סיקור מקיף

ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר: שיגור מאויש איראני עד 2019 לא ריאלי

טל ענבר אמר את הדברים בתגובה להודעת הטלוויזיה האירנית מפיו של אחמדיניג'אד לפיה אירן תשגר אדם לחלל ב-2019. ייתכן שמדובר בכיסוי שנועד לאפשר לאירן לפתח טילים בליסטיים מדויקים יותר

נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בוחן לווין איראני שאמור היה להיות משוגר ב-2008, אך שיגורו נכשל
נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד בוחן לווין איראני שאמור היה להיות משוגר ב-2008, אך שיגורו נכשל

נשיא אירן מחמוד אחמדיניג'אד אמר כי ארצו מתכננת לשגר לחלל מעבורת מאוישת בשנת 2019. הטלוויזיה האירנית בשפה האנגלית PRESS.TV מסרה אחמידיניג'אד נשא את הדברים בטקס הסיום של הפסטיבל הלאומי של הנוער האיראני.

לדבריו, התוכנית המקורית היתה לשגר אדם לחלל בשנת 2035, אך בישיבת הקבינט השבוע הוחלט לקצר את הזמנים. בינתיים, באוגוסט הקרוב אמורה אירן לשגר מתחומה את הלווין סאנג'ש, ולשלוט עליו באמצעות מרכז בקרה איראני.

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, ויו"ר אגודת החלל הישראלית סבור שמדובר בהכרזה לא ריאלית לחלוטין. "יש פער גדול בין שיגור לווין ששוקל פחות מ-30 ק"ג ופיתוח הטכנונלוגיות לשיגור אסטרונאוטים ובוודאי להחזיר אותם בשלום לכדור הארץ. היעד של 2019 גם הוא נשמע לא סביר בגלל המהירות בפחות מעשר שנים ממשהו שפחות מספוטניק לקנה מידה של טילים כבדים וחלליות גדולות לשיגור בני אדם.

לרוסיה בזמנו זה לקח פחות, בתוך ארבע שנים משיגור הספוטניק יורי גגרין כבר המריא לחלל?

ענבר: "אמנם לרוסיה זה לקח פחות זמן. יש הבדל בין העוצמה הכלכית הטכנולוגית של ברית המועצות או ארה"ב באותם שנים או להבדיל המצטרפת החדשה – סין ולכן זו הכרזה בעלמא. למרות שלאירן יש מקורות הכנסה אף אחד לא יודע כמה זה עלה לסין, ההערכה היא שזה עלה עשרות מיליארדים מהרגע שבו הוחל בפיתוח תוכנית החלל הסינית ועד לשיגור האסטרונאוט הראשון וזאת למרות שיש להם כוח אדם בלתי מוגבל והשקעות כלכליות שאף אחד לא יודע להעריך בדיוק שבוודאי לא היוו שום שיקול. זה לא דומה למקרה של הודו שמדברת היום על פיתוח יכולת עצמאית של שיגור מאויש. להודו כבר יש טילים שמסוגלים לשאת חלליות מאוישות. יש להם גם נסיון גדול מאוד בשיגורים לא מאוישים וכמובן, היום הודו היא מעצמה כלכלית שיכולה להרשות לעצמה לפתח תוכנית חלל גדולה."

כאמור, בשבוע האחרון של אוגוסט צפוי שיגור לווין קטן באמצעות טיל איראני, יכולת יפה אבל אפסית ביחס לצרכים של שיגור מאויש. כידוע אירן נמצאת תחת משטר סנקציות, ורבים בה רעבים ללחם, לא בטוח שיש להם תקציב לתוכנית כזו.

עם זאת, לדברי ענבר, הדבר החשוב שצריך לשים לב אליו בהכרזה של אחמדיניג'אד היא שנשיא אירן אומר באופן ברור שפיתוחים בתחום החלל הם התשובה שלו לסנקציות והמגבלות בינלאומיות. ולכן זה מאיר באופן צבאי את תוכנית החלל שלו שנועדה להשיג פיתוחים בתחום הבליסטי. טיל שמסוגל לשאת מטענים כבדים לחלל, לרבות חללית מאוישת, יוכל להגיע בדיוק רב יותר למטרות אם במקום החללית המאוישת הוא יישא חומר נפץ או חלילה מטען גרוע יותר.

10 תגובות

 1. התוכנית האמיתית שלהם זה לשגר לווין שיפציץ אותנו בפיסטוקים

 2. הסיכוי שהמשטר שלהם יפול אינו גבוה במיוחד, למרות שזו משאלת הלב שלנו.
  מי ששולט באירן זה משמרות המהפכה ולא אחמדניג'אד.

 3. אישית, אני לא מרשה לעצמי לזלזל ביכולתו של אויב. למרות זאת אני מתקשה לראות שהמשטר שלהם יחזיק מעמד עד 2019…

 4. משעשע קצת, הבוס של ענבר באתר הזה(אבי), בעצם מראיין את ענבר בתור ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר בתור עיתונאי.

 5. האמת היא שרצונם של האיראנים הוא לשלוח לווין בלתי מאוייש שמצוייד במצלמה משוכללת כך שיקבלו מידע מודיעני עדכני. אך מיכוון שאין בידם את הטכנולוגיה הם החליטו לשלוח חללית מאויישת שבתוכה ישב אדם עם משקפת וידווח.

 6. עדיין לא שוכנעתי למה הם לא יצליחו בתשע שנים מה שהרוסים הצליחו לעשות בארבע לפני חמישים שנההרי האמצעים כיום יותר ברורים ונגישים. הם גם יקחו יותר סיכונים בשליחה לחלל. מקסימום יהיו בדרך כמה שהידים
  אבל כמובן שמסכים שהסיבה העיקרית היא גם הצבאית
  שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

 7. בטח בישיבת הקבינט הבאה של איראן הם יחליטו לשגר אדם לחלל בשנת 1930. הכל אפשרי כשחבורת בבונים פנאטים שולטים במדינה שלמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן