מגלה ההרצפטין וחוקרים בתחום מכניקת הקוונטים בין זוכי פרסי וולף לשנת 2010

שר החינוך ויו"ר ועדת פרסי וולף הודיע כי הפרסים, בסך 100 אלף ד' כ"א, יוענקו במאי הקרוב לשבעה מדענים בעלי שם עולמי מארה"ב, אנגליה, צרפת, אוסטריה וגרמניה, שחוקרים ופועלים בתחומי הרפואה, פיסיקה, מתמטיקה וחקלאות

אקסל אולריך מקבל פרס מטעם ממשלת גרמניה ב-2005
אקסל אולריך מקבל פרס מטעם ממשלת גרמניה ב-2005
גדעון סער, שר החינוך ויושב ראש מועצת קרן וולף, הודיע אתמול (ב') על זוכי פרסי וולף במדעים לשנת 2010. ארבעת הפרסים, בסך 100,000 דולר כ"א, יוענקו ביום חמישי, 13 למאי 2010, ע"י נשיא המדינה והשר לשבעה מדענים בעלי שם עולמי מארה"ב, בריטניה, צרפת, אוסטריה וגרמניה, שחוקרים ופועלים בתחומי הרפואה, פיסיקה, מתמטיקה וחקלאות. בנוסף לארבע הפרסים במדעים יחולק השנה גם פרס וולף נוסף, חמישי במספר, בתחום האדריכלות.

פרס וולף ברפואה לשנת 2010 יוענק לפרופ' אקסל אולריך (( Axel Ullrich מהמכון לביוכימיה ע"ש מקס פלאנק מינכן בגרמניה על מחקריו, המהווים פריצת דרך חשובה בחקר הסרטן, אשר הובילו לפיתוחן של תרופות חדשניות, ובהן 'הרצפטין' – תרופה המיועדת לטיפול בנשים עם סרטן שד גרורתי. לדברי ועדת השופטים הבינ"ל לתחום הרפואה "פרופ' אולריך… הוא אחד ממספר מועט של מדענים בסיסיים, שלעבודתם הייתה השפעה לא רק במחקר בסיסי אלא גם עזר למיליוני חולים שסובלים ממחלות כרוניות שונות."

פרס וולף בחקלאות לשנת 2010 יוענק לפרופ' סר דיוויד בוֹלקוֹמב (Sir David Baulcombe) מאוניברסיטת קמברידג' באנגליה. פרופ' בוֹלקוֹמב, היה נשיא האגודה הבין-לאומית לביולוגיה מולקולארית של צמחים, הוא משמש כיום יועץ למכונים ותכניות לאומיות ובין-לאומיות רבות ובשנת 2009 קיבל תואר אצולה מידי מלכת אנגליה. את הפרס בחקלאות הוא יקבל על המחקר, שבו הראה כיצד צמחים מגנים על עצמם בפני מתקפת וירוסים, באמצעות מנגנון 'השתקת הגֶנים'. לדברי ועדת השופטים הבינ"ל לתחום החקלאות "הגילוי החלוצי של פרופסור בולקומב העוסק בבקרת גנים ע"י מולקולות קטנות של RNA מעכב, הינו בעל חשיבות בסיסית לא רק בחקלאות אלא גם ביתר ענפי הביולוגיה ובכללם רפואה".

פרס וולף במתמטיקה לשנת 2010 יוענק במשותף לשני חוקרים: לפרופ' שינג-טונג יאו Tung Yau) (Shing- מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב על "עבודתו באנליזה גיאומטרית אשר השפיעה עמוקות על שטחים רבים בגיאומטריה ובפיזיקה" ולפרופ' דניס סאליבן (Dennis Sullivan) מאוניברסיטת סטוני ברוק בארה"ב "על תרומתו הייחודית לטופולוגיה אלגברית ודינמיקה קונפורמית."

פרס וולף בפיסיקה לשנת 2010 יוענק במשותף לשלושה חוקרים: לפרופ' ג'ון פ' קלאוזר (John F. Clauser) ממכון המחקר ג"פ קלאוסר ושות' בארה"ב , לפרופ' אלן אספה (Alain Aspect) מהמכון לאופטיקה, קמפוס פוליטכני, בצרפת ולפרופ' אנטון ציילינגר (Anton Zeilinger) מאוניברסיטת וינה והמכון לאופטיקה קוונטית, האקדמיה למדע של אוסטריה. לפי החלטת ועדת השופטים הבינ"ל השלושה יקבלו יחד את הפרס "על ההישגים הקונספטואליים והעבודה הניסויית שתרמו ליסודות הפיסיקה הקוונטית, ובמיוחד על ניסויים שהלכו והשתכללו בבחינת הנכונות של אי-שוויונות בֶל או הרחבותיהם תוך כדי ניצול של מצבים קוונטים שזורים".

שר החינוך, גדעון סער, המשמש גם כיו"ר מועצת קרן וולף, בירך את הזוכים בפרסים ואמר כי "ב-32 השנים שבהן הוא מחולק הביא פרס וולף כבוד רב למדינה ולעשייה המדעית בארץ ובעולם. לפרס מוניטין גבוה מאד בקהילייה המדעית, ומסתבר גם שזכייה בפרס עשויה גם לנבא זכייה עתידית בפרס נובל – אחד מכל שלושה ממקבלי פרס וולף מהארץ ומהעולם זכו בהמשך בפרס נובל, ובהם פרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל בכימיה 2009 , שזכתה שנתיים קודם לכן גם בפרס וולף."

מאז 1978 ועד היום הוענקו פרסי וולף 27 פעמים "על תרומה ייחודית למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים, בלא הבדלי אזרחות, גזע, צבע, דת, מין או השקפה פוליטית". במדע התחומים הם: חקלאות, כימיה, מתמטיקה, פיסיקה, רפואה, ובאמנות ברוטציה שנתית – אדריכלות, מוסיקה, ציור ופיסול. עד השנה קיבלו את הפרס היוקרתי 253 מדענים ואמנים מ-23 מדינות, ובהם 18 זוכים מישראל. קרן וולף נוסדה ע"י ד"ר ריקארדו וולף, יהודי יליד גרמניה, שבין 1961- 1973 כיהן כשגריר קובה ישראל. בנוסף מעניקה הקרן מלגות ופרסים לסטודנטים ולחוקרים מצטיינים מהמוסדות להשכלה גבוהה בישראל.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן