סיקור מקיף

העכבר הזקן בעולם יסייע בעיכוב הזדקנות האדם

מדענים מאוניברסיטת מישיגן חגגו ליודא העכבר 4 שנים להולדתו, המקבילות ל-136 שנות אדם. איתור הכימיקלים האחראים על הזדקנות העכבר יתרום לדחיית בעיות בריאותיות של האדם ב-20 שנה

ניו יורק טיימס, הארץ, חדשות וואלה!

יודה (משמאל) שקול לאדם בן 136
יודה (משמאל) שקול לאדם בן 136

בימים אלה חוגגים מדענים את יום הולדתו של העכבר הזקן בעולם – עכבר ננסי בשם יודא, לו מלאו בשבת ארבע שנים, גיל המקביל ל-136 שנות אדם. אורך החיים הממוצע של עכברי מעבדה הוא מעט יותר משנתיים. כמה עכברים הגיעו כמעט לגיל חמש, אך יודא הוא העכבר הראשון שהמזון אותו הוא צורך לא מוגבל במספר הקלוריות.

"זה ידהים אותי אם הוא יחיה מעבר לחצי שנה נוספת, אבל אפשר לקוות", אמר ד"ר ריצ'רד מילר, סגן מנהל המרכז הגריאטרי בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מישיגן, בו גדל יודא. "אנחנו לא רוצים לעשות לו עין הרע. לאדם בן 90 או 100 יש פרק זמן של כשנה נוספת בלבד", הוסיף.
פרסומתעכברים ננסיים נזקקים לרוב לחברה מתמדת של עכבר גדול יותר. לדברי ד"ר מילר, ללא "עכבר שמרטף" שיחמם אותם, העכברים הננסיים קופאים למוות – אך גודלם מסייע להם להימנע ממחלות זיקנה עד לשלב מאוחר מאוד. בעוד שעכבר זקן מזן אחר עלול לחלות בדלקת פרקים או בסרטן, עכבר ננסי שנולד באותו הזמן עשוי ליהנות מבריאות של עכבר בגיל העמידה.

ד"ר מילר אמר כי באמצעות בדיקת השינויים ההורמונלים בעכברים ננסיים ייתכן שהמדענים יוכלו לעכב את תהליך ההזדקנות גם בבני אדם. "הרעיון הוא לגלות מהם הכימיקלים האחראים, כדי שבעיות איתן מתמודדים כעת אנשים בשנות ה-60 או ה-70 לחייהם יידחו בכ-20 או 30 שנה", הוסיף.
לידיעה בניו יורק טיימס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן