סיקור מקיף

הרובוט הראשון בעולם המייצר תנועה גלית טהורה על ידי שימוש במנוע אחד בלבד

"למרות שחוקרים בכל העולם מנסים לייצר תנועה גלית מזה כ-90 שנה, הצלחנו למצוא פתרון ייחודי ופשוט" אומר ד"ר דוד זרוק מאוניברסיטת בן גוריון, מפתח הרובוט

רובוט המבצע תנועה גלית שפותח באוניברסיטת בן גוריון. צילום מסך
רובוט המבצע תנועה גלית שפותח באוניברסיטת בן גוריון. צילום מסך

באוניברסיטת בן-גוריון בנגב פותח הרובוט הראשון בעולם המייצר תנועה גלית טהורה על ידי שימוש במנוע אחד בלבד. הרובוט SAW (Single Actuator Wave-like robot), מיועד למטרות רפואיות, תחזוקה, חיפוש והצלה וביטחון.

 

הרובוט פותח על ידי ד"ר דוד זרוק, חוקר בכיר במחלקה להנדסת מכונות, ראש המעבדה לביו רובוטיקה ורובוטיקה רפואית ופעיל במיזם ABC ROBOTICS באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אשר חוקר את התנועה של הרובוט, ביחד עם שני מאסטרנטים: אילנית וקסמן, שחוקרת את הנושא של שחיה בנוזלים צמיגים המדמה תנועה של אורגניזמים ביולוגיים קטנים בשחיה; ניר דגני, החוקר את התנועה של הרובוט על משטחים גמישים במטרה להפעילו בתוך גוף האדם.
הרובוט מושפע מתנועת הנחשים בטבע, אולם תנועתו הגלית מתבצעת בכוון אנכי. התנועה הגלית מאפשרת לרובוט לזחול על משטחים שונים, לטפס וגם לשחות, כאשר הגלגלים הם עבור ההיגוי בלבד. הרובוט מפתח מהירות שיא של 57 ס"מ לשניה, מהיר פי 5 מיתר הרובוטים מאותו הסוג. SAW מסוגל לטפס על גבי מכשולים ולזחול על פני משטחים קשים כמו חול, עשבים וחצץ. הרובוט יכול גם לטפס בתוך תעלות, כאשר הוא נוגע בשני צידי התעלה ומצליח לטפס במהירות 8 ס"מ לשניה. בנוסף לכך, נבנתה גרסה העמידה בפני מים, אשר יכולה לשחות במהירות של 6 ס"מ לשניה.
ד"ר זרוק: "למרות שחוקרים בכל העולם מנסים לייצר תנועה גלית מזה כ-90 שנה, הצלחנו למצוא פתרון ייחודי ופשוט המאפשר לייצר את הרובוט בגדלים שונים למטרות שונות. לדוגמא, אפשר להגדיל אותו למטרות חיפוש והצלה, בחדירה לאזורים מורכבים ובעיתיים, כגון צנרת מנהרות והריסות או להקטין אותו לקוטר של כ- 1 כס"מ או אף פחות מכך, כדי להניע אותו בתוך גוף האדם למטרות רפואיות, כגון צילום או לקיחת ביופסיות בתוך מערכת העיכול". "קיבלנו רובוט חזק, קל לייצור, אמין ובעל צריכת אנרגיה נמוכה אשר מאפשרת לו לנוע לטווח רחוק".
ממצאי הפיתוח פורסמו לאחרונה כמאמר מדעי בעיתון Bioinspiration & Biomimetics 

למאמר המדעי

 

 

סרטון המדגים את פעולתו של הרובוט שפיתח ד"ר דוד זרוק:

3 תגובות

  1. הרעיון מקסים בפשטותו, אבל אם הם חושבים שזה יכול להתקדם במעי הגס בניגוד לכיוון התנועה הטבעי – צפויה להם אכזבה. דפנות המעי מאוד חלקות וכל האמצעים שניסו עד היום לנצל את כוח החיכוך כדי להתקדם שם נכשלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן