סיקור מקיף

בית חכם – לא מה שחשבנו

כולם מדברים היום על "בית חכם" – שהכול בו אלקטרוני וחשמלי. הטבע מציע בית חכם קצת אחר

בית חכם בהשראת הטבע. Authorship belongs to Glorimar Irizarry Delgado
בית חכם בהשראת הטבע. Authorship belongs to Glorimar Irizarry Delgado

מאת: זיו כהני

מזמן ידוע, שאחד הדברים המדהימים בטבע היא היכולת להתאים את מה שצריך ולשנותו כדי לשרוד בתנאי הסביבה.

מחקר חדש שבוצע בבית הספר לאדריכלות של Pontifical Catholic University of Puerto Rico, על מבנים "מסתגלי מזג-אוויר" מתבסס על היכולת של מינים בטבע, כמו דבורים ומקקים, להבין את ה"רמזים" של הסביבה. המחקר מנסה להגדיר מבנה קל משקל, שמסוגל לחזות את תנאי מזג האוויר ויכול לשנות את הצורה של עצמו: נפח, צורה וכדו', כדי ליצור תנאי שהייה מותאמים.

מטרת המחקר לאפיין דגם של מבנה, היכול להימתח ולהתכווץ כדי להתאים את נפחו לטמפרטורה וללחות שהוא מרגיש בסביבתו. הטמפרטורה והלחות ידועות כשני הגורמים המייצגים ביותר לחיזוי מזג אוויר. באזורים טרופיים למשל, לפני ירידת גשם צונחת הטמפרטורה והלחות עולה.

אחרי מחקר מעמיק שהעלה מהם המנגנונים שמהווים את הסנסורים, נעשה מחקר נוסף כדי למצוא מהם החומרים שיכולים "להרגיש" את הסביבה ולשנות את צורתם בהתאם. ניסויים שנעשו עם מתכות שונות הציגו תוצאות מוצלחות בהשגת שינוי בגודל כתוצאה משינוי בטמפרטורה.

 

ידוע לכל כי חומרים מתרחבים כאשר חם ומתכווצים כאשר קר. אחד הרעיונות המהפכניים היה למעשה יצירת מבנה, שכאשר "ירגיש" שעומד לרדת גשם, יגדיל את נפחו, וכך יספק הגנה רחבה יותר ("מטריה גדולה יותר") מפני הגשם. הרעיון הזה, לכן, עומד בסתירה למה שאנחנו יודעים, כי הרי ככל שיותר חם, יש פחות סיכוי לגשם.

לצורך כך נעשו ניסיונות במתכות שונות, כולל כאלה שמשמשות בדרך כלל במכשור רפואי מתקדם. ניסויים נוספים נעשו סביב יכולות של עצים מסוגים שונים להתכווץ ולהתרחב כתלות ברטיבות שהם סופגים. שילוב תכונות מתכות ועצים ועדכונים בהן, הם על פי החוקרים המפתח ליצירת אותו מבנה חכם. הרעיון סביב מבנה כזה יכול כמובן לשמש בהמון מבנים סביבתיים, בעיקר באזורים בהם מתקיימים שינויים תכופים וקיצוניים במזג האוויר.

מקור הידיעה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן