סיקור מקיף

הוכרזו זוכי פרס וולף במדעים ובאמנות לשנת 2016

בין הזוכים בפרס וולף השנה – הפרופ' לפיזיקה יוסף אמרי ממכון ויצמן והאדריכלית פיליס למברט מקנדה. מנכ"לית הקרן:"כל אחד ואחת מהזוכים הוא מגדלור של מצוינות. העובדה שכ30% מהפרסים יגיעו לנשים משמחת במיוחד"

שר החינוך ויו"ר קרן וולף נפתלי בנט בטקס חלוקת הפרסים לזוכים לשנת 2015 שהתקיים בחודש מאי בכנסת. צילום: אבי בליזובסקי
שר החינוך ויו"ר קרן וולף נפתלי בנט בטקס חלוקת הפרסים לזוכים לשנת 2015 שהתקיים בחודש מאי בכנסת. צילום: אבי בליזובסקי

באירוע במעמד שר החינוך ויו"ר קרן וולף, חה"כ נפתלי בנט, ופרופ' דן שכטמן, שהוא מ"מ היו"ר וזוכה פרס וולף בעצמו, הוכרזו הערב (רביעי) זוכי פרס וולף לשנת2016. חמשת הפרסים, בסך 100 אלף דולרים בכל תחום (חצי מיליון דולר בסך הכול), יתחלקו השנה בין שבעה זוכים משלוש מדינות: ישראל, ארצות הברית וקנדה. הפרס יוענק לזוכים בחודש יוני בטקס ממלכתי במשכן הכנסת בירושלים על ידי נשיא המדינה מר ראובן ריבלין.

פרס וולף בחקלאות יוענק הפרס לפרופ' טרודי מקיי מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב עבור מחקרההחלוצי בתחום הארכיטקטורה הגנטית של תכונות מורכבות, ועבור גילוי עקרונות בסיסיים בגנטיקה כמותית עם השלכות רחבות למחקר ולמעשה החקלאי;

פרס וולף בכימיה יחולק השנה לשני זוכים:לפרופ' קיריקוס ניקולאו מאוניברסיטת רייס בארה"ב על הבאת הכימיה האורגנו-סינטתית למחוזות שנראו בלתי מושגים בעבר, על הקישור שהוא יצר בין המבנה הכימי של המולקולה לבין תפקידיה הביולוגים ועל כך שהרחיב את השליטה וההבנה על המשותף לכימיה,ביולוגיה ורפואה.
הזוכה השני הוא פרופ' סטיוארט שרייבר מאוניברסיטת הארווארד ארה"ב על עבודתו החלוצית בהבנת האותות הכימיים והסדרי הגנים בגוף החי שהביאו לגילוי חומרים תרפויטיים חדשים ועבור הקידום של הכימיה הביולוגית וקידום הרפואה בעזרת מולקולות אורגניות קטנות יחודיות;

פרס וולף בפיזיקה יוענק לפרופ' יוסף אמרי ממכון ויצמן ישראל על מחקריו החלוציים בפיזיקה של מערכות מזוסקופיות ומערכות אקראיות.

פרס וולף ברפואה יחולק גם הוא לשני זוגים ויינתן לפרופ' רונלד קאהן מאונ' הארווארד ארה"ב על תרומותיו החלוציות באפיון פעולת האינסולין ושיבושו במחלות ולפרופ' לואיס קאנטלי מאונ' קורנל ארה"ב על גילוי הקינאזות phosphoinositide-3 Kinases והבנת תפקידם בתנאים פיזיולוגיים ובמחלות.

פרס וולף באמנויות יינתן השנה בתחום האדריכלות ויוענק לאדריכלית פיליס למברט מקנדה, על מעורבות נחושה בהגשמתם של בניינים פורצי דרך, בפיתוחן של תוכניות שימור והתחדשות אורבאנית ובהקמתם של מוסדות מחקר מובילים.

ד"ר ליאת בן דוד מנכ"לית קרן וולף מסרה: "חתני הפרס שנבחרו הם בעלי השפעה משמעותית בתחומי המחקר המדעי והעשייה האמנותית, והם ניחנים בכישרון יוצא דופן, כל אחד ואחת מהם הוא מגדלור של מצוינות בתחומו." בן דוד הוסיפה וציינה "העובדה שכ30% מהזוכים בפרס השנה הן נשים משמחת במיוחד". גם בשנה שעברה זכו בפרס וולף שלוש נשים.

פרס וולף זוכה למוניטין בין-לאומי יוקרתי מאד. בתחומי המדעים המדויקים הוא נחשב לשני בחשיבותו בעולם אחרי פרס נובל. בתחום האומנויות נחשב הפרס לחשוב ביותר. למעלה משליש מזוכי פרס וולף הוכתרו בהמשך כחתני פרס נובל בתחום המדעים המדויקים, החופפים לשני הפרסים (רפואה, פיזיקה וכימיה).

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן