סיקור מקיף

ארגון הסחר העולמי קבע: אין הוכחות שהשימוש במזון מהונדס מסוכן לבריאות; ההגבלות הא

פסיקה תקדימית: אסור למדינות להגביל יבוא מזון מהונדס-גנטית

ריכוז מקורות

חיטה מהונדסת גנטית. מתוך ויקיפדיה
חיטה מהונדסת גנטית. מתוך ויקיפדיה
בפסיקה תקדימית בעלת השלכות כלל עולמיות קיבל ארגון הסחר העולמי (WTO) את עמדת ארה"ב, קנדה וארגנטינה, וקבע כי ההגבלות שהטיל האיחוד האירופי על יבוא יבולים שהונדסו גנטית אינן חוקיות. הפסיקה נמסרה לצדדים וטרם פורסמה רשמית, אך תוכנה הודלף. הארגון, המסדיר את הסחר הבינלאומי, קבע כי אין הוכחות מדעיות לכך שהשימוש במוצרים אלו כרוך בסיכונים בריאותיים, וכי ההגבלות הן יחס מפלה.

הפסיקה מתייחסת לאיסורים מחמירים על יבוא מזון מהונדס גנטי שהיו בתוקף באיחוד בשנים 1998-2004; ועל איסורים נוספים שהטילו כמה ממדינותיו, ובהן גרמניה, צרפת ויוון. ב-2004 החליף האיחוד את איסור היבוא בחובה לציין על גבי המוצר, כי הוא כולל יבולים מהונדסים גנטית. ואולם ארה"ב תוכל לעשות בפסיקה שימוש, כדי למנוע ממדינות נוספות המגבילות יבוא מוצרים מהונדסים גנטית, כמו הודו, יפאן, רוסיה ומדינות בעולם השלישי, להתגונן מיבוא מוצרים כאלה. בתי הדין של ארגון הסחר העולמי פועלים בחשאיות, ואין עליהם ערעור. מדינה שלא תציית להם מסתכנת בסנקציות כלכליות. מאז קם לפני כעשור עורר הארגון ביקורת חריפה, על כך שהוא אינו דמוקרטי, וכי הוא פוגע בריבונות המדינות ובהגנה על זכויות תושביהן, עובדיהן וסביבתן למען האינטרסים של התאגידים.

בתחומי אירופה, נראה כי הפסיקה לא תאלץ את האיחוד לבטל את חובת הדיווח, ואולם היא עשויה לאלץ את אירופה להקל את הליכי האישור של מוצרים מהונדסים-גנטית. מאז בוטל האיסור ב-2004 נכנסו לשימוש באירופה רק מוצרים בודדים כאלה. לטענת הנציבות האירופית, היא אישרה כבר יותר מ-30 מוצרים לשיווק ברחבי האיחוד, אך חלק מהממשלות מגבילות את שיווק המוצרים המאושרים בתחומן.

באירופה קוראים לצמצום השימוש בזרעים מהונדסים גנטית

ממשלות אירופיות כמו גרמניה וצרפת, וארגונים סביבתיים כמו גרינפיס אינטרנשונל קוראים לצמצום השימוש בזרעים מהונדסים גנטית, בטענה כי הצמחים שעברו שינוי מסוכנים לבריאות ולסביבה, והשפעות השימוש בהן אינן ניתנות לניבוי. השינויים הגנטיים שעוברים צמחים אלה נועדו להגן עליהם מפני מזיקים, טפילים ובצורת, תכונות שאמורות לסייע לחקלאים בקבלת תבואה יציבה. ארה"ב אחראית לכ-55% מהשימוש בזרעים שעברו הנדסה גנטית. באיחוד האירופי הביאו אמנות בינלאומיות שהאיחוד חתום עליהן (אך לא ארה"ב), הקובעות כי מזון מהונדס גנטי כרוך בסיכון. האיחוד טען, כי ההגנה על אזרחיו לא היתה רק זכותו, כי אם חובתו.

באיחוד ציינו, כי ממילא ההתנגדות הציבורית באירופה למוצרים מהונדסים גנטית הביאה לשימוש מאוד מצומצם במוצרים אלה. לפי סקר שערך האיחוד, יותר ממחצית מ-450 מיליון הצרכנים באיחוד האירופי רואים סיכון בשימוש במוצרי מזון כאלה. במגזר החקלאי בארה"ב טוענים, כי ההגבלות האירופיות הסבו ליצואני התירס האמריקאים לבדם הפסדים של מאות מיליוני דולרים.

בארה"ב הגדירו את הדיווחים על פסיקת ארגון הסחר העולמי כהתפתחות חיובית. בכיר באיחוד האירופי טען לעומת זאת כי לא היה חרם של האיחוד על יבוא מוצרים מהונדסים גנטית. "אנחנו לא מדברים עדיין על ערעור על ההחלטה", אמר הבכיר, "זה רק דו"ח ביניים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן