סיקור מקיף

כשמטאוריט פוגע במאדים בזוית נמוכה

ה-HRSC צילמה סדרת תמונות תלת ממדיות במהלך הקפה מס' 368 כאשר הרזולוציה הקרקעית בתמונה היא 16.7 מטרים לפיקסל. התמונות מראות את איזור מישור הספריה הנמצא בקו רוחב 35.3 דרום, וקו האורך 118.7 מעלות מזרח.

תמונה זו שצולמו במצלמה התלת ממדית ברזולוציה גבוהה מהחללית מארס אקספרס (HRSC), מראות מכתש אליפטי גדול במישור הספריה (Hesperia) במאדים.
תמונה זו שצולמו במצלמה התלת ממדית ברזולוציה גבוהה מהחללית מארס אקספרס (HRSC), מראות מכתש אליפטי גדול במישור הספריה (Hesperia) במאדים.

ה-HRSC צילמה סדרת תמונות תלת ממדיות במהלך הקפה מס' 368 כאשר הרזולוציה הקרקעית בתמונה היא 16.7 מטרים לפיקסל. התמונות מראות את איזור מישור הספריה הנמצא בקו רוחב 35.3 דרום, וקו האורך 118.7 מעלות מזרח. מכתש פגיעה אליפטי גדול נוסף נראה בפריים, ומידותיו הם 24.4 על 11.2 ק”מ, ועומק מירבי של 650 מטרים מתחת לקו הגובה של המישורים המקיפים אותו.

הפליטה מהפגיעה נראית במרחק רב מה מכתש, לרבות שתי תצורות מצפון מערב ומדרום מזרח למכתש. התצורה העגולה הגדולה, הנמצאת בחלקה בתמונה קוטרה הוא כ-45 קילומטרים.

נראה כי המכתש הושפע משינויים שנעשו בשל זרימת לאבה והם שמרו על קוי המתאר של המכתש. התצורות המעוגלות הנראות בחלק הצפוני של התמונה, הידועות כרכס התלמים נגרמו על ידי טקטוניקת הדחיסה.

בעוד מרבית מכתשי הפגיעה מעוגלים, הצורה הלאפיטית של המחשב מעידה על פגיעה בזוית חדה במיוחד (פחות מ-10 מעלות). הציר המאורך של האליפסה נראה בכיוון הפגיעה של הקליע השמימי. מכתשים אליפטיים דומים נצפו גם במקומות אחרים במאדים כמו גם על הירח.

להודעה של סוכנות החלל האירופית באתר יוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן