סיקור מקיף

האבולוציה חוזרת לבית המשפט כשהורים מוחים על ספר לימוד בריאתני

הספר על פנדות ובני אדם תומך בתיאורית התכנון התבוני. תיאוריה זו מכונה על ידי המדענים ""הסוס הטרויאני שדרכו מכניסים לבתי הספר את תורת הבריאה" ו"דת במסווה"

הורים במחוז יורק שבפנסילווניה הגישו ביום חמישי האחרון תביעה כנגד ספר לימוד "על פנדות ובני אדם" לפיה הוא מנוע מרקע דתי ולא מדעי.
בשימוע חלקי בבית המשפט הפדרלי, אומרים כי הטיוטא הראשונה על הספר העוסק בתיאורית התכנון התבוני, לפיה היקום מורכב מכדי שיתפתח ללא עזרה ממתכנן ייעודי השתמש במונח בריאה.
הפרקליטים גם סיפקו מכתב שנכתב בידי המו"ל של הספר, ג'ון בואל Buell בו הוא טוען כי תיאורית התכנון התבוני משמשת כחלופה לאבולוציה המקלה על העוינות שיש למדע כנגד ההשקפה הנוצרית על בריאת העולם.
בואל, המבקש להגן על עצמו ועל הספר בבית המשפט אמר כי הוא לא תומך באג'נדה דתית וכי המסמך הוצא מהקשרו. הוא אמר, לדוגמה, כי כאשר נכתבה טיוטת הספר, המונחים בריאה ובריאתנות לא היו מקושרים לאמונה שהעולם נוצר בידי אלוהים כפי שהם נקשרים כיום.
בדיון המשפטי שבו טענו הורים במחוז דובר כנגד החלטת המחוז ללמד דת כשדרש ממורי כיתה ט' להקריא הודעה האומרת כי האבולוציה היא תיאוריה הכוללת פערים לא מוכחים. ההודעה הזכירה את תיאורית התכנון התבוני כתיאוריה חלופית (למרות שבמציאות זו דת במסווה), ולכן בית הספר הכניס את הספר "על פנדות ובני אדם" לספרית בית הספר.
הפרקליטים טוענים כי לימוד תאורית התכנון התבוני בבתי ספר ציבוריים נוגדת את הפרדת הדת והמדינה. סדרת החלטות משפטיות קבעו כי האבולוציה יכולה להילמד משום שהיא מדע, בעוד בריאתנות אינה יכולה להילמד משום שהיא דת.
"הילדים שלנו צריכים לקבל חינוך נכון, ואיננו יכולים להתחיל עם זה אם נספר להם על משהו שהוא מדע בשעה שהוא איננו מדע," אמר בריאן רם Rehm, אב לארבעה ושותף בתביעה.
הדיון שהתקיים ביום חמישי הראה כי הנושא עשוי להיות טעון, כאשר חרויות האדם והאזרח באמריקה (ACLU) שעורכי הדין שלו מייצגים את ההורים – תוקפים את תורת התכנון התבוני כסוס טרויאני של הבריאתנות.
"האגודה הבהירה כי היא מתכוונת להציב את תיאורית התכנון התבוני למשפט" אמר לאונרד בראון, פרקליטו של בואל. פרקליטי ההגנה מנסים להראות כי מועצת בית הספר מקדמת את תיאורית התכנון התבוני מסיבות חינוכיות. עד כה, ביקשה ההגנה מהשופט הפדרלי לאפשר להם לקרוא לשני עיתונאים לעדות ולבחון את הרשימות שרשמו לעצמם בעת שנכחו בכמה ישיבות של מועצת בית הספר.
המאמרים שכתבו קישרו בין דברי חברי מועצת בית הספר אודות ישו והדת כאשר התייחסו לצורך בלימוד תיאורית התכנון התבוני. אותם חברי מועצת בית הספר הכחישו כי אמרו דברים כאלה.

נילס בן, Benn, פרקליט העיתונים יורק דיילי רקורד ויורק דיספץ' ביקש מהשופט לדחות את הבקשה ואמר כי הרשימות עצמן אינן רלוונטיות, ושהתגובה לא צריכה ליהות יותר מאשר בקשה מהעיתונאים לאשר את הסיפורים שכתבו. בן הציע למסור את הרשימות של אחד הכתבים ששמר עליהם וכן מסר דואר אלקטרוני של הכתב השני, לידי השופט.
"בית המשפט לא ימסור אותם לאיש עד שיקבע אם הם רלוונטיים" אמר בן, שהסביר מה עומד מאחורי כוונתו לותר על הרשימות.
השופט המחוזי הפדרלי, ג'ון אי. ג'ונס, אמר כי הוא יקרא את המסמכים לפני שיחליט אם יקרא לעיתונאים להעיד או שיגביל את השאלות שהם יכולים להישאל.
בית המשפט קבע כי לעיתונים יש חופש לאסוף חומרים ולהגן עליהם מפני הצורך למסור את רשימותיהם או להעיד בבתי משפט.
בן ביקש כי למעלה מ-100 בני אדם שהשתתפו בישיבות מועצת בית הספר יעידו אף הם לפני העיתונאים.

לידיעה המקורית
ידען דארווין

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~215286796~~~89&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן