סיקור מקיף

משרד המדע יכריז על "שנת נשים פורצות דרך במדע ובטכנולוגיה"

שר המדע דנון: " מתכוון להוביל תהליך חקיקה שתעניק תמריצים למוסדות להשכלה גבוהה שיובילו שינוי באחוז הנשים במוסדותיהם"

 (מימין לשמאל) מייסדת alljobs רויטל הנדלר, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון פרופ' רבקה כרמי, שר המדע דני דנון, מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג,  המדענית הראשית של משרד המדע פרופ' נורית ירמיה (צילום: ברק וודו, לע"מ)
(מימין לשמאל) מייסדת alljobs רויטל הנדלר, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון פרופ' רבקה כרמי, שר המדע דני דנון, מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג, המדענית הראשית של משרד המדע פרופ' נורית ירמיה (צילום: ברק וודו, לע"מ)

משרד המדע יקבע את שנת 2015 כשנת נשים פורצות דרך במדע וטכנולוגיה וישיק היום, 14 ביולי 2015, קמפיין הסברה גדול שמרכזו יעמדו מדעניות המהוות מודל לחיקוי. הקמפיין הוא חלק מתכנית רחבה של המשרד לטיפול בנושא.

ההחלטה על קמפיין הסברה נרחב מגיע על רקע דו"ח של משרד המדע והמל"ג שפורסם השבוע וממנו עולה כי נשים מהוות כיום מיעוט בסגל האקדמי הבכיר בישראל: שיעורן עומד על כ-29% באוניברסיטאות, ו-39% במכללות המתוקצבות. המצב חמור במיוחד בחוגים במתמטיקה ומדעי המחשב שם הן מהוות 11% בלבד ו-13% במדעי הטבע הפיסיקליים. גם העתיד אינו נראה מבטיח כרגע – שיעור הסטודנטיות במקצועות ההנדסה, המתמטיקה, הסטטיסטיקה ומדעי המחשב עומד כיום על בין 25% ל-31% בלבד מהסטודנטים.

על השקת התכנית והקמפיין יכריז היום שר המדע דני דנון באירוע חגיגי בהשתתפות נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פרופ' רבקה כרמי, המדענית הראשית של משרד המדע פרופ' נורית ירמיה, מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג ומייסדתAlljobs רויטל הנדלר.

לקמפיין נבחרו מדעניות צעירות שעוסקות במחקרים מעניינים מזוויות פחות מוכרות בציבור כגון: ד"ר הגר לנדסמן שבמסגרת מחקרה חוקרת את הרכב החומר האפל באמצעות טלסקופ ייחודי בקוטב הדרומי, שם גם שהתה תקופה; ד"ר רוני קמאי מהמחלקה להנדסת בניין באוניברסיטת בן-גוריון שמחקרה עוסק במוכנות של בניינים לרעידות אדמה; ד"ר קרינה יניב ממכון ויצמן למדע שמחקרה על דגי זברה חשף לראשונה את התפתחות מערכת הלימפה בעובר; וד"ר בת חן לובין ממרכז המחקר האזורי שומרון שמחקרה בודק את הדנ"א של גפנים ומנסה למצוא את הגפן התנ"כי.

בנוסף, יעלה החודש קליפ קצבי בערוצי הילדים שבמרכזו להקת נערות המתכננות מופע באמצעות כלים מעולם המדע במטרה לפנות לקהל יעד זה בגובה העיניים.
לדברי שר המדע דני דנון, ״הנתונים שהוצגו באחרונה בדו"ח הוכיחו גם הם כי האקדמיה הישראלית נתונה במצב קשה של חוסר בנשים. לאור תמונת המצב, אני מתכוון להוביל תהליך חקיקה שתעניק תמריצים למוסדות להשכלה גבוהה שיובילו שינוי באחוז הנשים במוסדותיהם. לצד זה המשרד מתכוון להשקיע משאבים רבים בקידום נשים למקצועות מדע ולהשקיע כ-30 מיליון ₪ בתכניות לנערות, במימון מחקרים בנושא, הקמת מרכזי ידע, הענקת מלגות וקיום כנסים. את פירות המאמצים נוכל לקטוף בעוד מספר שנים ".

מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג תאמר באירוע: "על מנת להעלות את ייצוגן של נשים ושל קבוצות תת-מיוצגות אחרות בתחומי המדע והטכנולוגיה, יש ליצור תרבות המעודדת שונות ומגוון. אנו באינטל מאמינים שגיוון בתעסוקה הוא המנוע לחדשנות וליצירתיות. לא דרך אפליה מתקנת, אלא בעבודה קשה של התמדה והטמעה של ערכי שיווין בארגון, בין היתר באמצעות דוגמה אישית. לכן אני כה גאה ש-30% מההנהלה הבכירה של אינטל ישראל ו-40% מהנהלת המפעל שלנו בקרית גת – הן נשים. צריך לחזק את המודעות של הגורמים השונים בתוספת הערך שמביא שילובן של נשים. גיוון, שונות וייצוג שוויוני מיטיבים עם החברה כולה, ולכן ייצוג שווה של נשים במדע וטכנולוגיה אינו מטרה, אלא אמצעי לשיפור החברה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן