סיקור מקיף

יוצרי הכבשה דולי ישבטו בני אדם לצורך מחקר תאי הגזע ומחלת ניוון השרירים

איאן ווילמוט, שיצר את היצור החי המשובט הראשון, קיבל אישור לשבט עוברים אנושיים כדי לחקור את מחלת ניוון השרירים. הדבר מעורר התנגדות בקרב שמרנים ודתיים

דר. איאן ווילמוט ממפתחי שיבוט הכבשה דולי. רוצה עוד הישג ראשוני

ממשלת בריטניה העניקה אמש (יום ב', 8/2/05) ליוצרי הכבשה המשובטת "דולי" רישיון לשבט בני אדם למטרת מחקר רפואי. זהו הרישיון השני מסוגו שמוענק, מאז הפכה בריטניה למדינה הראשונה המאשרת שיבוט בני אנוש למטרות מחקר.
שיבוט תרפואטי או שיבוט לצרכים רפואיים חוקי בבריטניה מאז 2001 אך זו הפעם השניה בסך הכל שבה הרשויות נתנו אישור הנדרש לפי החוק.
עד עתה, המדענים רצו ליצור עוברים משובטים כדי לראות אם יכולים לפתח מתאי הגזע שלהם רקמות שיתקנו חלקים פגומים בגוף. ואולם הרעיון של פרופ' וילמוט שונה מכיוון שהוא לא מתכנן לגדל רקמות חלופיות בריאות. במקום זאת הוא מתכנן לשבט דווקא עוברים הנושאים את מחלת NBD מחולים, וזאת כדי לעקוב אחר השינוי שגורמת המחלה עוד בשלב העוברי.

רשות ההפריה ומדעי העובר, המפקחת על מחקרים מסוג זה, אישרה את הענקת הרישיון לאיאן ווילמוט, שעמד בראש הקבוצה שיצרה את דולי במכון המחקר רוזלין שבסקוטלנד, ב-1996. בסוכנות איי.פי דווח, כי ווילמוט ביקש את הרישיון כדי לחקור כיצד משתבשים תאי עצב בדרך להיווצרות הפרעות מוטוריות.

הרישיון הראשון הוענק באוגוסט לקבוצה מאוניברסיטת ניוקאסל המקווה להשתמש בשיבוט כדי ליצור תאי ייצור אינסולין, אותם אפשר יהיה להשתיל בחולי סכרת.
גם מחקר כזה, המכונה שיבוט טיפולי, משום שאינו מוביל להיווצרות תינוק, נתקל בהתנגדות מצד גופים המתנגדים להפלות ואחרים הנוקטים קו שמרני ביחס לביולוגיה, מפני שהחוקרים חייבים להשמיד עוברים אנושיים (או להשתמש בעוברים שהופלו) בכדי ל"קצור" את התאים המשמשים למחקרם.

ווילמוט וכריסטופר שאו, מומחה לניורונים מוטוריים מהמכון הפסיכיאטרי של לונדון, מתכננים לשבט תאים של חולים הלוקים במחלת ניוון השרירים חסרת המרפא, ובמקביל לחלץ תאי גזע "ריקים" מן העובר המשובט, לגרום להם להתפתח לתאי עצב ולהשוות את התפתחום לתאי עצב מעוברים בריאים.
(MND). לדברי וילמוט, "לראשונה יהיה אפשר לחקור – החל מהשלבים המוקדמים ביותר של היווצרותם – תאים, שלו היו בגופו של חולה, היו מתפתחים לניוון שרירים". דבר זה "ייצור אפשרויות חדשות לגמרי להבין את המחלה, ולהתחיל בפיתוח תרופות חדשות". בכוונת החוקרים לקחת תאי גזע מעוברים עודפים (המוצאים בדילול עוברים בהזרעה מלאכותית), או מעוברים שייוצרו במיוחד לצורך המחקר. המנגנון מאחורי מחלת הניורון המוטורי אינו מובן כל צרכו, מפני שאין גישה לעצבים במוח ובמערכת העצבים המרכזית, ולא ניתן להסיר אותם מן החולים.

בארגונים המתנגדים לשיבוט הביעו צער ופליאה על השינוי בעמדתו של וילסון, וציינו כי בשנים שלאחר שיבוט דולי עמד וילסון בראש המדענים המזהירים משיבוט יונקים, ואמר כי "לעולם לא יתקרב לשיבוט בני אדם". דולי מתה ב-2003 ממחלת ריאות, שתוקפת לרוב כבשים בגיל מבוגר יותר.

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. כבר היום משתמשים באנשים עניים וחלשים לשיפוץ אנשים עשירים. המחקר החדש מעלה אותנו על דרך המלך לסיווג האנשים לסוג א המיועד לשיפוץ ולסוג ב המיועד לאספקת אברים.

  2. בסדר דולי היא רק כבשה ואם העניין מאפשר מחקרים שיצעידו את האנושות קדימה אין לשלול את קידום המדע. חשוב מאוד להציל אנשים.

  3. שלום,שמי הוא אביב ויינשטיין,ואני מהצפון.
    אני מאוד אוהב מדעים וביולוגיה וזה מאוד מעניין כל עניין השיבוט.

    ממני,אביב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן