סיקור מקיף

גרמניה מכריזה על "שנת הפיזיקה העולמית"

היוזמה נועדה לציין 100 שנה לתגליותיו הראשונות של אלברט איינשטיין, שהפך למדען המוכר בעולם. גופי חינוך מקווים שהישגיו של המדען פרוע השיער יעודדו ילדים ללמוד פיזיקה

EinsteinStampIsrael
איינשטיין. העתיק מניוטון?

קאנצלר גרמניה, גרהארד שרדר, הכריז לפני שבוע על "שנת הפיזיקה העולמית", שתציין מלאות 100 שנה לתגליותיו הראשונות של אלברט איינשטיין. גופי חינוך כמו ארגון אונסק"ו של האו"ם מקווים שהישגיו של איינשטיין יעניקו לתלמידי בתי הספר של ימינו השראה לאמץ את הפיזיקה כעיסוק בחיים.

השנה 1905 היתה יוצאת דופן – עבור המדע ועבור אלברט איינשטיין באופן אישי. באמצעות מספר מחקרים הוא ביסס את קיומם של אטומים וקבע את גודלם, הכין את הקרקע למחקר הקוואנטים, והציג את תיאוריית היחסות המפורסמת שלו – תיאור מהפכני של טבע החלל והזמן.
איינשטיין גילה באותה שנה גם את הנוסחה המדעית המפורסמת מכל – E=MC^2, הקובעת את היחס בין האנרגיה האצורה בחומר למסה של החומר ולמהירות האור. עוצמתן ההרסנית של פצצות אטום מיוחסת לנוסחא זו, אולם יש לה גם שימושים חיוביים רבים.

בתחילת אותה שנה גאונותו של איינשטיין היתה ידועה רק לקומץ חברים קרובים. בסופה, שמו היה מוכר לטובי המדענים ברחבי העולם. כעבור 15 שנה הפך איינשטיין ל"כוכב-העל" הבינלאומי הראשון של המדע, כשאחת מתחזיותיו המוזרות ביותר – לפיה קרן אור תוסט ממסלולה סביב השמש – הוכחה כנכונה.

מאוחר יותר הועלתה הטענה כי תחזית זו היתה בעצם רק חזרה על תחזית של ניוטון מהמאה ה-18, אבל זה היה מאוחר מכדי לעצור את מיתוגו של איינשטיין. תמונתו של המדען היהודי-גרמני נמרחה על שערי עיתונים ברחבי העולם והשם "איינשטיין" הפך למלה נרדפת ל"גאון" עד עצם היום הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן