פולנית שפה קשה, וחזיה שהופכת למסכות גז – פרסי איגנובל 2009

כרגיל ערב ההכרזה על זוכי פרסי נובל לשנה זו, נבחרים זוכי האיגנובל על מחקרים מוזרים במיוחד

הענקת הפרס ליילנה בודנר, מפתחת החזיה ההופכת למסיכת מגן
הענקת הפרס ליילנה בודנר, מפתחת החזיה ההופכת למסיכת מגן

אוניברסיטת הארוארד סיפקה גם השנה את המתאבן לקראת ההכרזה החל מהיום על הזוכים בפרסי נובל. בטקס שנערך ביום חמישי האחרון, הוענקו בפעם ה-19 פרסי איג-נובל להישגים שגורמים לאדם לצחוק, ואחר כך גם לחשוב.

הזוכים בפרס איגנובל לוטרינריה הם קטרין דאגלאס ופטר רולינסון מאוניברסיטת ניוקסל בבריטניה, שהראו כי פרות שזכו לשם נתנו יותר חלב מאשר פרות שמסתפקות במספר אישי. רולינסון ייצג את השניים בהיותה של דאגלס במהלכה של לידה. היא הסתפקה בשידור תמונה שלה ושל בתה הטריה לבושה בחליפת פרה, כשהשתיים עומדות ליד, נכון. פרה.
פרס איגנובל לשלום: סטיבן בוליגר, סטיבן רוס, לארס אוסטרלווג, מייקל תאלי וביט קיבוהל מאוניברסיטת ברן שבווייץ על בחינה בניסוי האם כואב יותר אם מכים אדם בבקבוק בירה מלא או ריק.
בפרס איגנובל לכלכלה זכו הדירקטורים, הבכירים והחשבים של שלושה בנקים באיסלנד – בנק קופוטינג, בנק לנדסבאנקי וגליטניר בנק, בשיתוף עם הבנק המרכזי של איסלנד כאשר הדגימו כיצד בנקים קטנים יכולים לגדול במהירות ולקרוס בבת אחת, ולהצגת העובדה שדבר דומה יכול לקרות גם לכלכלה לאומית שלמה.

הפרס בכימיה – חבייר מוראלס, מיגל אפטיגה וויקטור קסטאניו מהאוניברסיטה האוטונומית הלאומית במקסיקו על יצירת יהלומים מנוזלים – במיוחד מטקילה.

בפרס ברפואה זכה דונלנד אונגר מטאוזנד אוקס, קליפורניה בשל המחקר שהוא עושה על הקשר בין הנטיה לחלות בדלקות פרקים והנוהג של פכירת האבצעות. הוא פכר במשך שישים שנה את אצבעות ידו השמאלית ומעולם לא של הימנית – מדי יום.

הפרס בפיסיקה ניתן לקתלין וייטקום מאוניברסיטת סינסינטי, דניאל ליברמן מהארוארד וליזה שפירו מאוניברסיטת טקסס שהסבירו מדוע אסור לאשה הרה להתהפך.
הפרס לספרות ניתן למשטרת אירלנד עבור כתיבה והצגה של למעלה מחמישים דוחות תנועה לבעל שיא העבירות – Prawo Jazdy, שמשמעותו בפולנית – רשיון נהיגה.

בפרס לבריאות הציבור זכתה יילנה בודנר, רפאל לי וסנדרה באריאן משיקאגו שהמציאו חזיות, שבמקרה חרום יכולות לעבור הסבה למסכות פנים מגינות, כאשר כל חזיה הופכת לשתי מסיכות, למקרה שצריך גם מסיכה לבן הזוג.

הפרס במתמטיקה הוענק לגדעון גונו, נגיד הבנק המרכזי של זימבבואה שנתן לאנשים דוגמה יום יומית כיצד להתמודד עם טווח רחב של מספרים מהקטן ביותר ועד לגדול ביותר, באמצעות הצעת שטרות המשתרעים החל מסנט זימבבואי אחד ועד למאה טריליון דולרים 100,000,000,000,000. אגב בינתיים נאלצה זימבבואה לבטל את המטבע שלה ולאפשר לאזרחים לבצע עסקות ביורו, דולרים וליש"ט.

בפרס איגנובל בביולוגיה זכו שלושה יפנים – פומיאקי טאגוצ'י, סונג גופו, וזאנקג גונגליי מאוניברסיטת קיטאסטו ביפן, שהדגימו כי מערכות טיהור מזון יכולות להפחית את מסת האשפה ב-90% באמצעות שימוש בחיידק שנגזר מצואה של פנדות.

לידיעה באתר הפרס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. איג נובל על עריכה?

    "…מאוניברסיטת ברן שבווייץ על כביעה בניסוי…"
    יש עוד מקרים דומים בידיעה זו.

    חג שמח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן