למרות היותם מצוידים במידע, אנשים מבצעים החלטות שגויות

בעוד פסיכולוגים חקרו במשך זמן רב את השאלה כיצד בני אדם מבצעים החלטות, זהו אחד המחקרים הראשונים שבוחן כיצד אנשים מעריכים "מה יכול היה להיות" כאשר הם מבצעים שוב ושוב את אותה החלטה המשפיעה על מצבם העתידי

קבלת החלטות
קבלת החלטות
כאשר הם ניצבים בפני בחירה שעשויה להניב סיפוק בטווח הקצר, או תועלת ארוכת טווח, אנשים בעלי מידע מלא על האפשרויות, בדרך כלל הולכים על התגמול קצר המועד, על פי מחקר חדש מאוניברסיטת טקסס.

הממצאים שנמצאים בכתב העת המקוונן Judgment and Decision Making, עשויים לעזור בהבנת החלטות שאנשים מבצעים בכל הנושאים, החל בהרגלי אכילה נכונים והתעמלות, ועד קניית מוצרים ידידותיים יותר לסביבה.

"היית מצפה שכאשר יש לאדם מידע רב יותר על האפשרויות, הוא יבצע החלטה נכונה יותר. המחקר שלנו גילה בדיוק את ההיפך", אומר פרופסור ברדלי לוב, שביצע את המחקר ביחד עם הדוקטורנט רוס אוטו. “על מנת להעריך בצורה מלאה אופציות בטווח הארוך, אתה צריך לבצע שוב ושוב את ההחלטה ולהתחיל לחוש את התועלות".

במהלך המחקר, 78 נבדקים נתבקשו לבצע שוב ושוב קבלת החלטה בתוכנת מחשב שאיפשרה להם לבחור בין שתי אופציות ולצבור נקודות. בכל פעם ניתנה לנבדק סיטואציה עם יותר נקודות. האופציה השניה איפשרה תמיד זכיה בנקודות רבות יותר בהמשך הניסוי.

תגמול כספי קטן ניתן לנבדקים כתמריץ לצבירת נקודות במהלך 250 שאלות המבחן הראשוניות.

למרות זאת, הנבדקים להם ניתן מידע מלא הנוגע לנקודות שהם צריכים להקריב בטווח הקצר, כדי לזכות במספר רב יותר של נקודות בטווח הארוך, בחרו באופציה של התגמול קצר המועד בתדירות גבוהה פי שתיים.

באנלוגיה לחיים האמיתיים, סטודנט שנשאר בבית ללמוד, ומגלה שהפסיד מסיבה כיפית, סביר להניח שלא ישאר בפעם הבאה בבית כאשר הוא יעמוד מול תרחיש דומה.

"באופן בסיסי, אנשים צריכים להמנע מלחשוב על תועלת והפסד בטווח הקצר, אחרת הם ישקעו, וכתוצאה מכך יסיימו במצב גרוע יותר", אומר לוב.

בעוד פסיכולוגים חקרו במשך זמן רב את השאלה כיצד בני אדם מבצעים החלטות, זהו אחד המחקרים הראשונים שבוחן כיצד אנשים מעריכים "מה יכול היה להיות" כאשר הם מבצעים שוב ושוב את אותה החלטה המשפיעה על מצבם העתידי.

לוב אומר שהוא מאמין שניתן לכפות החלטות תועלתיות בטווח הארוך ע"י תגמולים מוחשיים, כמו ציונים טובים, והעלאה או קידום, שעשויים לשרת כסממני הצלחה של הטווח הארוך ויכולים לעזור להתגבר על נטיות לטווח הקצר.

"אם לא היה שום קונפליקט בבחירות שלנו, זו יכולה היתה להיות בעיה. אך בכל דבר גלום קונפליקט בין מטרות בטווח הקצר ובטווח הארוך", אומר לוב. “זה מאוד קשה למערכת קבלת ההחלטות להפתר [מדעות קדומות] בנוגע למה שטוב לטווח הקצר ולטווח הארוך".

ההודעה לעיתונות

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. מה מפתיע פה?
    סתכלו על המדינה שלנו. מה שעולה לי כרגע זה נושא ההתפלה. כבר מזמן ידעו שיהיה מחסור במים. כבר מזמן ידעו שצריך להערך למשבר מים ולהכין מתקני התפלה. היה להם את כל הידע הדרוש, אך עדיין לא הקימו ותקצבו מספיק מתקני התפלה.
    ויש עוד המון דוגמאות לכך….

  2. מעניין מאד!
    אני יכול לראות איך זה תקף לגבי שמדי שבוע אני אומר לעצמי שאני חייב לעשות איזו שהיא פעילות גופנית על מנת שהגוף שלי יעבוד כשהוא יהיה זקן – אבל לא עושה כלום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן