מדוע זריקת השפעת לא יכולה לגרום לשפעת ולמה צריך להתחסן עכשיו

אחד המיתוסים הנפוצים שמביא אנשים להימנע מחיסון השפעת הוא שהם חושבים שהזריקה תגרום להם להידבק בשפעת. אבל זה פשוט לא נכון. הנגיף בחיסון אינו פעיל, וירוס לא פעיל לא יכול להעביר מחלות. מה שנכון הוא שעלולים להרגיש השפעות הנובעות מהתגובה החיסונית. אבל זה לא אומר שיש לכם שפעת

שפעת. צילום: shutterstock
שפעת. צילום: shutterstock

מאת: ליבי ריצ'רדס, פרופסור חבר לסיעוד, אוניברסיטת פרדו

חיסון נגד שפעת מונע תחלואה של מיליוני חולים ותמותה רבה שנגרמת בשל שפעת מדי שנה, אך שיעורי החיסון נמוכים מסיבות רבות.

במהלך עונת השפעת 2019-2018 דיווח המרכז לבקרת מחלות ומניעת מחלות כי כ-45% מהבוגרים בארה"ב קיבלו את החיסון נגד מחלת השפעת. אמנם מדובר בעלייה של 8% בין השנים 2018-2017, אך הוא נופל בהרבה מתחת ליעד הלאומי של 70% מהבוגרים האמריקנים שהיו אמורים לקבל את החיסון.

אחד המיתוסים הנפוצים שמביא אנשים להימנע מחיסון השפעת הוא שהם חושבים שהזריקה תגרום להם להידבק בשפעת. אבל זה פשוט לא נכון. הנגיף בחיסון אינו פעיל, וירוס לא פעיל לא יכול להעביר מחלות. מה שנכון הוא שעלולים להרגיש השפעות הנובעות מהתגובה החיסונית. אבל זה לא אומר שיש לכם שפעת.
אני פרופסור לסיעוד עם ניסיון בקידום בריאות הציבור, ושומעת לעתים קרובות מיתוסים כאלה ואחרים. להלן העובדות וההסברים העומדים מאחוריהם.

וירוס לא פעיל

שפעת היא מחלה בדרכי הנשימה זיהומיות נפוצה אך חמורה, העלולה לגרום לאשפוז ואף למוות. ה-CDC מעריך כי במהלך עונת שפעת "טובה", כ-8% מאוכלוסיית ארה"ב עלולה לחלות בשפעת – כ-26 מיליון איש.
בכל שנה עונת השפעת שונה, וירוס השפעת משפיע גם על אנשים באופן שונה. סיבוך מסוכן אחד של שפעת הוא דלקת ריאות, שעלולה לנבוע כאשר גופכם עובד קשה להילחם בשפעת. הדבר מסוכן במיוחד בקרב מבוגרים, ילדים קטנים, וכאלה שמערכת החיסון שלהם לא פועלת, כמו למשל אנשים שמקבלים טיפולים כימותרפיים.

בהיסטוריה זכורים מיליוני אמריקנים חולים בשפעת בכל שנה, מאות אלפים מאושפזים ועשרות אלפי אנשים מתים מסיבוכים הקשורים לשפעת. במהלך מגיפת השפעת ב-1918, שליש מאוכלוסיית העולם, או כ-500 מיליון איש, נדבקו בשפעת. מאז אותו זמן, מדע החיסונים שינה באופן דרמטי את בקרת ההפצה של המחלות הזיהומיות.

אבן הפינה למניעת שפעת היא חיסון. ה-CDC ממליץ לכל מי שגילאי שישה חודשים ומעלה שאינם סובלים מהתוויות נגד לחיסון, לקבל את זריקת השפעת. בדיוק כמו שחיסון הפוליו לא יגרום לילדים לחלות בפוליו, החיסון נגד שפעת לא יגרום לשפעת. הסיבה לכך היא שהחיסון נגד שפעת מיוצר בזנים לא פעילים של נגיף השפעת, שאינם מסוגלים לגרום לשפעת.

עם זאת, אנשים מסוימים עשויים לחוש בחילה לאחר שהם מקבלים את זריקת חיסון השפעת שעלולה לגרום להם לחשוב שחלו מהזריקה. התחושה הזו לאחר זריקת שפעת היא למעשה חיובית. זה יכול להיות סימן לכך שהתגובה החיסונית של הגוף עובדת כמו שצריך. מה שקורה זה שכאשר אדם מקבל את זריקת השפעת, גופו מזהה את נגיף השפעת הלא פעיל כפולש זר. זה לא מסוכן אך הזיהוי הזה גורם למערכת החיסון לפתח נוגדנים שיתקפו את נגיף השפעת כאשר הם נחשפים בעתיד. תגובה חיסונית טבעית זו עשויה לגרום לאנשים מסוימים לפתח חום בדרגה נמוכה, כאבי ראש או כאבי שרירים כלליים. אפשר לטעות בתופעות לוואי אלה כתסמיני שפעת, אך במציאות, זוהי התגובה התקינה של הגוף לחיסון.

והחדשות הטובות הן שתסמינים טבעיים אלו הם תופעות לוואי קצרות טווח בהשוואה לשפעת, שיכולה להימשך זמן רב יותר והיא חמורה יותר. ההערכה היא שפחות מ-2% מהאנשים שקיבלו את חיסון השפעת יפתחו חום.
כמו כן, אנשים מבלבלים לעתים קרובות בין הצטננות קשה או הרגשה לא טובה בבטן עם שפעת. תסמיני שפעת יכולים לכלול חום, צמרמורות, כאב גרון, נזלת, כאבי גוף, עייפות וכאבי ראש. תסמינים של התנגדות הגוף לחיסון יכולים להיות דומים לשפעת אך הם בדרך כלל מתונים יותר. שפעת הקיבה, או דלקת במערכת העיכול, יכולה להיגרם על ידי מספר חיידקים או נגיפים שונים. תסמינים של דלקת במערכת העיכול כוללים בחילה, הקאות ושלשולים.

יש אנשים שאכן חולים בשפעת לאחר שקיבלו זריקת שפעת, אך זה לא מהזריקה. זה יכול לקרות מכמה סיבות.
ראשית, הם היו יכולים להיחשף לשפעת לפני שהלכו לקבל את הזריקה. נדרשים עד שבועיים לאחר קבלת זריקת השפעת לפתח חסינות מלאה. לכן, אם אתה חולה בשפעת בתקופה זו, סביר להניח שנחשפת לשפעת לפני שהתחסנת או לפני שהתפתחה חסינותך המלאה.
שנית, תלוי בזן נגיף השפעת אליו אתה נחשף, אתה עדיין יכול לקבל את השפעת גם אם קיבלת את החיסון. מדי שנה נוצר החיסון נגד נגיף השפעת המתאים ביותר לזן הנגיף הנפוץ ביותר. לכן יעילותו של חיסון נגד שפעת תלויה בדמיון בין הנגיף שמדביק את הקהילה לבין הנגיפים המתים המשמשים לייצור החיסון.

אם יש התאמה קרובה בין השניים, אז יעילותו של חיסון נגד שפעת תהיה גבוהה. עם זאת, אם אין התאמה קרובה, יעילות החיסון יכולה להיות מופחתת. חובה לציין כי גם כאשר אין התאמה קרובה בין הנגיף המסתובב לנגיף המשמש לייצור החיסון, החיסון עדיין יפחית את חומרת תסמיני השפעת וגם יסייע במניעת סיבוכים הקשורים לשפעת.

בשורה התחתונה: אי אפשר לקבל שפעת בשל חיסון נגד שפעת. כמי שטיפלה באנשים רבים שחולים בשפעת, אני ממליצה לכם בחום להתחסן.
לכתבה באתר The Conversation

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. שאלה:כשהמערכת החיסונית "מטפלת" בוירוס המת האם האדם פגיע יותר למחלות עקב העומס על המערכת ואם כן לכמה זמן?

  2. לפני כחודש היו ידיעות בחדשות על עיכוב בחיסוני השפעת השנה ומאז לא הודיעו שום דבר חדש, כך שממילא אי אפשר להתחסן

  3. כשהתחסנתי נגד שפעת הייתי הרבה יותר חולה בכל מיני מחלות במהלך החורף.

    כשהפסקתי – ירדה כמות המחלות.

    להערכתי אצלי החיסון החליש את הגוף והפך אותו לרגיש הרבה יותר לשלל מחלות שאינן שפעת. בנוסף, החיסון מצליח שנה אחרי שנה לפספס את הזנים העיקריים. ובפועל אינו יעיל כגנד השפעת

    אני מתחסן כנגד מחלות להן יש חיסון אמין. אני כבר לא מתחסן כמה שנים כנגד שפעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן