סיקור מקיף

ארה”ב תפסיק לבצע ניסויי נשק אנטי לווייני ותדרוש להפוך זאת לנורמה בינלאומית; סין: מפתחים מערכות לגרירת לוויינים

סגנית נשיא ארה”ב קמלה האריס הודיעה על כך בסקירה בפני משמר החלל; יותר מ-1,600 פיסות מרחפות בחלל מאז הניסוי הרוסי לפני כחצי שנה, מעל 2,400 פיסות עדיין מרחפות אחרי 15 שנה מהניסוי הסיני; רוסיה מציבה תנאים הקשורים בעקיפין למלחמה באוקראינה

נשק אנטי לווייני. איור: shutterstock
נשק אנטי לווייני. איור: shutterstock

ארה”ב תפסיק לבצע ניסויי נשק אנטי לווייני ותדרוש להפוך זאת לנורמה בינלאומית – כך הודיעה השבוע סגנית הנשיא קמלה האריס, בעת ביקור בבסיס חיל האוויר ונדנברג בקליפורניה, בסיס  ממנו פועל גם משמר החלל שאחד מתפקידיו הוא לעקוב אחר פסולת חלל ולוויינים כדי למנוע התנגשויות.

ברית חלל בין רוסיה לסין

ערב משחקי החורף האולימפיים בבייג’ינג 2022 חתמו נשיא סין שי ג’ינפינג ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין על הצהרה משותפת על כניסה לעידן חדש של יחסים בינלאומיים – כולל בחלל החיצון.

נשיא סין שי ג’ייפינג ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתמו ב-4 בפברואר, במהלך אולימפיאדת החורף בביג’ינג על הצהרה משותפת בדבר “מניעת מרוץ חימוש בחלל החיצון” ותמיכה בוועדת האו”ם בדבר השימושים השלווים בחלל החיצון. שני המנהיגים הצהירו על התנגדותם לתוכניותיה של ארה”ב לפתח הגנה גלובלית מפני טילים וניסיונות של כמה מדינות להפוך את החלל החיצון לזירת עימות, על פי תרגום של המכון הסיני ללימודי תעופה וחלל באוניברסיטה האווירית. המנהיגים גם נשבעו “לעשות את כל המאמצים הדרושים כדי למנוע מרוץ חימוש בחלל החיצון”.

ממשלת סין מסרה בתגובה כי היא מפתחת נשק שיגרור לוויינים ויפגע בהם בלי לייצר פסולת חלל.

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריאבקוב, אמר לספוטניק כי מוסקבה רואה בהחלטת וושינגטון להטיל מורטוריום על בדיקות נשק אנטי-לווייני כצעד בכיוון הנכון.

ריאבקוב אמר, והוסיף כי בעיה נוספת היא שארה”ב כבר השלימה בדיקות של נשק אנטי-לווייני בעבר. “אני רוצה להזכיר לכם את ההצעה של רוסיה, יחד עם סין, לפתח אמנה על אי-הצבת נשק בחלל החיצון”, אמר ריאבקוב והוסיף כי מוסקבה קוראת לוושינגטון לחזור למשא ומתן בונה בנושא זה”.

עוד הוסיף ריבאקוב: “מה לגבי הצעתנו הידועה להקפאה על פריסת מערכות טילים לטווח בינוני, האם ארה”ב מוכנה לחזור לשיקולה בחיוב, והאם היא מוכנה להתחייב לא לפרוס מערכות כאלה בשום מקום בתגובה להקפאה שלנו?”

האריס: החלל שייך לכולם

“החלל הוא מקום יוצא דופן. בין אם מדובר בלוויינים המקיפים את כדור הארץ, בני אדם שנוחתים על הירח, או טלסקופים המציצים אל הקצוות הרחוקים ביותר של היקום, החלל מרגש. הוא מדרבן את הדמיון שלנו, ומכריח אותנו לשאול שאלות גדולות. החלל — הוא משפיע על כולנו, והוא מחבר את כולנו. יש כל כך הרבה הזדמנויות בחלל עבור ארצנו ועבור האנושות כולה — ממדע ומסחר ועד לביטחון לאומי.”

“הממשל הנוכחי הגדיל את ההשקעות בתחום ההגנה בחלל. בחודשים האחרונים, שמעת את הנשיא ואותי מדברים הרבה על הגנה ועל נורמות וכללים בינלאומיים. כללים ונורמות הם עקרונות משותפים המנחים את התנהגותם של אנשים ושל קהילות. הם מאפשרים הבנה משותפת של מה נכון, מה לא בסדר ומה מקובל.”

“כפי שראינו באוקראינה, רוסיה הפרה לחלוטין את מערכת הכללים והנורמות הבינלאומיים שנקבעו לאחר מלחמת העולם השנייה שסיפקו שלום וביטחון חסרי תקדים באירופה. לנוכח האכזריות הרוסית, העולם התאחד כדי לומר שאת התפקידים האלה ואת הכללים והנורמות האלה חייבים לשמור. אני שמחה לראות הצהרה כה חזקה על חשיבותם.”

“במקביל, הממשל שלנו פועל לקביעת כללים ונורמות חדשים לאתגרים החדשים של המאה ה-21 — תחומים כמו טכנולוגיות מתפתחות, אבטחת סייבר וכמובן חלל.”

“בדצמבר, כינסתי את ישיבת מועצת החלל הלאומית הראשונה תחת הממשל שלנו. כיו”ר המועצה, הדגשתי את הנושא הזה. אני מאמינה שללא נורמות ברורות, אנו ניצבים בפני סיכונים מיותרים בחלל. ארצות הברית תמשיך להיות מנהיגה על מנת לבסס , לקדם ולהפגין נורמות לשימוש אחראי ושליו בחלל החיצון. נפגשתי עם מנהיגים מרחבי העולם — מדינות כמו סינגפור וצרפת, בחריין והודו — והעליתי את הנושא הזה.”

“כיום, אנו עושים צעד משמעותי קדימה במאמץ זה — צעד שנוגע באופן ספציפי לבעיית ניסויי הטילים ההרסניים בחלל, כמו זה שרוסיה ביצעה בנובמבר. מדובר בטיל ששיגרה רוסיה שהשמיד לוויין בחלל – ניסוי הרסני בטילים נגד לוויינים בשיגור ישיר. בשנת 2007 ערכה סין ניסוי דומה. ניסויים אלה הן חלק ממאמציהן לפתח מערכות נשק נגד לוויינים. כלי נשק אלה נועדו למנוע מארה”ב את האפשרות להשתמש ביכולות החלל שלנו על ידי השמדת הלוויינים שלנו – לוויינים שהם קריטיים לביטחון הלאומי שלנו”.

“ניסויים כאלה הם פזיזים, והם חסרי אחריות והם מסכנים את הפעילות האנושית בחלל. כאשר סין ורוסיה השמידו את הלוויינים שלהן, הן יצרו אלפי פיסות פסולת — פסולת שכעת תקיף את כדור הארץ שלנו במשך שנים, אם לא עשרות שנים. הרגע קיבלתי תדרוך מטייסת הגנת החלל ה-18 של ארה”ב שאנשיה זיהו יותר מ-1,600 חתיכות פסולת מהניסוי הרוסי. במסלול מרחפות עדיין יותר מ-2,800 פיסות פסולת מהניסוי של סין לפני 15 שנה. הטייסת עוקבת אחרי הפסולת ואחרי הלוויינים כדי למנוע התנגשויות. פסולת זו מהווה סיכון לביטחונם של האסטרונאוטים שלנו, הלוויינים שלנו, והנוכחות המסחרית הגוברת שלנו.”

פיסת פסולת חלל בגודל של כדורסל, שנעה במהירות של אלפי קילומטרים לשעה, תהרוס לווין. אפילו פיסת פסולת קטנה כמו גרגר חול עלולה לגרום לנזק חמור, מסבירה האריס. “גינינו בעקביות את הניסויים הללו וקראנו להם פזיזים אבל זה לא מספיק.   היום אנחנו הולכים רחוק יותר. אני שמחה להודיע שהחל מהיום ארה”ב מתחייבת לא לבצע ניסויים הרסניים בטילים נגד לוויינים בשיגור ישיר. במילים פשוטות: ניסויים אלה מסוכנים, ולא נערוך אותם.”

הסכם רב לאומי

עוד הוסיפה האריס: “אנחנו האומה הראשונה שהתחייבה לכך. והיום, בשם ארצות הברית של אמריקה, אני קוראת לכל המדינות להצטרף אלינו. בין אם אומה בעלת יכולות בחלל ובין אם לא, אנו מאמינים שזה יועיל לכולם, בדיוק כפי שהחלל מועיל לכולם. בימים ובחודשים הקרובים, נעבוד עם מדינות אחרות כדי לבסס זאת כנורמה בינלאומית חדשה להתנהגות אחראית בחלל.”

“יש קשר ישיר בין נורמה כזו לבין חיי היומיום של העם האמריקאי. אם לווין הוצא משירות בגלל התנגשות עם פסולת חלל הדבר יכול להשפיע על תחזית מזג האוויר היומית, הוראות נהיגה באמצעות  GPS, ואפילו קליטה מתחנת הטלוויזיה האהובה עליכם. תשתית קריטית, כמו טורבינות רוח שמפעילות את הבתים שלנו מסתמכות על לוויינים לקישוריות.”

“לוויינים עוזרים לנו לעקוב אחר משבר האקלים. הם מאפשרים את הפעילות המסחרית שלנו. והם עוזרים לנו להגן על חיילינו ואנשינו. כל זה מאוים על ידי השברים שנוצרו על ידי ניסויים פזיזים אלה.”

“ניסויים אלה גם מאיימים על חייהם של אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית. דיברתי מוקדם יותר החודש עם מארק וונדה שחזר מ-355 ימים בחלל בתחנת החלל(שיא אמריקאי). בזמן שהותו בחלל ערכה רוסיה את ניסוי הטילים נגד לוויינים. הוא נאלץ למצוא מחסה בקפסולת מילוט למקרה שתחנת החלל תיפגע מהרסיסים. הפעולה הרוסית היוותה איום לא רק על חייו, אלא גם על אלה של הקוסמונאוטים הרוסים.” 

“המחויבות שלנו היום היא רק צעד אחד. הממשל שלנו כבר החל לבסס מערכת רחבה ומקיפה יותר של נורמות. דוגמה אחת היא הסכמי ארטמיס — מערכת עקרונות שתנחה את השימוש האזרחי במרחב. הם נועדו ליצור סביבה בטוחה ושקופה לחקר החלל, מדע ופעילויות מסחריות. מאז שהממשל שלנו נכנס לתפקידו, הכפלנו ל – 18 את מספר המדינות שחתמו על האמנות.”

“ככל שנתקדם, נישאר ממוקדים בכתיבת כללים חדשים של תנועה בחלל כדי להבטיח שכל פעילויות החלל יתנהלו באופן אחראי, שליו ובר קיימא. ארצות הברית מחויבת להוביל את הדרך ולהוביל באמצעות דוגמא אישית. הנהגת ארצות הברית בחלל תמשיך להיות מקור כוח עבורנו, הן בבית והן מחוצה לו. והממשל שלנו, בעזרת כולכם כאן בבסיס הזה, יבטיח שהדורות הבאים ירוויחו מהחלל בדיוק כמו שאנו מרוויחים היום.”

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

 1. בשנת 2004 מבקר מדינה פרוגרסיבי בארצות הברית הפסיק פיתוחם של כל כלי הנשק ההיפרסונים. 2022 סין נמצאת בדור ג נשק היפרסוני ועם מערכת הגנה מטילים היפרסונים וארצות הברית מפתחת דור א ושני ניסויים מוצלחים. שלא לדבר על כמויות. 4 טילים מפילים נושאת מטוסים.
  בשנת 2022 קמלה הריס מפסיקה פיתוח נשק אנטי לוויני.
  בשנת 2022 עצר הקונגרס או הסנאט הזרמת 5.4 מליארד דולר לחברה פרטית העוסקת בפיתוח נשק היפרסוני על רקע דיני תאגיד.
  כאשר רוזוולט נכנס למלחמת העולם השנייה והיה צריך 10000 טנקים, 5000 ספינות, 10000 מטוסים הוא חבר
  לאוליגרכים האמריקאים בשיתוף פעולה הדוק. הוא היה במפלגה הדמוקרטית.
  אנו עדים לכתבות כמו בעיתון הארץ כמו ארצות הברית לא ביקשה סליחה מהשחורים, מההיספנים, מהלהט”בים, בנפגעי תקיפות מיניות. המינון קובע. אינני אומר שלא צריך לדון זה חשוב. ברגע שאתה עוסק רק בזה ומחיל כללים דמוקרטים פרוגרסיבים במאבק מול כוחות לא דמוקרטים מובילים – אין לך זכות קיום כמדינה.
  האויב הגדול הוא בחוץ והאמריקאים מתנהגים כמו מדינה שוקעת. נאמר במקורותינו מי שמרחם על אכזרים מתאכזר לרחמנים. כך בדיוק האמריקאים נוהגים כעת כשהסינים מתעצמים ומתעצמים.
  האם פמלה הריס מאמינה שמישהו יקשיב לשטויות האלה. לסינים נשק נגד לווייני מתקדם.
  העזיבה של העם האפגני, ההרס שקורה באוקראינה, והעזיבה של המזרח התיכון – זהו שינוי חד במדיניות ארצות הברית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן