סיקור מקיף

האם סוף העולם יגיע בשבת הקרובה, 21 במאי?

עדכון, השעה שש בערב חלפה בניו זילנד בלי שום אירועים מיוחדים * המחב"תים (נוצרים במקרה זה) ממשיכים בקמפיין החזרה בתשובה כלל עולמי באמצעות המצאה חדשה לבקרים של יום הדין שאם בני האדם לא יחזרו עד אליו בתשובה, העולם ייחרב.

כרזת יום הדין של הכומר הארולד קמפינג
כרזת יום הדין של הכומר הארולד קמפינג

עדכון, 21/5/2011 שעה 12:40 למרות שהסיפור מופרך מיסודו כלי תקשורת בכל רחבי העולם מסקרים היום בהרחבה. ומסתבר שלא צריך לחכות לשעה שש בערב בכל שעון מקומי כדי לדעת שאין שום דבר. תושבים בניו זילנד, שם חזה הכומר הארולד קמפינג שיתחיל גל רעידות האדמה שיזעזע את כל העולם, מדווחים בטוויטר כי הכל עומד על מקומו גם לאחר שחלפה השעה היעודה.

 

מאת ננסי אטקינסון

מדוע בני אדם מקובעים על העובדה שהעולם יגיע לקיצו? מנוסטרדמוס ועד למרשל אפלוויט מכת שערי גן עדן (שאנשיה התאבדו בשנת 2007), ניתנו אינספור תחזית שגויות על כך שהעולם הולך להחרב. התחזית האחרונה היא של הארולד קמפינג, כומר מקליפורניה שאמר כי שובו של ישו בפעם השניה יתרחש בשעה שש בערב בזמן מקומי בכל איזור זמן סביב העולם ביום שבת הקרוב, 21 במאי.
בעוד הוא טוען שהשתמש במתמטיקה לחיזוי אירוע זה, אולי שימוש טוב יותר במתמטיקה יהיה לבחון כמה פעמים נתנו כל מיני תמהונים תחזיות שגויות על סוף העולם בעבר, ועד כה אחוז השגיאה עמד על 100%. קמפינג עצמו מואשם בתחזית שגויה של סוף העולם ב-1994, כך שגם הרזומה שלא לא כל כך טוב. מבחינה מתמטית, בהתבסס על מספר התחזיות בעבר אודות סוף העולם שהצליחו, סיכויי הכשלון של קמפינג הפעם עומדים על 100%.
אתר LiveScience.com הכין סקירה מרתקת של כל התחזיות הללו, אבל נראה שבני האדם אוהבים את תחזיות יום הדין כל כך שהם אפילו עשו על כך סרטים. ואגב התחזית המבוססת על שטויות לפיה העולם ייחרב ב-21 בדצמבר 2011 מתאימה גם היא לקטגוריה זו. וכבר פרסמנו סדרת מאמרים על כך.
באורח מעניין, תחזיות רבות בעבר אודות סוף העולם לוו בהגברת הפנטיות הדתית (וניתן לראות זאת בתמונה) או בנסיון להרוויח כסף (קמפינג גייס עד כה תרומות בשווי כולל של 120 מיליון דולר ממאמינים חוששים). אחד מהאחרונים היה הכומר רונלד וויינלנד שמכר בעותקים רבים את הספר "2008: God’s Final Witness" בו צפה את סוף העולם שנתיים מראש. (ואנחנו כבר שורדים שלוש שנים אחר כך).
קודם לכן היתה ההתאבדות ההמונית של כת שערי השמיים, שבה מאמיניו של אפלווייט הרגו את עצמם כדי שיוכלו להילקח בידי חללית חייזרים המלווה את כוכב השביט הייל-בופ בשנת 1997. (לרוע המזל זה היה סופם שלהם). התחזית כללה האשמות בדבר הסתרה של הנושא בידי נאס"א שלפי הטענה ידעה שחללית חייזרים מתחבאת בזנב השביט.
מטיף הטלוויזיה פט רוברטסון חזה שסוף העולם יגיע בשנת 1982. מה שמפחיד הוא שלאחר מכן רץ רוברטסון לנשיאות ארה"ב.
ג'וזף סמית', מייסד הכנסיה המורמונית חזה שהעולם יגיע לקיצו ב-1891 וקבוצה שכונתה מקדמי היום השביעי (Seventh-Day Adventists) צפתה את סוף העולם ב-1843.
כמה מהעוסקים במדע שגוי כללו את פחד באג 2000 (שהתברר כי גם בו לא היה דבר), והיו כמה שטענו כי התיישרות כווכבי הלכת תקרע את כדור הארץ ממסלולו (לרבות תחזית כזו לשנת 2000 מאת ריצ'ארד נון). שובו של השביט האלי בשנת 1910 עשוי לעטוף את כדור הארץ בגזים רעילים וכמובן כל תחזיות 2012, המבוססות על מדע ממש לא מדויק בכוונת זדון וטקטיקה מלולכת של נסיון להפחיד בני אדם.

נוסטרדמוס הוא אחד מהחוזים ארוכי הטווח של ימי הדין. כתביו, הכתובים בצורה מעורפלת, עוררו את בני האדם במשך למעלה מ-400 שנים. העירפול איפשר פרשנות גמישה שסייעה בתורה לחוזים להסתמך על תחזיות נוסטרדמוס, ולטעון שכמה מהם התגשמו. אגב אחת התחזיות שלו הכילה תאריך – בשנת 1999, בחודש השביעי מהשמים יגיע מלך הפחד הגדול."
ברור איפוא שזה לא קרה, בדיוכ כמו כל שאר התחזיות. זו שניתנה כאן היא רק דוגמה לתחזיות לא נכונות לאורך הזמן.

54 תגובות

 1. אבי, מה זאת אומרת שלגבי נבואות 21.12.2012 לא דיברו על שעה? שעוד לא ציינו שעה כלשהי שזה אמור לקרות בה? חוץ מזה שכל הכתבות על 2012 באתר "הידען" מפורטות מאוד, אבל לא על כל התיאוריות. מה עם נבואות האי צ'ינג, איומים מהחלל (יש כאלו שמאמינים שיגיע מקסימום סולארי, אסטרואיד או התפרצות קרני גמא, מעבר לניבירו ולשביט) ונבואות נוסטרדמוס? יש גם נבואות מהתנ"ך בנוסף לכל הנבואות הללו, כך שלא היו הפרכות לכל התיאוריות והנבואות לגבי 2012.

 2. כול זה זה מגוחח אני רק רואה את התאריך הזה ואני צוחקת איפה אתם חיים ? כמו שאמרו על באג 2000 ועל 2009 ועל 2011 כמה שטויות ?? רק ה" יודע מתי זה היה .. חוץ מזה למה פתאום אמרו על ה2012 מה לא היה להם מספיק זמן אז מ 2009 קבעו את זה ל 2012 ? הייתי קובעת את סוף העולם לעוד כמה שנים טובות רק אנשים עם דמיון גדול מאמינים בדבר שכזה וכול התפרצויות הגעש או הרעידות אדמה שקרה ביפן זה לא צירוף מקרים זה ה " עושה זאת מכוון שהוא מתעצבן על אותם ארצות ואפילו אצלנו לא היה רעידת אדמה חזקה בעוצמה כזאת אז איך אתם קובעים שפיתאום יהייה רעידת אדמה שתקבע את סוף העולם ? ולנו ה" לא עשה זאת כי אנחנו ארץ קדושה ואנחנו הכי קרובים לה" אז יש לנו עוד מספיק זמן לחיות .. והשמועה הזאת נפרצה מכוון שאיש אחד עשה סרט על 2012 אז כולם לקחו את זה רציני והפכו את זה לשמועה אחת גדולה

 3. מומו (47)
  אל תהיה קשה עם עצמך… אתה יכול פשוט להסתפק בלשאול מה לא הבנת, אין צורך לרדת על עצמך ולהשתמש בכינוי גנאי כמטומטם, הרי בסך הכל הפגנת מעט בורות. כדי להשיג את המידע שחסר לך חפש בויקיפדיה תחת הערך "מגבת".

 4. אני מציע לצאת בקמפיין שיעודד את הציבור להצטייד במגבות …

 5. הותיקן כבר זיכה את גלילאו לפני כעשרים שנה, ובכל מקרה הותיקן עוסק באסטרונומיה מסיבותיו הוא מזה מאות שנים קיים מוסד מצפה הכוכבים של הותיקן ואפילו הזכרתי אותו מספר פעמים בכתבות באתר הידען. מחילופי הדברים בין האפיפיור הנוכחי לבין הוקינג ברור שבנדיקטוס הוא בריאתן, בניגוד אגב ליוחנן פאולוס השני. הוא אפילו קיבל מימון להתקדמות שלו ולבחירות שלו בתוך הותיקן ממכון דיסקברי הפרוטסטנטי.

 6. קארי, אם יקרה משהו ב2012 הוא צירוף מקרים מוחלט, מהסיבה שרעידות אדמה וצונאמיים קורים כל הזמן, מדי שנה אנו שומעים על רעידות אדמה.
  2012 הפך לקמפיין ההפחדה העולמי. תראה כמה כסף עשה הכומר שהחליט שהיום סוף העולם.

 7. אבי שלום,

  התגובה שלי אמנם לא קשורה לכתבה , אך ראיתי לנכון להגיב בכתבה על "אמונה".
  שמתי לב לאחרונה שהוותיקן "מתקדם" מבחינת היחס שלו לחקר החלל. בעוד שדתות אחרות שוללות על הסף קיומם של חיים ביקום, הוותיקן הכריז כי הוא מכיר באפשרות שישנם חיים מחוץ לכדור הארץ. יתר על כן, היום התפרסמה ידיעה ב YNET, (הכוונה לידיעות הקטנות שרצות בצד ימין של הדף הראשי ולא לכתבה)
  שבה צויין כי האפיפיור מברך את האסטרונאים בתחנת החלל הבינלאומית על אומץ ליבם.
  חשבתי שיהיה נחמד אם תופיע באתר הידען כתבה שתחקור את הסיבה להתקרבות של הוותיקן לתחום האסטרונומיה ולהכרה של אפשרות לחיים מחוץ ל"נזר הבריאה" כפי ששאר הדתות מאמינות.
  יתכן כי זה אינדיקטור לכך שבקרוב יכיר הוותיקן גם באבולוציה ושאר הנושאים שעומדים בגדר המחלוקת בין הדת למדע?

 8. לאבי בליזובסקי
  על מה אתה מתבסס כשאתה טוען שלא יקרה כלו םב21012 כולם מדברים על כך שיקרה משהו אי אפשר לזלזל בזה אולי באמת יקרה משהו וכולנו נמות מי יודע???

 9. ראיתם?שום סוף העולם סתם זבל בטח יהרגו את הקאמפינג הזה על כל הכסף שהוא סחט.

 10. למי שלא שם לב, סוף העולם התרחש לפני הרבה מאד שנים. מאז כולנו נמצאים בגיהנום.

 11. לתת במה לידיע שכזאת לא פחות הזוי.
  ולמה לכלול את באג 2000 כעניין מיסטי? אתה את מקבל הזאת?

 12. אתה מבין את זה אבי? אפשר לפתוח אתר של הזויים, לפרסם שם כמה ידיעות הזויות, להוציא הודעה "סוף העולם כאן, עדכונים באתר "ההוזה" ", ולעשות בוחטה של כסף מפרסומות באתר.
  זה נס שבכלל יש מדע.

 13. נקודה:
  תגיד, אתה לא אותו אחד שסיפר פה בעבר שאנחנו במסלול התנגשות עם חור שחור?

  זה נכון שהעניין מגוחך אבל יש פה תגובות כאלה ילדותיות.

 14. נקודה, הדולר חלש.
  נ.ב. הכומר האדיוט הזה, הרי שעה היא המצאה אנושית, יש מקומות עם שעון קיץ ויש שלא עברו לשעון קיץ. מה יעשה סוף העולם כשיעבור את סין ויגיע לפקיסטן, האם הוא יחכה שעתיים וחצי (הפרש השעות במעבר הגבול)?

 15. עדכון מלמעלה: סוף העולם הוקדם, והוא יחול בעוד שעה וחצי שעון ירושלים. הסיבה, המפץ הגדול החדש שתוכנן ביצע קפיצה קוונטית לכמה שעות מוקדם יותר.

  כל מי שרוצה להציל עצמו שיכתוב כאן, פתחתי חשבון בנק חדש להפקדות המיועד לאלו שרצים להציל את עצמם מסוף העולם. ההפקדות בדולרים בלבד.

 16. יאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאו איזה שטויות נוו מי שכתב הוא ממממממממממממממממממממזה טועה כאילו באמת כמו שאמרו שהעולם יבלע לחור שחור יאלה הכל חארטה והכתב שכתב את זה שיחזור לחייים

 17. לא להיבהל מ-26 הכוונה לתוכנה מקומית שהופעלה בקיבוצים
  ולא לתוכנת משרד הפנים.

 18. בבאג 2000 דווקא היה לא מעט, העולם פשוט הגיע מוכן
  לקראתו (למשל באמצעות החלפת מערכת הפעלה דוס
  בחלונות וכתיבה מחדש של עשרות מליוני שורות קוד),
  אבל אי אפשר היה להיות בטוחים שלא שכחו כמה
  שורות קריטיות עד אחרי רגע האמת. סביר להניח
  שברגע האמת כובו מערכות שליטה ופיקוח ממחשבות
  או תוגברו בפקחים אנושיים

  במקומות שבהם לא תוקנה התוכנה, כמו בכמה מערכות
  כרטיסים של רכבות תחתיות באירופה התגלו תקלות.

  בישראל השתבשה תוכנה לרישום אוכלוסין (שלא נבדקה
  כי לא היתה מוגדרת כקריטית) עד כדי כך שהנשים נמחקו
  מהרישום והגברים "נישאו" זה לזה. סוף העולם מבחינתם
  של הסטרייטים והנשים……

 19. להבנתי כל הנבואות מביעות תחושה עמוקה של שינוי מתקרב אבל מפרשים אותה באופן בנאלי ופשטני.
  יש סוף של עידן תודעתי והתחלה של מגמה שונה של חשיבה וזה מה שמתרחש בהדרגה הולכת ומואצת . כל מסגרות המציאות שהורגלנו בהן מתפרקות.
  הצפי הוא שהקצב של השינויים יתגבר עוד הרבה יותר אחרי סוף 2012. נחיה ונראה. בנתיים החדשות לא מפסיקות להדהים בהתרחשויות מפתיעות ודרמתיות. ועובדה שהיום המציאות שונה בתכלית לעומת רק לפני מספר חדשים….
  חומר למחשבה.

 20. הייתה גם גירסה עם ביל גייטס שבה שתי הבשורות הטובות היו:
  1. מעמדי כאחד ממנהיגי העולם הוכח כשזומנתי לפגישה עם אלוהים יחד עם מנהיגי ארה"ב וברה"מ
  2. לא נצטרך לתקן את הבאגים ב Windows 95

 21. זאת הרמה לבדיחה ( קצת נוסטלגית )
  אלוהים מזמן אליו את גורבצ'וב, בוש ורבין לבשר להם הודעה.
  בפגישה הוא אומר להם שעוד שבוע מגיעה סוף העולם, לכו ותבשרו את הדבר לעמיכם
  גורבצ'וב פונה לעמו ואומר יש לי שני בשורות רעות. הראשונה היא שיש אלוהים טעינו כל השנים והשנייה היא שסוף העולם עוד שבוע.
  בוש פונה לעמו ואומר, יש לי שני בשורות אחת טובה ואחת רעה, הטובה היא שצדקנו כל הזמן יש אלוהים והרעה היא שסוף העולם עוד שבוע.
  רבין פונה אלינו ואומר יש לי שני בשורות טובות הראשונה היא שיש אלוהים והשניה היא, האינתיפאדה מסתיימת עוד שבוע.

  או שהאורחים הנודניקים לא יבואו מחר.

 22. חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  דבר יותר מצחיק מזה לא ראיתי בחיים שלי
  הדתיים המפגרים האלה מנסים להפחיד אנשים בשביל צומת לב ואמונה הרוב בשביל כסף זיבי עוד סיבה למה לא כדי להיות דתי

 23. לבסס את המדיניות הישראלית על ספר מלפני 2500 שנה זה יותר מטומטם מנבואות על סוף העולם.

 24. בני אדם אוהבים, או יותר נכון, יודעים לפחד מסופו הקרב של העולם בגלל פחד קמאי אמיתי : בני אדם יודעים ורואים סביבם יום יום כמה הכל נזיל, וכמה המעטפת היומיומית שלהם דקה ושברירית.
  תראו את הכפריים ביפן שסוף העולם שלהם הגיע בשניה אחת ללא כל אזהרה. גם עבור אלו מביניהם שנותרו בחיים – סוף העולם הגיע.
  רעידת אדמה שעלולה להתרחש מתחת לרגלינו בעוד שנים או בעוד כמה שניות, תהיה סוף העולם עבור לא מעטים מאיתנו.
  במקרה הזה, הדתות ניסו פשוט לתת סדר באימה האמיתית הזו. על ידי הבטחה של דחיית הסוף בגלל תפילה, או הרחקת הסוף למועד מעורפל.

 25. 16

  רק חבל שאחרים יוזמים את זה ועושים מזה כסף. (ועוד 120 מיליון דולר!)

 26. רוני טאובר ומקס פאואר,

  מה שאתם מתארים קורה כמעט בכל תוכנה כל הזמן.קורה ונפתר. בבאג אלפיים דיברו על קריסה כוללת של מערכות החשמל, המחשוב, ניהול הכבישים, כורים אטומיים ועוד ועוד. אני זוכר מאמר ארוך שהסביר איך לווינים יתקלקלו ולא תהיה שום אפשרות לתקן אותם כי גם החלליות לא יתפקדו. רכיבים במעמקי הים יקרסו ללא אפשרות החלפה או תיקון. ובסוף מה קורה? לדעתי אפילו בן אדם אחד לא איבד שערה אחת מראשו בגלל הבאג הנוראי.
  אה, קבלו תיקון וסליחה, כן היה נזק, המון רכבים הופיעו בדו"ח חריגים.

 27. באג 2000 היה גם היה, עבדתי בחברה ציבורית בעלת צי רכב, בשנת 1999 נקנו רכבים חדשים ששנת הייצור 2000 ,במערכת המחשב היה שני שדות לקליטת שנת ייצור והרכב נקלט שנת ייצור 00 ,כל הרכבים הופיעו בדוח חריגים רכב ישן בן 99 שנים לא היה אפשרות לתדלק את (דלקן 2000 )ולא להוציא כרטיס טיפול,הבעיה נפתרה רק לאחר שינוי תוכנה,הוספת שדות לשנת ייצור.

 28. האבולוציה שלנו היא בזכות הפחד מהסוף, ללא הפחד הזה היינו נטולי יכולת תכנון לטווח ארוך.

 29. אני אף זוכר(מפאת גילי המופלג), את הכתבות בעיתון על מספר לא מבוטל של רבנים שטען כי ה"סוף" יגיע בשנת תשמ"ד העיברי.

 30. הזכרת את פחד באג 2000 וכתבת שהתברר כי גם בו לא היה דבר. אני מתכנת מחשבים, ואני מצאתי ותיקנתי תקלות במסגרת באג 2000. אתה כותב על דברים שאתה לא מבין. למה אתה בכלל מתארח בידען ?

 31. ארנון:
  מה הטעם בלצאת מלך מת – ואפילו כזה שאיש לא זוכר אותו כי כולם מתים?
  מצד שני – לך תבין מטומטמים – אז אולי בכל זאת…

 32. 8
  אחי, שאלתי אותו והוא אמר שהוא לא יודע. אבל הוא הציע לי לעשות סתימה בשן מספר 16..

 33. נוסטרדמוס לא כתב מעולם שהעולם יגיע לקיצו, וגם בני המאיה לא כתבו דבר על קץ העולם. אצל נוסטרדמוס: יש פרשנים שמחפשים פרסום, והם מלקטים משפטים שלא קשורים האחד לשני, ובונים עליהם תאוריות מפחידות, כי אחרת: איך ישמעו עליהם. ואצל המאיה: הם בסך הכל החליטו לסיים את רישום לוח השנה שלהם ב- 2012, וזה לא מנבא את סוף העולם, אלא מזכיר יותר את הילד ששואל: "המורה, מה לעשות כשנגמר לי הדף?"

 34. אני חושב שאני יודע מה מניע את אותם האנשים.
  זה כמו למלא טוטו ב 50 שקל, אם הפסדת לא נורא, יש עוד הרבה כמוך. אבל אם צדקת – יצאת מלך !!!
  בקיצור, אני מהמר על ה 22.2.2022.

 35. אני מציע שנעשה כבכתביו של דאגלאס אדאמס: נבנה חללית גדולה כדי להנצל מהחורבן
  ונעלה עליה את כל אנשי הדת, מנקי שפורפרות טלפונים וכד'.
  אנחנו כבר נצטרף אליהם מאוחר יותר…

 36. הוא עדיין קיים ? אני הייתי בטוח שברגע שדנה לא זכתה בארווזיון זה היה סוף העולם

 37. אויי איזה קישקוש, הרי כל אחד יודע שהעולם יחרב ב 21 לדצמבר ולא יום אחד לפני.

 38. הנה תחזית יותר אמינה מהתחזית של קמפינג:
  עוד 3 ימים אני אכתוב כאן בדיחה.

 39. יש שמועות שבקרוב מפלצת הספגטי עומדת לחשוף רוטב בולונז חדש.
  ושכולנו נמות.
  בואו נתפלל?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן