות הברית ובמערב קנדה, צפונה עד האזור הארקטי. לייטון בקולומביה הבריטית הגיעה ל-49.6℃ השבוע לפני שפגעה בה שריפה הרסנית.

מה גורם לגל חום?

גל החום הזה הוא יוצא דופן מהרבה בחינות, אבל בהיווצרותו והתפתחותו היה רצף אירועים מוכר שיוצר גלי חום.

גלי חום מתרחשים כשיש לחץ אוויר גבוה ברום הקרקע. הלחץ הגבוה הוא תוצאה של אוויר ששוקע דרך האטמוספרה. כשהאוויר יורד הלחץ גדל, דוחס את האוויר ומחמם אותו, ממש כמו משאבת אופניים.

לאוויר שוקע יש אפקט חימום גדול: הטמפרטורה עולה במעלה אחת על כל 100 מטרים שהאוויר נדחף כלפי מטה.

גל החום בצפון אמריקה גרם להתפשטות שריפות ברחבי השטח.

מערכות של לחץ גבוה הן חלק עצמותי מגל רוסבי באטמוספרה, והן נעות יחד עם הגל. גלי חום מתרחשים כשמערכות הלחץ הגבוה מפסיקות לנוע ומשפיעות על אזור מסוים במשך זמן ניכר.

כשזה קורה, התחממות האוויר על ידי השקיעה לבדה יכולה להתעצם יותר בגלל שהקרקע מחממת את האוויר – וזה עוצמתי במיוחד אם הקרקע כבר הייתה יבשה. בצפון מערב ארה"ב ומערב קנדה מחמירה את גלי החום ההתחממות שנוצרת על ידי אוויר שוקע אחרי שהוא חוצה את הרי הרוקי.

איך גלי רוסבי משפיעים על מזג האוויר

נותרו שתי שאלות: מה גורם למערכת של לחץ גבוה, ומדוע היא מפסיקה לנוע?

כפי שהזכרנו קודם, מערכת לחץ גבוה היא בדרך כלל חלק מסוג ספציפי של גל באטמוספרה – גל רוסבי. גלים אלה מאוד נפוצים, והם נוצרים כאשר אוויר זז צפונה או דרומה בגלל הרים, מערכות מזג אוויר אחרות או אזורים גדולים של גשם.

גלי רוסבי הם הגורמים שמשפיעים הכי הרבה על מזג האוויר מחוץ לאזור הטרופי, כולל מזג האוויר ההפכפך במחצית הדרומית של אוסטרליה. לפעמים הגלים נעשים כל כך גדולים שהם מתהפכים ונשברים. לשבירה של הגלים יש קשר הדוק להפיכתם לנייחים.

חשוב לציין שכמו באירוע האחרון, המקור של גלי הרוסבי שגרמו לגלי החום נמצא כמה אלפי קילומטרים מערבית למקום הימצאם. לגבי צפון מערב אמריקה, מדובר במערב האוקיינוס השקט. גלי החום באוסטרליה בדרך כלל נגרמים על ידי אירועים באוקיינוס האטלנטי מערבית לאפריקה.

תכונה חשובה אחרת של גלי חום היא שלעיתים קרובות הם מלווים בכמות גשם גדולה קרוב יותר לקו המשווה. כשיש גלי חום בדרום מזרח אוסטרליה, בצפון אוסטרליה יש בדרך כלל גשם. אירועי גשם אלה הם לא רק תופעות לוואי, הם באופן פעיל מחזקים ומאריכים את גלי החום.

למאמר באתר The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן