סיקור מקיף

מי יודע, ילדים, מה קורה אם לא אוכלים?

הודי בן 83 טוען: לא אכלתי יותר מ-70 שנה. האמנם ניתן לחיות על אוויר ועל אור השמש?

נכון ילדים. אם לא אוכלים – מתים.

הנה, תראו מה קרה לעזרא המפונק:

עזרא המפונק. מתוך החוברת "יהושוע הפרוע", מהדורה משנות ה-40 של המאה ה-20
עזרא המפונק. מתוך החוברת "יהושוע הפרוע", מהדורה משנות ה-40 של המאה ה-20

אבל, מסתבר שלא כולם מתים. יש יחידי סגולה. באמת. קראתי בעיתון:

הודי בן 83 טוען: לא אכלתי יותר מ-70 שנה
פרלהאד ג'ני בן ה-83 נשבע כי לא הכניס דבר לפיו מאז היה בן 8. לדבריו, הוא בורך על ידי האלים שהעניקו לו את היכולת להתנזר ולשרוד ללא תלות בחומר. "המדיטציות הקבועות שאני עורך מספקות לי את כוח לחיות".

בכל פעם אני נדהם מחדש. האם אין גבול לשטויות שאנשים יטענו? "אנשים מרחפים בכוח המחשבה", "אנשים חיים בלי לאכול", האם אין שום גבול?! ומה שמדהים הוא, שלא משנה עד כמה הזויה תהיה הטענה, תמיד תמצא עדת מאמינים שיאמצו אותה בחום.

טוב. אני נרגע.
בואו נבדוק את הנושא בצורה שקולה ורצינית. כמו שצריך.

כאן מדווחים לנו שאותו תמהוני הוזמן לבית חולים לצורך בדיקת סיפורו. צוות מדענים בכירים מטעם יחידת המחקר של משרד ההגנה ההודי שהה במקום, 35 רופאים מומחים בדקו אותו ללא הרף ומספר מצלמות טלויזיה במעגל סגור פיקחו עליו יומם וליל. במשך 15 יום לא בא דבר מזון או שתיה אל פיו. המגע היחיד שהיה לו עם מים היה בעת שהתקלח מדי פעם (?) וגירגר מים (??), אבל הרופאים הבטיחו כי מדדו את כמות המים שהוא ירק חזרה בתום הגירגור ולא חסרה אף טיפה (מעניין אם מדדו גם את כמות המים בהם התקלח). כל הבדיקות הרפואיות היו תקינות לחלוטין ולא נמצא שום תפקוד חריג בגופו, למעט העובדה שלא הטיל מימיו ולא עשה צרכיו אף לא פעם אחת במשך כל התקופה בה היה במעקב.
כזכור, האיש טוען כי הוא חי כך כבר עשרות שנים, אז באמת, מה הם כבר בשבילו עוד שבועיים עלובים.

אך לא כולם התכוונו לבלוע את הסיפור בשקיקה.

Sanal Edamaruku, נשיא אגודת הספקנים ההודית חושף פרטים נוספים על הפרשה. הסתבר שלעיתים ג'ני כן יצא מטווח המצלמות. הוא הורשה להפגש עם אוהדים ואף הורשה לעזוב את החדר שלו לספוג קצת קרני שמש חמימות. אדמרוקו ביקש לבקר במקום בליווי צוות מומחים מטעמו שיעיפו מבט בשטח, אך לא קיבל אישור לכך מטעם מנהלי ה"מחקר".

(אפשר לדלג בסרטון ולהתחיל ב-4:30)

זו לא היתה הפעם הראשונה ש-Shah, הרופא האחראי על הבדיקה, היה מעורב בסוג פעילות כזה: בשנת 2000 בדק אדם במשך למעלה משנה ואישר את טענתו כי הוא ניזון מאנרגית השמש בלבד (וקצת מים), כמו הצמחים. בשנת 2003 פנה אפילו ל-NASA בבקשת מימון לחקירה ראשונה של ידידנו ג'ני, בטענה כי אסטרונאוטים יוכלו להפיק תועלת מהמחקר במסעותיהם הארוכים בעתיד. באף אחת מה"חקירות" הללו לא הרשה לצד שלישי לבקר את התהליך, והתוצאות המטלטלות לא פורסמו מעולם בכתב עת מדעי.

כמה פרטים נוספים על הרופא משלימים את התמונה: Shah מאמין אדוק בדת הג'ייניסטית, וכנשיא איחוד הרופאים הג'ייניסטים ההודים (איחוד שמטרתו קידום חקירה מדעית וחינוך רפואי בהתבסס על עקרונות הג'ייניזם), הוא מציע לאחד את מדע הרפואה, שאינו מושלם עדיין, עם מדע-העל הג'ייניסטי, כפי שנגלה ע"י ירום הודו Lord Mahavir. מעניין שגם רבים מחברי הצוות שלו מחזיקים באמונות אלה, כמו גם שותפו למחקר בנוגע לאיש הפוטוסינתזה, שכיהן אף הוא כנשיא איחוד הרופאים הג'ייניסטים המדובר.

אני חושב שענני המסתורין כבר התפוגגו כמעט לגמרי.

לקינוח הפרשיה אני ממליץ בחום לצפות בג'יימס רנדי מדבר על המקרה, בדרכו החיננית ומלאת החיים:

ומתמהוני הודי שחזר כבר מזמן לכפרו הדל, נעבור לגרסה המסחרית.
שהרי מה יכול להיות יותר טוב מסיפור ניסים מדהים?
סיפור ניסים שגם מכניס מיליונים כמובן!
האיש שצם בין הארוחות

Wiley Brooks הקים את המכון האמריקאי ה-Breatharian (האנשים האלה שחיים על אויר. כן. יש רבים כאלה מסתבר).
לאחרונה החליט להקדיש 100% מזמנו לפתרון הבעיה המוזרה בה נתקל – הוא עדיין נדרש לאכול מדי פעם כדי לקיים את גופו הגשמי. ברוקס זיהה ארבעה גורמים שמונעים ממנו לחיות על אויר בלבד, ואלו הם: זיהום אנושי, זיהום אוכל, זיהום אויר וזיהום אלקטרוני. ב-2003 התוודה בפני אחד המגזינים כי הוא נאלץ לקטוע לעיתים את הצום שלו עם צ'יזבורגר ודיאט קולה, והסביר כי זה עניין הומאופתי: בהיותו מוקף בתרבות זבל ואוכל-זבל, צריכתם תורמת לאיזון.

במדור ה"שאלות ותשובות מהמימד החמישי" באתר האינטרנט שלו הוא מסביר בין השאר כי פרות הן יצורים מהמימד החמישי (או גבוה יותר) שעוזרת לאנושות להגיע למעמד של מימד חמישי ע"י המרת אוכל תלת מימדי לאוכל חמישה-מימדי (בשר בקר). ברוקס ממשיך להעשיר את הידע התזונתי שלנו ומסביר כי מנת המבורגר כפול עם גבינה של מקדונלדס היא בעלת תדר בסיס מיוחד, ולכן הוא ממליץ עליה כמזון מזדמן ל"חיים על אוויר" מתחילים.

המכון של ברוקס גובה סכומים מרשימים מלקוחות עתידיים שרוצים ללמוד כיצד לחיות ללא מזון. הנה למשל "סדנת האלמוות" שמוצעת כעת במחיר מבצע של מיליון דולר בלבד! מהרו להרשם! דמי רישום על סמך 100,000 דולר בלבד. אין החזרים. אני לא צוחק – הסתכלו בעצמכם!

האישה בעלת ה-DNA המתרחב

Jasmuheen (או בשמה האמיתי – Ellen Greve) ניצלה את נסיונה המקצועי בתחום העסקים ועשתה את הונה ממכירת ספרים וקלטות שמסבירים את משנתה ההזויה.
"אני יכולה לחיות חודשים על גבי חודשים על שתיית תה בלבד", היא מתפארת. לטענתה היא חייה על דיאטה של 300 קלוריות ביום (כשביעית מהצריכה הממוצעת לאדם בוגר לא פעיל במיוחד) כבר 14 שנה. את השלמות התזונה היא משיגה בעזרת משקה טעון בחלקיקים קוסמיים או "מיקרו-מזון" שהיא מתארת כפראנה (אנרגיית חיים שכזו). היא ציינה כי עדיין לא הגיעה לדרגה שמאפשרת לה לחיות ללא אותו משקה מופלא ליותר מפרקי זמן קצרים.

ברגע של כנות, הגברת מספרת על רגעי חולשה קטנים שתוקפים אותה מדי פעם: "אם אני מרגישה קצת משועממת ורוצה קצת טעם, אני ממלאת את פי באותו המאכל שמתחשק לי. לדוגמה זה יכול להיות שוקולד, מלוא הפה עוגת גבינה או דברים בסגנון." (תנו לי לנחש, את הקלוריות האלה היא לא ספרה).

שימו לב מה היא אומרת על בני עמה, האוסטרלים: "האוסטרלים הם ספקנים באופן טבעי. כל מה שהם לא מבינים הם נוטים לקטלג כ"שטויות". אני מקבלת את התחושה של "אנחנו לא מאמינים לך, הטענות שלך קיצוניות מדי – תוכיחי לנו".

נכון. אנחנו באמת לא מאמינים לך. הטענות שלך קיצוניות מדי. תוכיחי לנו!

"Extraordinary claims require extraordinary evidence" – Carl Sagan

כנראה שהלחץ של האוסטרלים הספקנים צרי המוח הללו שצריכים הוכחה לכל דבר, גבר במידה שהפריעה לה בקריירה. לא היתה ברירה. היא הסכימה להשתתף בתוכנית "60 דקות" האוסטרלית, שם היתה אמורה להדגים את טענותיה.

כעבור 48 שעות של צום הראתה סימני התייבשות מתקדמים, סטרס ולחץ דם גבוה. הגברת טענה שזה בגלל האויר המזוהם שהיה בחדר המלון בו שהתה. "ביקשתי אויר צלול. 70% מהמרכיבים התזונתיים מגיעים מאויר צלול. לא יכולתי אפילו לנשום". ביום השלישי היא הועברה לאתר נופש למרגלות ההרים, הרחק מהעיר הגדולה, לשביעות רצונה. אך ככל שחלפו השעות, דיבורה האט, אישוניה התרחבו והיא איבדה יותר מ-6 ק"ג ממשקלה. לאחר ארבעה ימים, עדיין טענה כי היא מרגישה מצוין.

אך הרופא האחראי היה מוטרד קצת יותר. היא היתה בתהליכי התייבשות מתקדמים, הדופק שלה היה כבר בקצב כפול מהנורמלי, והיה חשש אמיתי לקריסת כליות. צוות ההפקה הפסיק את הצילומים מחשש אמיתי לחייה של הגברת.

אחרי הכל, כנראה שכולם מכירים את סיפורו של עזרא המפונק וזוכרים מה קרה לו ביום החמישי.

פועלה של שרלטנית הניו-אייג' זכה ליחס של כבוד גם מצד הספקנים. בשנת 2000 היא קיבלה את פרס "הכפית המעוקמת" מידי אגודת הספקנים האוסטרלית (פרס שמוענק לטוען הטענה העל-טבעית או הפסאודו-מדעית המגוחכת ביותר), וגם את פרס האיג-נובל לספרות, על ספרה "Living on Light", שמסביר שלמרות שכמה אנשים כן אוכלים, הם לא באמת זקוקים לכך.

אבל בזה לא הסתיימו ההבלים שהיא מייצרת. הנה שמעו: ה-DNA שלה הורחב מ-2 גדילים ל-12, כדי לספוח יותר מימן. כאשר הציעו לה 30,000 דולר תמורת בדיקת דם שתוכיח את טענתה, ענתה: "אתה לא יכול לראות אנרגיה רוחנית תחת מיקרוסקופ".

ג'יימס רנדי מיודעינו לא פספס את ההזדמנות והציע לה ב-2005 להשתתף באתגר מיליון הדולר שלו, סכום אותו תקבל אם תוכיח את טענותיה. אבל היה תנאי להשתתפות – המבחן יסתיים רק כאשר היא תודה כי נכשלה, לא דקה אחת קודם.

ולמה רנדי כל כך חסר רחמים תשאלו? יש לו סיבות טובות לכך. הנה זה מגיע.
פראיירים לא רק מתחלפים, הם גם מתים

אם היה מדובר רק בשרלטנים רודפי בצע ובפתיים שמכלים את ממונם על שטויות, ניחא. אבל לפעמים זה נגמר רע יותר.

לפחות שלושה אנשים סיימו את חייהם לאחר שאימצו את המלצות התזונה המהפכניות של אלן. גופת אחת מהן (אישה כבת 40, פעילה בקהילת ניו-אייג' בסקוטלנד) נמצאה באוהל יחד עם אחד מספריה של האלילה. ביומן שלה תועדו ימיה האחרונים, במהלכם סירבה לאכול ולשתות, באמונתה כי הדבר יעניק לגופה "ניקוי רוחני" ויטעין אותה מחדש באנרגיות פיזיות ומנטליות.

לאלן היה כמובן תשובות לשלוף מהשרוול. אותן תשובות שדופות ושחוקות כל כך שאנו שומעים בכל פעם שטיפול הזוי כלשהו לא עולה יפה. אתם יכולים כבר לנחש:

אין לה (לאלן) אחריות מוסרית לפעולות ההולכים בדרכה.
אלה שמתו כנראה לא ניחנו במוטיבציה והיושרה הנחוצות.
אם לא מצאו את האור שיזין אותם, הם למעשה פשוט הרעיבו את עצמם.
המוות היה ממקור פסיכו-רוחני ולא פיזיולוגי.

בקיצור – השיטה לא יכולה להכשל, האשמה מוטלת תמיד על הלקוחות.

עדכון: ממש עם פרסום הרשומה הזו, מתה עוד אישה באותן נסיבות ממש.
בזה הסתיים מסענו להיום. הוא התחיל בגיחוך למקרא כותרת דבילית בעיתון, והסתיים במותם של אנשים פתיים מספיק כדי להתייחס לקשקושים הללו ברצינות.

מקורות ראשיים (ובהם הפניות למקורות משניים רבים):

המדריך לספקן – Inedia

Inedia בויקיפידיה

בתיאום קוסמי נדיר, מסתבר שחברי הפודקסט "ספק סביר" סקרו את הנושא כאן, במקביל. מומלץ.


ולסיום, עוד מישהו שחי מהאוויר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

28 תגובות

 1. רבים טוענים שהתרבות ההודית החשיבה יותר רוחנית ויותר מעשירה.אבל יש משהוא אפל בהינדהיזים.הוא מקבע מעמדות,בהודו נירצחות תינוקות,ויש בעלי חיים שנחשבים יותר מבני אדם.

 2. פחחחחחחחח…. לא חוכמה.

  תכניס כתבה זהה על כך שהרנטגן מנתיבות משקר כאשר הוא טוען שהוא יודע את העתיד
  ותראה את המקום מתפוצץ מתגובות שמסבירות לך כמה אתה טועה….

 3. אני יודע את התשובה לשאלה בכותרת.

  אם לא אוכלים יבוא שוטר.

 4. שלא לדבר על ההוכחה שהירח עשוי מגבינה, גם זה הוכח! ראיתי פעם מישהו מדבר על זה!
  אם את יודעת איך לגרום לאדם להיכנס להיברנציה אנא שתפי את כולנו. סגפנים הודים…. שקרנים הודים.

 5. הדס, לא הבנתי, אם דובים יכולים אז גם אנשים? או שאת אומרת שלא? "אם בן אדם ינסה לעשות את זה לא יחזיק מעמד. מבחינה מדעית זה הוכח!"

  "זה הוכח ע"י מדענים אנגליים שהסגפן ההינדי במשך שנים עשה תרגילי יוגה והצליח לעשות זה!" –
  הצליח לעשות מה – תרגילי יוגה? או לא לאכול?
  מיהם אותם מדענים אנגליים? יש לך קישור למאמר שהם פרסמו? (מדענים אפשר להוליך שולל די בקלות, זה ידוע).

 6. במקרה ראיתי תוכנית בנאשיונל ג'וגראפיק על דובים ושנת החורף שלהם. הדובים בשנת החורף מורידים את הדופק שלהם עד פחות 15 פעימות בדקה וככה הם יכולים לשרוד! אם בן אדם ינסה לעשות את זה לא יחזיק מעמד. מבחינה מדעית זה הוכח! אגב, אנשים הנקראים הסגפנים ההינדיים מסוגלים לחיות ללא אוכל הרבה זמן. זה הוכח ע"י מדענים אנגליים שהסגפן ההינדי במשך שנים עשה תרגילי יוגה והצליח לעשות זה!

 7. כנראה שלא ניתן לנסח ולו משפט אחד בודד, שלא נתן יהי לפרשו, יותר מפרוש אחד.

 8. גלעד

  במקור הוא טען שלא אכל או שתה כבר מימי ממלחמת העולם השנייה, גם זה הגיוני , אז כבר הייתה אינפוזיה.

 9. ערנסט, זה מזכיר את הבדיחה על הזוג שעושה את זה כמעט כל יום.
  כמעט ביום ראשון, כמעט ביום שני, כמעט ביום שלישי…

 10. "הודי בן 83 טוען: לא אכלתי יותר מ-70 שנה"|

  זה בהחלט יכול להיות נכון , אין כאן משהוא מיוחד , צריך רק לדעת לקרוא.
  האיש טוען שלא אכל יותר מ-70 שנה כלומר מקסימום הוא אכל 69 שנה.
  מכיוון שהוא לא טען בשום מקום שזה היה רציף, גם הוא לא נשאל, לכן
  זה נכון. במידה והוא צם בערך. יום אחד בשבוע במהלך כל חייו.

 11. לדעתי התופעה היותר ממדהימה זה גיימס ראנדי, הוא בין השרידים האחרונים שבגזע האדם
  המפוכח, משהגנום שלהם לא מכיל את "רפלקס האמונה".

 12. מדוע שינאה שמוליק? קודם כל זהו בידור טוב. לצערי זה נגמר לעיתים במוות, ולכן אולי יכול להניב כמה לקחים חשובים.
  היכן מצאת שגיאות והנחות הזויות בכתבה? האר את עיני.

  אוהד, המחקר מתקדם יפה. אנחנו מחכים לפרסום מסויים שעשוי להניב גל משתתפים נוסף, לפני שאנחנו מנתחים את התוצאות. זה יביא למובהקות גבוהה הרבה יותר, תהיינה התוצאות אשר תהיינה. אני מקווה שתוך שבועות בודדים נפרסם את התוצאות.

 13. שמוליק,
  שלב חשוב בהוספת דעת הוא סימון המידע השגוי, כדי שאנשים תמימים לא יפלו בפח ויאמינו בו.

 14. כמו תהליכי התקצנות דתית בחברות דתיות המתרחשים לאחרונה בכל רחבי העולם, כך גם תהליך התקצנות אנטי דתי חל באתר הידען שהתחיל להביא כתבות משתלחות בדת, ובכל מה שאינו קונבנציונלי.
  על אף שבחלקן ישנם פרטים נכונים, רובן מתבססות על השערות ואינטואיציה ומלאות בשגיאות והנחות הזויות , הנכונות באותה מידה כמו הדת שאותן הן תוקפות.

  לדעתי ראוי שהאתר יספק מדע ולא שנאה!!!

  וכפי שאמר הרב קוק:
  "הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה, אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חכמה."

  אני מאמין שנכון גם לנו לנהוג כמותם. לא להוסיף שטנה אלא להוסיף דעת. אחרת במה יתרוננו?

 15. כתבה מעניינת
  גם חמור שיוצא למסע ארוך מאוד לא חוזר סוס…

  לשקר אין רגליים והוא חוצה תרבויות.
  אהבתי

 16. כתבה מיותרת. היה אפשר להביא את הסיפור והשיר בלי תירוצים. 🙂

  מעבר לכך, הסיכוי שמישהו ירעיב את עצמו עד מוות מטעמים של "תזונה מהאוויר" עשויים לשייך את הכתבה לידען "המיסטיקה ויתרונותיה" דווקא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן