סיקור מקיף

רוברט זוברין מבקש להאריץ את מאדים

רוברט זוברין (Robert Zubrin), סופר ידוע, כתב בין השאר את הספר 'התוכנית ליישב את הכוכב האדום', עונה באתר UNIVERSE TODAY על מספר שאלות על עתידו של מאדים

מאדים מוארץ. איור אמן, מתוך ויקיפדיה
מאדים מוארץ. איור אמן, מתוך ויקיפדיה

מאת: ניצן אכסף, חלון לפיסיקה

האם צריך לבצע הארצה (terraformed) – לשנות את הקרקע והאטמוספרה של מאדים, על מנת לאפשר חיים?

רוברט זוברין: כן.

האם מאדים מכיל את כל היסודות הדרושים על מנת להפוך אותו לכוכב לכת ראוי למגורים, או האם אנו נצטרך לייבא גז, כימיקלים וכד' ממקום אחר ? ואם כן, האם מאדים תמיד יצטרך שנייבא אליו חומרים על מנת שהוא יהיה ראוי למגורים או האם הוא יכול להגיע לנקודה מסוימת, שממנה והלאה הכוכב יכול 'להחזיק את עצמו' ?

זוברין: נראה שלמאדים יש את על האלמנטים הדרושים אל מנת לעשות לו הארצה. השאלה החשובה מכל היא החנקן, ולא ידוע עדיין אילו מצבורים של חנקן יש שם. התיאוריה מציעה שמאדים קיבל בתחילת דרכו את אותה הכמות של חנקן כמו שכדה'א קיבל, וכנראה הרוב עדיין נמצא שם.

כמה זמן ייקח תהליך הטרפורמציה ? כאשר אתה רואה בדמיונך את מאדים לאחר התהליך הזה, מה אתה רואה ?

זוברין: "אם נבחן את התהליך מנקודת המבט הטכנולוגית העכשווית הוא יראה כך:

  1. 100 שנים ייקח לישב את מאדים וליצור שם אוכלוסיה מקומית ואת היכולת לקיים שם תעשיה.
  2. 50 שנה ייקח לייצר גזים של פחמן פלואורי, על מנת לחמם את הכוכב ב-10 מעלות.
  3. 50 שנה עד שפחמן דו חמצני ינבע מתוך האדמה, בגלל הפחמן הפלואורי. דבר שיעבה את האטמוספרה ב-0.2-0.3 בר (יחידה של לחץ), ויעלה את הטמ'פ בעוד 40 מעלות. דבר זה יגרום להמסת הקרח, לזרימת נהרות ולהורדת גשמים. בתנאים אלו, בסיוע עזרה אנושית, צמחים יכולים לגדול. בשלב זה, אנשים על פני מאדים, לא יצטרכו חליפות לחץ, אלא רק מסיכות חמצן, וערים גדולות תחת כיפות יוכלו לקום, שכן הלחץ החיצוני לא יהיה גדול מהלחץ הפנימי.
  4. במשך 1000 שנים, בני אדם יוכלו להוסיף לאטמוספרה של הכוכב 150 מיליבר של חמצן, ואז כל אדם וכל חיה יוכלו לחיות באוויר הפתוח של מאדים, ללא כל בעיה.

כל זאת, אם משתמשים בטכנולוגיות של המאה ה-.21 אם ישתמשו בטכנולוגיות של המאה ה-23 התהליך יהיה הרבה יותר מהיר.

הראיון המקורי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן