סיקור מקיף

יישום תשתף פעולה עם מכתשים אגן לפיתוח ולשיווק שתי טכנולוגיות ידידותיות לסביבה להגנה על גידולים חקלאיים

שיתוף הפעולה הראשון מתמקד בפיתוח ושיווק של שיטה חדשה לשחרור מושהה ומבוקר של קוטלי עשבים/ שיתוף הפעולה השני הוא לגבי תכשיר לקטילת חרקים המשלב חומר המעכב סינתזה של כיטין (שכבת מגן המצפה את גוף החרקים)

תיקן. מתוך ויקיפדיה
תיקן. מתוך ויקיפדיה
יישום, החברה לפיתוח ומחקר של האוניברסיטה העברית, חתמה על שני הסכמי שיתוף פעולה עם חברת מכתשים אגן, היצרן הגנרי המוביל בעולם בתחום המוצרים להגנת הצומח, לפיתוח ולשיווק של שתי טכנולוגיות ידידותיות לסביבה.

שיתוף הפעולה הראשון מתמקד בפיתוח ושיווק של שיטה חדשה לשחרור מושהה ומבוקר של קוטלי עשבים. הטכנולוגיה החדשה, בפיתוחם של פרופסור שלמה ניר וד"ר יעל משעל מהמחלקה למדעי הקרקע והמים, ופרופסור ברוך רובין מהמכון למדעי הצמח, שלושתם מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, תמזער את זיהום הקרקע והמים שנגרם על ידי קוטלי עשבים.

בשיטה החדשה, קוטל העשבים מוחדר למעין שלפוחיות העשויות חומר אורגני הנספחות על גבי מינרלים. המבנה המיוחד מאפשר שחרור מושהה של קוטל העשבים, המפחית חלחול החומר לשכבות אדמה עמוקות וזיהום של הקרקע והמים. בנוסף, קוטל העשבים מוחדר בקרבת אתר היעד שלו, דבר המגביר את יעילות החומר ומקטין את המינונים הנדרשים. כמו כן, החומר גם נשאר פעיל למשך זמן ארוך יותר מאשר קוטלי עשבים הקיימים כיום בשוק. שוק קוטלי העשבים מוערך בלמעלה מ – 15 מיליארד דולר, מתוכם כרבע מושקע בקוטלי עשבים ומזיקים אחרים המוחדרים לקרקע.

שיתוף הפעולה השני הוא לגבי תכשיר לקטילת חרקים המשלב CSI, חומר המעכב סינתזה של כיטין (שכבת מגן המצפה את גוף החרקים), ופטרייה מחוללת מחלות ההורגת זחלי עש, שהינם מזיקים משמעותיים לגידולים חקלאיים. בניגוד לתכשירים קיימים, ה – CSI הוא קוטל חרקים עדין בעל השפעה מינימאלית, אם בכלל, על בעלי חיים, ולפטרייה אין כלל השפעה על חרקים שאינם מזיקים. הגישה הזו מחויבת לאחריות סביבתית, ועם זאת אינה מתפשרת על קטילת מזיקים. קוטל המזיקים החדש מושתת על סינרגיה חזקה בין המרכיבים הכימיים והביולוגיים הרלוונטיים, ועל ידי כך מגביר משמעותית את השפעתם. ה – CSI מפריע ליצירת שכבת המגן החיצוני של החרק, ואחר כך הפטרייה יכולה לתקוף בקלות את הזחל המוחלש. לכן ניתן להשיג תוצאות רצויות בכמות קטנה יחסית של CSI ופטריות, ולמזער את הנזק הסביבתי על ידי הפחתת מרכיב קוטל החרקים באופן משמעותי. הוכחת ההיתכנות הושגה במעבדות הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית על ידי פרופסור שלום אפלבאום ודנה יחלצ'יק.

"בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית מפתחים טכנולוגיות "ירוקות" פורצות דרך להגנה על גידולים. אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם מכתשים אגן, מובילה עולמית בתחום מוצרים להגנה על הצומח, שיתוף פעולה שיקדם פיתוח מוצרים המבוססים על הטכנולוגיות שפותחו באוניברסיטה", אמר יעקב מיכלין, נשיא ומנכ"ל יישום. "למרות שקוטלי עשבים ומזיקים מגבירים את התנובה של גידולים חקלאיים, יש להם שלל השפעות מזיקות על הסביבה ועל בריאותם של בני אדם. לכן, הפחתת השימוש בהם הוא צעד חשוב לקראת יצירת סביבה בריאה יותר הן לבני אדם והן לבעלי חיים".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. "למרות שקוטלי עשבים ומזיקים מגבירים את התנובה של גידולים חקלאיים…"

    השאלה היא האם לאור הנאמר לעיל חקלאיים (בעיקר ישראליים) יסכימו להחליף את סוג קוטלי העשבים ??????????

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן