סיקור מקיף

ישראל רוצה עוד אסטרונאוט

השר זנדברג הבטיח בריאיון לספר "ההתרסקות" כי יבקש לשגר אסטרונאוט שני. השבוע אמר את אותם הדברים גם ל"ידיעות אחרונות"

 משרד המדע והטכנולוגיה, האחראי על סוכנות החלל הישראלית, מתכוון לפנות כבר בחודש הבא לסוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) בבקשה לצרף אסטרונאוט ישראלי שני למשלחת בחלל. כך דיווח הכתב עופר פטרסבורג בידיעה שפורסמה אתמול (רביעי) בעיתון ידיעות אחרונות. עוד נמסר ב"ידיעות אחרונות" כי אישור עקרוני של נאס"א אמור להתקבל עד סוף יוני.

 אם התשובה תהיה חיובית, יתחילו חיפושים אחרי המועמד המתאים למשימה המסובכת. הליך בחירתו של האסטרונאוט הישראלי השני יתחיל בסוף ינואר 2004, ויתבצע על ידי חיל האוויר וגורמים נוספים. ההחלטה באשר לאופי הניסוי המדעי שהוא יערוך תתקבל על ידי משרד המדע, בשיתוף עם מוסדות אקדמים. בריאיון לספר "ההתרסקות" מאת אבי בליזובסקי ויפה שיר-רז אמר זנדברג כי המשימה המוטלת כעת על ישראל היא לשמר את מיקומה כמעצמת חלל. "למטרה זו אנו פועלים להרחיב את שיתופי הפעולה הבינמדינתיים בכל הנוגע לשיגור לווינים ולניסויים פיעלויות של אותם לווינים בחלל. פעילויות אלה מתבצעות באמצעות מיזמים משותפים בין מדינות, תוך שיתוף הסקטורים העסקיים, על מנת לקדם את ביצועם של פרויקטים שונים. כך לדוגמא פנינו לברזיל במטרה לתאם איתם ניסיון לשיגור למסלול נמוך של לווינים של יזמים ישראלים מאל-קנטרה, בסיס השיגור של ברזיל בסמוך לקו המשווה."

יעדים נוספים של שר המדע, מודי זנדברג: פיתוח לווין בשיתוף עם צרפת בתוך כוונה לשגרו לחלל בשנת 2007 (הסכם עם ממשלת צרפת בעניין זה צפוי להחתם בדצמבר). כן מתכוננת ישראל לשגר טלסקופ חלל בפיתוח ישראלי בשיתוף עם סוכנות החלל ההודית. את תוכנית היעדים מרכז המשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלכס גולדנגורן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן