סיקור מקיף

תקלה חמורה שנתגלתה ב- SpaceShipOne עשויה לדחות הטיסה הבאה ותביעת X-Prize

תקלה במערכת הבקרה של החללית גרמה לה לאבד 10 קילומטרים מהגובה המתוכנן וכמעט גם למותו של הטייס* למזלו – מערכת הגיבוי פעלה

אבי בליזובסקי

למעלה: מימין לשמאל מלוויל בדרכו לחלל * החללית ממריאה לאחר שהפכה פניה כלפי מעלה לאחר הניתוק מהמטוס הנושא * למטה: למרות הכל היא חזרה בשלום
למעלה: מימין לשמאל מלוויל בדרכו לחלל * החללית ממריאה לאחר שהפכה פניה כלפי מעלה לאחר הניתוק מהמטוס הנושא * למטה: למרות הכל היא חזרה בשלום

זה יכול היה להגמר אחרת לגמרי. הצוות שביצע את הטיסה הפרטית ההסטורית לחלל יצטרכו לעמול כדי למצוא מה השתבש במערכות בקרת הטיסה שעל החללית SpaceShipOne. החללית התנהגה בצורה לא צפויה בין זמן הצתת המנועים שלה ובין הזמן שבו הגיעה לשיא גובהה, 100 קילומטרים מעל כדור הארץ. הטייס מייק מלוויל נאלץ להשתמש במערכת הגיבוי כדי לשלוט ב- SpaceShipOne.

הצוות של סקיילד קומפוזיטס אומר כי לא יתבצע נסיון לזכות בפרס בן 10 מיליון הדולרים עד שתובן הסיבה לתקלה.

מפתח המטוס-חללית, ברט רוטאן ביצע הערכה ראשונית של התקלה, שעלולה היתה לגרום למותו של הטייס מלוויל ולהורדה לטמיון של מאמץ בשווי 25 מיליון דולרים כדי להדגים חללית נוסעים לתת-מסלול הניתנת לשימוש חוזר.

האנומליה שקרתה לנו היום היא תקלת הבטיחות בתעופה שחווינו בכל התוכנית עד כה" אמר רוטאן, במהלך מסיבת עיתונאים לאחר הטיסה.

העובדה שמערכת הגיבוי שלנו פעלה ושהצלחנו לבצע נחיתה מוצלחת נותנת לנו הרגשה טובה. אמר רוטאן, שהוסיף גם כי הצוות הרגיש בתקלה שניות אחדות לאחר שהמנוע של SpaceShipOne הוצת ותקלה רצינית יותר התרחשה כאשר הגיע מלוויל לגובה השיא של טיסתו התת-מסלולית.

הוא ניסה לכוון את הגובה שלו באמצעות תמרון אף המטוס כאשר מערכת בקרת הטיסה שמפעילה את מדפי העילוי של החללית נכשלה.

מלוויל הפעיל את מערכת הגיבוי אך הספינה שלו היתה כבר במרחק של 35 קילומטרים ממסלולה. הבעיה גם גרמה לשחיקה בביצועי המנוע במהלך הטיפוס לחלל ולפיכך מלוויל לא הצליח להגיע לגובה של 110 קילומטרים מעל האטמוספירה, אליו כיוון. בסופו של דבר הגיעה החללית לגובה של 100 קילומטרים ו-120 מטרים – מספיק כדי לקבל לא רק את כנפי האסטרונאוט אלא גם כדי לקבל איזכור בספר השיאים של גינס.

רוטאן אמר כי הטיסה הבאה של החללית היתה אמורה להיות הראשונה מבין השניים הדרושים כדי למלא את תנאי תחרות X-PRIZE.

הפרס של קרן X-PRIZE מסנט לואיס, מיזורי, עומד על 10 מיליון דולרים במזומן וכמובן כבוד גדול לקבוצה שתשלח צוות של שלושה אנשים לגובה אליו הגיעה החללית SpaceShipOne ביום שני, ואז לחזור על הטיסה באותו הכלי בתוך שבועיים.

שלא כמו בטיסה של יום שני, בטיסה שבה ינסו לטעון לפרס יצטרכו להשתתף לפחות עוד שני נוסעים, או לפחות זבורית במשקל שווה ערך לשני נוסעים.

SpaceShipOne, בכל אופן תקורקע עד שהצוות יאתר את הסיבה לכשל מערכת בקרת הטיסה. "אין דרך שבה נטוס שוב בלי לדעת מה הגורם ובלי להיות בטוחים שתיקנו את התקלה, משום שמדובר במערכת קריטית במיוחד". אמר רוטאן.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן