סיקור מקיף

האם מודלים ממוחשבים מכים את השוק?

אחד מגדולי המתמטיקאים הישראליים בתחום תורת המשחקים, אומר שבמהלך כל שנות הקריירה שלו נתקל בהרבה מודלים ממוחשבים שטענו כי הם מכים שוק זה או אחר אך האנשים שבנו את המודלים מעולם לא הצליחו להוכיח בפניו שהם אכן מצליחים לעשות זאת

יתכן והשאיפה האולטימטיבית של רבים וטובים מקרב המבריקים ביותר מקרבנו הינה לבנות מודל ממוחשב שידע לעשות כסף מכסף ללא עזרה נוספת מצידנו. “גיזת הזהב של המקצוע”, “השאיפה האולטימטיבית” ועוד כינויים ניתנו לתחום זה. מדובר בבניית מודלים ממוחשבים, שיפעלו ללא מגע יד אדם ויוכלו לעשות את מה שקרוי בעגה המקצועית: “להכות את השוק”. תתפלאו עד כמה יש רבים המנסים לעשות זאת. יש הבונים מודלים המתמקדים באופן בלעדי בשוק המט”ח. יש המתמקדים בשוקי מניות או קומודיטיס ויש המעיזים לנסות ולחזות את תנועתם של שווקים רבים. ככל שחלה התפתחות בעוצמתם של המחשבים וביכולת של אדם פרטי לשבת בבית ולהזרים נתונים מאינספור מקורות לתוך מערכות עיבוד שכוחן הולך וגדל, כך עלתה הפופולאריות והניסיונות של מתכנתים ועד סתם הדיוטות לבנות מודל שיפצח את תנועת השווקים. הרעיון המרכזי היה ונשאר שהמודל יצליח לתת תחזית קדימה בפרק זמן שיספיק לבונה המודל להפעיל ספקולציה שתאפשר לו להרוויח כסף רב באופן וודאי.

האם מודלים ממוחשבים ללא מגע יד אדם, או למעשה ללא חשיבה נוספת של בני אדם, אכן עובדים?

חשוב להדגיש כבר בנקודה זו כי הכתוב כאן מתייחס למודלים אוטומטיים לחלוטין, שטוענים ליכולות ראיה עתידית, בלא חשיבה נוספת מצד בני אנוש. קיימים מודלים ממוחשבים רבים שהינם “מודלים תומכי החלטה”. מודלים תומכי החלטה הינם יעילים מאד, מקלים באופן ניכר על עבודתו של מנהל ההשקעות, מאפשרים סינון מהיר של חומר רב והם מצליחים לאתר פרמטרים ואפשרויות השקעה שמנהל ההשקעות היה עלול לפספס. מודלים אלה מסוגלים לברור את השאור מן העיסה והם בעלי יכולות חצי אוטומטיות. עדיין, בסוף הדרך, לאחר שהמודל נתן את המלצתו, נדרשת החלטה של מנהל ההשקעות לגבי האם להשקיע, באלו היקפים, באילו עיתויים וכן הלאה. מודלים מתקדמים יותר יכולים לתת תשובות גם לשאלות אלה, אך עדיין ההחלטה הסופית נתונה בידי מנהל ההשקעות.

אחד מגדולי המתמטיקאים הישראליים בתחום תורת המשחקים, תחום בו ישראלים נחשבים חזקים מאד (חתני פרס נובל אומן וכהנמן כדוגמאות המזהירות ביותר), סיפר לי שבמהלך כל שנות הקריירה שלו נתקל בהרבה מודלים ממוחשבים שטענו כי הם מכים שוק זה או אחר, מצליח לחזות מדד כזה או אחר וכן הלאה. אך האנשים שבנו את המודלים מעולם לא הצליחו להוכיח בפניו שהם אכן מצליחים לעשות זאת – לחזות את כיוון השווקים באופן מדויק ולאורך זמן. יתירה מזאת, הוא לא מאמין שהדבר אפשרי…

אני אישית נתקלתי בדוגמאות לא מעטות למודלים כאלה. מכיוון שידוע בשוק ההון הישראלי שאפשר לפנות אלי בכל הקשור לייעוץ בהקמת קרנות גידור – פגשתי שורה של ישראלים מבריקים עם רעיונות שונים ומעניינים. אחדים מהם הציגו בפניי מודלים ממוחשבים שאמורים להכות שוק כזה או אחר וזאת ללא מגע יד אדם. אני מוריד בפני אנשים אלה את הכובע. היקף העבודה שרבים מהם השקיעו היה אדיר. אחד סיפר לי שלא ישן ימים ולילות ועבד באופן רציף על מה שהוא חשב כ”גילוי אמריקה” של תחום זה, לא פחות. היה ביניהם פרופסור למתמטיקה ממכון ויצמן, מהנדס אווירונאוטיקה שהתמחה בתחום טילי אויר אוויר בתעשיות הביטחוניות, חשב של חברה בינלאומית גדולה ועוד.

לצערי, לא ידוע לי על אף אחד מהמודלים האלה ככזה שהצליח בטווח הארוך. היו מודלים שהצליחו מצוין במשך חצי שנה עד שנה ואז השתנו תנאי השוק והמודל הפסיק לעבוד. היו אחרים שעל הנייר המודלים שלהם עבדו מצוין אך כאשר התחילו לסחור בכסף אמיתי פתאום זה לא עבד. היה מודל שלא לקח בחשבון את כל עלויות העסקה – הפרשים בין אסק וביד, עמלות בנקאיות וכן הלאה. היו המון הסברים והמון סיבות לכישלון המודלים. גם שמעתי סיפורים רבים על הצלחות כאלה ואחרות, אך לא ידוע לי על מקרים שעשו כסף באופן שיטתי ובעיקר לאורך זמן.

בתחילת שנת 2006 הפגישו אותי עם יהודי עולה חדש מארה”ב, אדם בסוף שנות החמישים לחייו שהתיישב בירושלים, הפסיק לעבוד מכיוון שלא היה זקוק לכסף ופיתח מודל על – שחזה לטענתו את כל השווקים כולם. אדם זה הינו מפורסם למדי בוול סטריט, נכתבו עליו מאמרים, הוא הופיע ב- CNN וכמה מגדולי בתי ההשקעות בארה”ב השתמשו ומשתמשים בשירותיו. הוא נהג לגבות עשרות אלפי דולרים ומעבר לכך מכל בית השקעות בעבור תחזיות השוק שלו ומן הסתם היו לו הצלחות רבות בעבר.

בכל אופן, בסדרת פגישות שערכתי עמו הוא הציע את שירותיו הטובים לחיסונים פיננסים, בחיזוי שוקי מט”ח שונים, שוקי קומודיטיס ושוקי אג”ח. הוא סיפר לי רבות על המודלים הממוחשבים שלו שמסוגלים לחזות כמעט כל דבר. עליי לציין שהיו לו טענות בומבסטיות, על גבול הטירוף. המודלים שלו, כך טען, היו מסוגלים לחזות נפילות דרמטיות בשוקי מניות מכיוון שהם מסוגלים לחזות, בין היתר, מועדים של פעולות טרור גדולות ואפילו מלחמות – לא פחות. הבעתי בפניו את דעתי הסקפטית בכל הקשור לנושאים אלה. הסברתי לו שקיים בתחום המדעים המדויקים משפט שאומר שעל טענות יוצאות דופן יש לבוא עם שכנועים יוצאי דופן. יחד עם זאת קיוויתי במעמקי לבי שאכן נתקלתי באדם שפיצח את היכולת לחיזוי העתיד. מה יכול להיות יותר טוב מזה? לא צריך להתאמץ יותר, רק צריך לצטט את מה שאומרים המודלים שלו ולדווח על כך ללקוחותינו והם יעשו המון כסף וישלמו לנו המון כסף. מודל מנצח ללא ספק!
הוא ביטל את חוסר האמונה שלי בהינף יד. הוא נתקל כבר בשכמותי, “אתם פשוט לא מסוגלים להבין” הוא אמר. מבין המגמות שהמודלים שלו חזו שיקרו בשנת 2006, היתה תחזית אחת דרמטית במיוחד. המודלים שלו חזו בתחילת שנת 2006 שהדאו ג'ונס ייפול ב- 30% (הדאו בעת מתן התחזית עמד על 10,000 נקודות) ויגיע לרמה של 7,000 נקודות במהלך החודשים ספטמבר אוקטובר 2006.

התחזית הזו לא ממש התממשה. למי שבמקרה שכח הדאו ג'ונס הגיע בסוף אוקטובר לרמה של 12,000 נקודות… חמור מכך, טענתו שהמודלים שלו מסוגלים לחזות פיגועים גדולים ואפילו מלחמות התבדתה לחלוטין ב- 12 ביולי 2006, עת פרצה מלחמת לבנון השנייה, אותה לא חזו המודלים שלו כלל… לא שמישהו אחר חזה את המלחמה, או שמישהו אחר הצליח לחזות לטווח ארוך את הנעשה בשווקים הפיננסיים, אך לכאורה תמורת התשלומים אותם קיבל, ובעיקר נוכח הטענות היוצאות מן הכלל שלו, היה צורך שהמודלים שבנה יעבדו טוב יותר. בדיעבד, היו לו כמה תחזיות יפות, אך גם כישלונות צורבים. מכיוון שאינך יכול לדעת מראש באיזה תחום יצדקו המודלים שלו ובאיזה תחום ישגו, לא ניתן היה לעשות כסף מתחזיותיו, לפחות לא בשנת 2006…

ישנו מתמטיקאי מבריק אותו אני מכיר מזה שנים רבות. אדם זה הצליח להתעשר מאד מפעילות בני”ע. הוא עשה זאת ע”י איתור אנומליות בשווקים. מאיתור אנומליות בשווקים ניתן לעשות כסף באופן וודאי. אתה מאתר דברים שאחרים לא ראו, או שפספסו, או שניתחו לא נכון, אתה רוכש את הסחורה או מוכר אותה בשורט וממתין. במוקדם או במאוחר השוק עולה על האנומליה ואז מחירי ניירות הערך מסתדרים לרמה שהם צריכים להיות בה ואתה מוכר או קונה חזרה את הסחורה ועושה כסף.

בכל אופן, את רוב עושרו צבר במהלך שנות התשעים של המאה הקודמת, כשהשווקים בישראל לא היו מפותחים דיים. מאז תחילת המאה הנוכחית, כאשר הפעילות האינטנסיבית של משקיעים זרים בשווקים המקומיים הלכה וגדלה, ההצלחות שלו הלכו וקטנו. במקביל לפעילותו זו הוא עובד מזה קרוב ל- 20 שנה על מודל על שיצליח לפצח במקביל את כל השווקים, ימצא את כל הקשרים ביניהם וידע לחזות מראש את כל מגמות השוק. הוא לא עושה זאת בשביל להרוויח הון עתק, הוא כבר עשיר מאד ממילא. המטרה שלו שאפתנית בהרבה – פרס נובל. עד כה כבר היו מספר פעמים בהם הוא חשב שהוא קרוב מאד. הייתי משוחח איתו והוא היה מספר לי בהתרגשות רבה שזהו זה, הוא פיצח את העניין. לאחר מכן הייתי מפסיק לשמוע ממנו. משהו לא הסתדר במודל העל. אני מאחל לו שיצליח לא כדי שיהיה עשיר מופלג, אלא כדי שישראלי נוסף יזכה בפרס נובל.

שמעתי שבחו”ל ישנן קרנות גידור מצליחות המבוססות על מודלים ממוחשבים ללא מגע יד אדם. יתכן. אותי טרם הצליחו לשכנע.

7 תגובות

 1. לד”ר רויטר ולמגיבים שלום.

  לדעתי, צודק הכותב כי מודל-על כזה, החוזה את כיוון השווקים אינו אפשרי.

  ההסבר לדעתי הצנועה נעוץ בתורת הכאוס.

  אבל בואו נניח על דרך השלילה שקיים מודל X החוזה נכונה את המדדים בשוק מסוים.
  מה צפוי לקרות בשוק במצב זה?
  זה ברור, לא? מי שמפעיל את המודל יתעשר כהוגן…טוב, לפחות בהתחלה זה מה שיקרה. אחרי שהמודל שלו יכוייל ויתחיל לפעול, והיא יתחיל לעשות כסף רב שאותו כמובן ישקיע חזרה בשוק יקרה דבר מאד צפוי: הוא ימשוך תשומת לב. המון תשומת לב.
  וזה מה שיהרוג את התחזיות שלו.
  יש הקוראים לזה “עין הרע”…אבל האמת היא שמדובר בהיזון חוזר שלילי, בהכנסת גורם הדהוד / חתחות למערכת, שמחרב כל יכולת ליציבות שלה.

  שימו לב מה יקרה במציאות, כאשר המערכת עליה רץ מודל X תתחיל לסבול מהיזון חוזר: עוד ועוד שחקנים בשוק ישימו לב לתשואות החריגות שהנ”ל מפיק, ויצטרפו למשחק.
  איך יעשו זאת אם מודל X הוא סוד כמוס?
  בצורה פשוטה מאד:
  הם יכולים למשל לנקוט באסטרטגיה של להעתיק את הוראות הקניה/מכירה של המבצעים של מודל X, מבלי שיהיו בסוד המודל עצמו. הם לא צריכים לפצח את הקוד – הם פשוט קשובים למה שהוא עושה – ומעתיקים את ההחלטות שלו, כמו תוכי.

  כעת, עצם ההחלטה שלהם להעתיק את ההחלטות שלו עצמו – תכניס את מודל X לסחרור שהוא לא חזה…זה קורה כי בעצם מבחינה מתמטית, מזינים למודל X את ההחלטות שלו עצמו בפאזה מסוימת. וזה אף פעם לא טוב.
  כעת בא גורם ההרס השני, היותר בעייתי: ככל שיותר ויותר שחקנים מצטרפים לחגיגה ועושים מה שמודל X אומר לעשות – תעלה הסבירות ששחקנים אחרים, או אותם שחקנים עצמם, יוכלו לנחש את כיוון השוק מבלי להזדקק לשירותי המודל עצמו!
  אם כולם קונים אותה מניה – המניה עולה.
  והיפך אם כולם מוכרים אותה…
  ואז נכנסים שחקני השורט, והשמחה רבה.
  מודל X מניח במובלע שהוא פועל בשוק משוכלל, בו כל השחקנים שווים, נהנים ממידע זהה, וכו’.
  וזה פשוט לא נכון: מרגע שעלו על כך שמודל X הוא בעצם תרנגולת המטילה ביצי זהב – כולם יעשו מה שהוא יעשה…זה דומה למה שיקרה למניה מסוימת אם איזה גורו כמו וורן באפט ישקיע בה הון.
  המודל ילך ויתבדר – עד שנקבל התנהגות כאוטית לחלוטין שלו. דהיינו – אובדן יכולת החיזוי!
  מ.ש.ל.

  זאת הסיבה העמוקה לדעתי מדוע מודל כזה אינו אפשרי, ומדוע הגאונים המסכנים האלו במקום ללכת לים או לשחק עם הילד בפארק, מטיחים את מוחם בבעיה חסרת סיכוי.
  הייתי מציע להם – אם כבר – איזו בעיה פתוחה ממשפחת ה- NP. ככה לפחות יביאו תועלת.

 2. דווקא יש לא מעט שיטות אוטומטיות שמנצחות את המדדים לאורך שנים רבות. למשל באתר http://www.bursa4u.com מתוארת שיטה כזו (הם קוראים לה שיטת המניות המנצחות) והיא משיגה תשואה שנתית ממוצעת כפולה מתשואת השוק. שיטה פשוטה נוספת היא השיטה של "הרובוט" של רוברט דורפמן מבלומברג שמכה את השוק ומשיגה גם תשואה ממותעת גבוהה לאורך כעשר שנים ברציפות.

 3. חברה ישראלית שנקראת STRATEGY RUNNER (יושבת בתא)
  פיתחה בשנים האחרונות כלים למציאת ארביטרז"ים
  וסחר שוטף באופציות ,לפי מה שראיתי,בשוק האמריקאי
  הם הצליחו להגיע לתשואות גבוהות במיוחד בטווח של מספר שנים

 4. דווקא יש מודל מאד טוב לחיזוי פרמנטרים מסוימים (ולא אירועים). ראה גים סיימונס לדוגמא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן