סיקור מקיף

אבי הר אבן מבכירי תעשיית החלל ומנכ"ל סוכנות החלל כעשור מת מפצעיו

הר אבן נפצע קשה בעת השריפה במלון האפנדי בעכו העתיקה, בליל ההתפרעויות בערים המעורבות במהלך מבצע שומר החומות, 11 במאי 2021 ומאז היה במצב קשה מורדם ומונשם בבית החולים רמב"ם

אבי הר אבן ז"ל מבקר באימון האסטרונאוטים אילן רמון ז"ל ויצחק מאיו (יבדל לחיים ארוכים) שהיה במשך תקופה מסוימת אסטרונאוט הגיבוי הישראלי. צילום: סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע.
אבי הר אבן ז"ל מבקר באימון האסטרונאוטים אילן רמון ז"ל ויצחק מאיו (יבדל לחיים ארוכים) שהיה במשך תקופה מסוימת אסטרונאוט הגיבוי הישראלי. צילום: סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע.

בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של אבי הר-אבן שנפטר הערב מפצעיו בבית החולים רמב״ם. כך מסרה משפחתו של הר-אבן. המשפחה מבקשת להודות לצוות בית החולים על הטיפול במסור והמקצועי באבי לאורך השבועות האחרונים, זאת בנוסף לרבים שהתפללו ודרשו בשלומו.

לבקשת המשפחה לא תסוקר הלוויה.

ב-11 במאי 2021, היום הראשון של מבצע שומר חומות היה יום קשה גם בערים המעורבות בתוך ישראל, ובכלל זאת עכו.

אבי הר-אבן. מתוך ויקיפדיה
אבי הר-אבן. מתוך ויקיפדיה

הר-אבן היה אחד מאורחי המלון, ולא הצליח לברוח מהשריפה במבנה העתיק, הוא הועבר למחלקת טיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה שם הורדם והונשם אך הר-אבן בן ה-84 לא שרד, ולפני זמן קצר נודע על מותו.

הר-אבן נולד ב-1939 בשם אבא הרטשטיין (ומכאן הב' הדגושה). את שם המשפחה שינה כשיצא לשליחות במסגרת שירותו הצבאי.

את הר-אבן הכרתי במהלך שנות כהונתו כמנכ"ל סוכנות החלל הישראלית שנמשכה עשור שלם.  הוא שירת תחת תשעה שרי מדע (ועוד מספר ימים אצל העשירי), והפגין מקצועיות יתרה.

הר-אבן ז"ל ניהל את סוכנות החלל הישראלית באחת משעותיה הקשות ביותר – אסון הקולומביה, בה נספה גם האסטרונאוט הישראלי אילן רמון.

הוא ליווה את המבצע עוד כאשר רמון היה באימונים וחיכה שנים לטיסה במעבורת החלל קולומביה שנדחתה שוב ושוב. למרות שסוכנות החלל הרזה של אותם ימים לא יכלה לקחת על עצמה פרויקט בסדר גודל כזה והותירה את העבודה בפועל לחיל האוויר, אך הוא תמיד היה שם כדי לפתור סוגיות מול נאס"א.

ובנימה אישית .הר-אבן היה ממנהלי הסוכנות הבודדים שהבין שתקשורת זה לא רק ידיעות אחרונות וערוץ 2. הוא סייע לי לראיין פעמיים את אילן רמון, פעם בטלפון  (לצערי הידיעה, שפורסמה גם במגזין גלילאו אבדה) ופעם קבע לנו פגישה עם צוות צילום שצילם עבור הסרט ששודר בערוץ 2 בעת המצבע ובשינויים קלים לאחר האסון.  הוא ענה באריכות לכל שאלה שלי.

הוא גם סייע לח"מ לתאם את הראיון הייחודי עם אילן רמון ז"ל במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון טקסס ביוני 2002. אז סברו שהשיגור צפוי בתוך ימים אך הוא נדחה לבסוף בחצי שנה.

בפרט הוא התראיין במהלך הדיווחים הרבים אחרי האסון גם על מה שמתרחש אצל הסוכנות האחות הגדולה, לרבות המשבר התקציבי ואובדן הכיוון בנושא המעבורות.

גם בימי שיגרה הוא עשה הסטוריה בנחת כך למשל הוא היה הראשן ששידך בין תעשיית החלל הישראלית והאקדמיה לבין סוכנות החלל ההודית בשנת 2004 כאשר חתם על הסכם עם סוכנות החלל ההודית להעלות ניסויים ישראלים ללויין שהקיף את הירח.

להר-אבן יש חלק בהפיכת ישראל למעצמת חלל. בשנת  1982 הוא החל לעבוד בתעשייה האווירית עבדתי בתפקידי ניהול ופיתוח, ובין היתר, עמד בראש התוכנית של פיתוח המשגר הישראלי שביט; הוא היה אחראי באחת החטיבות על המו"פ, התכנון והשיווק.

יום לאחר פרישתו מתפקיד זה ב-31 בדצמבר  1994  הוא נכנס לתפקיד מנהל סוכנות החלל הישראלית, כאמור עד תחילת 2004.

לאחר מכן הוא עבר לתחום הייעוץ בתעשיית החלל בישראל ובעולם, ושימש כיועץ בכיר למשרד הכלכלה והתעשייה.

בראיון המקיף שערכתי עבור מגזין גלילאו הוא מאיר את סיפורה של תוכנית החלל הישראלית השזורה במשך עשור שלם עם אישיותו. הראיון התקיים בעת פרישתו ב-2004 תחת הכותרת "סוכנות חלל של איש אחד".

יהי זכרו ברוך.

יו"ר סוכנות החלל, פרופ' יצחק בן ישראל: הר אבן הניח את היסודות לבניין יכולות החלל הנוכחיות של ישראל

סוכנות החלל הישראלית הוציאה הערב הודעה על פטירתו של הר אבן:

"סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה משתתפת בצערה העמוק של משפחת הר אבן עם מותו של אבי הר אבן שנפצע אנושות בהצתת המלון במהלך ההתפרעויות. הר אבן, בן 84 במותו, היה מנכ"ל סוכנות החלל לשעבר, חתן פרס ביטחון ישראל ומבכירי תעשיית החלל בישראל."


"את הקריירה הביטחונית החל הר אבן בצה"ל, במערך ההגנה האווירית בשנות ה-60. בהמשך שימש גם כראש מחלקת מחקר ופיתוח במטכ"ל וכראש אגף אמצעים מיוחדים במשרד הביטחון. לאחר שהשתחרר בדרגת אל"מ מילא שורת תפקידים בתעשייה האווירית, וניהל את פיתוח משגר הלוויינים שביט."


"הר-אבן, היה המנכ"ל החמישי של סוכנות החלל הישראלית וכיהן בתפקיד במשך כעשור, מ-1995 ועד 2004. במהלך כהונתו הרחיב הר-אבן את קשריה הבינלאומיים של הסוכנות ותעשיית החלל הישראלית, נחתמו עשרות שיתופי פעולה עם סוכנויות חלל בעולם בהן סוכנות החלל הקנדית CSA) ), סוכנות החלל הגרמנית (DLR), סוכנות החלל הצרפתית (CNES), סוכנות החלל ההודית (ISRO), סוכנות החלל האוקראינית (NSAU), סוכנות החלל הרוסית (Roscosmos), סוכנות החלל ההולנדית (NLR) וכמובן בראש ובראשונה הידוק הקשרים בין סוכנות החלל הישראלית ובין נאס"א."


"בתקופתו נבחר אילן רמון להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון ששוגר לחלל במערבות קולומביה, לטיסה שממנה לא שב. הר אבן, טיפל בהשתתפות של רמון בשיגור וריכז את המשימות עם האקדמיה והתעשייה.
אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה: "אבי הר אבן היה דמות מרכזית בקידום תחום החלל בישראל הן בתעשייה והן במערכת הביטחון. בתפקידו כמנכ"ל סוכנות החלל הישראלית קידם רבות את קשרי החוץ של הסוכנות והיה הראשון למצב אותה במרכז תעשיית החלל העולמית. הרבה בזכות פועלו של הר אבן, ישראל עד היום היא מעצמת חלל בקנה מידה עולמי""

פרופ' איציק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית: "אבי הר אבן היה אחד מראשוני מנהלי סוכנות החלל הישראלית והניח את היסודות לבניין יכולות החלל הנוכחיות של ישראל. תרומתו לא תסולא בפז."
אבדה גדולה למדינת ישראל, אנו משתתפים בצער המשפחה ומוסרים את תנחומינו, שלא תדעו עוד צער.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

  1. אבי בליזובסקי, צריך להגיד במפורש מי רצח אותו ומדוע, הוא אזרח חף מפשע שנרצח בכוונת תחילה רק כי הוא יהודי מה שמהווה פשע מלחמה כדי שיהיה ברור מה קרה גם לחסרי הידע בחו"ל. כי במקרה נדיר כשיהודי רוצח ערבי הוא מכונה מיד כיהודי או חרדי או מתנחל . יהודים הרביצו קצת לערבי שניסה לדרוס אותם וזה משודר בלופ בישראל ובכל העולם ומגונה על ידי כל חברי הכנסת היהודים. לעומת מאות לינצ'ים ביהודים , שני נרצחים, שריפת בתים ורכבים… אין מה להשוות ואין צורך אפילו להזכיר את המקרה היהודי היחיד.
    אף ח"כ ערבי או שמאלני לא גינה אלא רק העביר את האשמה ליהודים שהתגרו בערבים עם הנפש הרגישה.כמה שלא נותנים לערבים הטבות חסרי תקדים לעומת יהודים ככה הם יותר פוגעים ורוצחים יהודים והשמאלנים רק מלבים את השנאה והאלימות הערבית

  2. הוא לא 'מת מפצעיו' אלא נרצח ע"י מחבלים פורעים ערבים ישראלים.

  3. מי קבע שלא מחפשים. אני בטוח שמחפשים אחר כל רוצח, זו חובתה של המשטרה. בסוף המשטרה והשב"כ יניחו ידם על המתפרעים. הם לא זוכים לגיבוי ממרבית הציבור הערבי. כנ"ל יהודים שעשו לינצ'ים בערבים. נקווה שהמשטרה תתוקצב כמו שצריך כדי לטפל בכל הפושעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן