צבא אוגנדה פועל לעצור את ציד המכשפות בקונגו

יותר מ-800 בני אדם נהרגו בעיר ארו ובסביבתה, באשמת מעורבות במעשי כישוף נגד שכניהם

ניירובי. כוחות צבא אוגנדה הפועלים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (זאיר לשעבר), קיבלו פקודה לשים קץ ל"ציד המכשפות" המתנהל בשבועות האחרונים באזוור העיר הצפונית ארו. יותר מ-800 בני אדם נהרגו בעיר ובסביבתה, באשמת מעורבות במעשי כישוף נגד שכניהם.

נציג צבא אוגנדה, פיניאס קאטירימה, אמר לסוכנות הידיעות "פרנס-פרס", שכוחות אוגנדה לכדו 80 חיילים של צבא קונגו החשודים בביצוע מעשי הרצח. בדיווחים אחרים נמסר שמספר "ציידי מכשפות" שנלכדו מגיע ל-.150 לפי החשד, הרוצחים סחטו מקורבנותיהם הודאות בעינויים ולאחר שהרגו אותם ביתרו את גופותיהם. כמאתיים בני אדם
שחששו לחייהם מצאו מקלט במחנה צבאי של אוגנדה.

כוחות אוגנדה נלחמים זה כמה שנים לצד המורדים בקונגו. ציד המכשפות מעניק לאוגנדה עילה לעכב את נסיגת צבאה מהאזור, ולהיכנס עמוק יותר לשטח המדינה. אוגנדה מבקשת למנוע משני פלגי מורדים בארגון "החזית לשחרור קונגו" להשתלב בפעולות, ולהציב את חייליה כמאה קילומטרים
דרומית לאזור שבו מתנהל הטבח.

אחד המעורבים במעשי ההרג, ראש כפר אובו סודארה הנמצא כעת במעצר, סיפר לעיתון האוגנדי "ניו ויז'ן": "ביקשנו מהתושבים להצביע על חשודים בכישוף, הם נדרשו להפסיק את מעשי הכישוף ולהצביע על עמיתיהם, ואז החל ההמון להרגם". בחלקים נרחבים של אפריקה נהוג עדיין לרדוף חשודים בכישוף. ביש מזל, מחלות, מקרי מוות, או יבול דל, מיוחסים לעתים קרובות למעשי כישוף, ובשנים האחרונות רבו מעשי ההרג על רקע זה בטנזניה, בגאנה, באוגנדה ובקניה.

בגאנה נרצחו שתי נשים מבוגרות שהואשמו באחריות למותו של אדם בדלקת קרום המוח. בקניה נהרג קשיש במעשה לינץ' לאחר שנחשד בכישוף, ובטנזניה נטבחו שלושה חשודים בכישוף בעקבות היעלמות כמה ילדים.

המצב בטנזניה הוא הגרוע במזרח אפריקה. לפי נתונים שמסרה משטרת דאר א-סלאם, כ-20 נשים קשישות נרצחות באשמת כישוף בכל חודש באזור שיניאנגה שבדרום אגם ויקטוריה. אספסוף זועם נוהג להצית את בתיהן בשעת לילה או לרצוח אותן בשנתן. "האמונות התפלות מושרשות עמוק מדי", קבל מפקד המשטרה.

אך באחרונה החלו נשים להפגין התנגדות. באזור וולטה שבגאנה, פתחה ג'נט טיבו בת ה-80 בהליכים משפטיים נגד מועצת זקני הכפר, לאחר שנאלצה לשלם קנס על מעורבות בכשפים ונאסר עליה לראות את ילדיה. אם תצליח יהיה זה ניצחון חשוב לקשישות רבות בגאנה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן