סיקור מקיף

מים – המשבר רק מחריף

בקיץ תיתכנס "פסגת כדור הארץ" בריו דה ז'נרו. על סדר היום – משבר המים 

טיפת מים. צילום CC. משתמש: Fir0002 בויקיפדיה
טיפת מים. צילום CC. משתמש: Fir0002 בויקיפדיה

לפני כ-8 שנים כתבתי והתייחסתי בהרחבה לבעית המים בקנה מידה עולמי. מאז התייחסתי פעמים רבות לחוסר ההולך וגובר במשאב החשוב, בעולם בכלל ובסביבתנו הקרובה בפרט. כמובן שאיני היחידי ופעמים רבות היו ההתייחסויות שלי מבוססות על מחקרים ונתונים שנשאבו ממקורות שונים.

ביוני תתקיים בריו דה ז"נרו (ברזיל) "פסגת כדור הארץ", כינוס שיעסוק בבעיות סביבתיות ובנסיון לנקוט בצעדים שימתנו את ההשפעה השלילית של האוכלוסיה האנושית על הסביבה הטבעית. זו השפעה שלילית שכבר היום ברור לכולם כי השלכותיה על הסביבה ועל האוכלוסיה האנושית הן לא הרות אסון אלא כבר אסון שמתרחש.

בדו"ח של אירגוני סביבה מטעם האו"ם מופיעה הדרישה כי בעיית המים תהיה בראש סדר היום של פסגת כדור הארץ, זאת בגלל נתונים שמצטברים ומראים מצב מבהיל.

כהכנה לפסגה בריו, נערך כינוס של מחלקה באונסק"ו (UNESCO), שעוסקת בפיתוח מיזמי מים בעולם (‬World Water Development). הכינוס מתרחש בימים אלו (מה-12 במרץ) במרסי (צרפת) תחת האיום המתקרב לחוסר מים עולמי. התפתחות התעשייה, גידול שטחי החקלאות, גידול בשטחי הערים ומעל לכל פיצוץ האוכלוסין – מעמיסים לחץ חסר תקדים על מקורות המים. למרות זאת למאות-מיליוני אנשים אין גישה למי שתיה נקיים, דבר שמסכן את בריאותם.

על פי הדו"ח שמוגש לכינוס, ללא פעולה מיידית לשיפור ניהול מדיניות המים "מתרגש אסון עולמי". על אף שהדו"ח מכיל עובדות למכביר טוענים כותביו כי "חוסר נתונים מהימנים אודות איכות המים והשימוש בהם מציב מכשולים מול המאמץ לחזק מדיניות ולאכוף תקנות",
שכן קשה לנהל כיאות מה שאינו ידוע. כדי לקבל נתונים יש צורך בהשקעה – למשל הקמת תחנת מדידה לספיקת נהר עולה כמיליון דולר, ועל ההוצאה הראשונית נוספות הוצאות תפעול שוטפות, הוצאות שמקשות על ארצות עניות. כותבי הדו"ח ממליצים על ניטור מרחוק של כמויות ואיכות המים אבל מציינים כי ניטור כזה לא יהווה תחליף למדידות קרקעיות, לאיסוף נתונים בשטח.

הדו"ח מתמקד גם בצריכה הגדלה של מים לשטחי החקלאות הגדלים ומתפתחים. ייצור מזון צורך יותר משני שליש מתפוקת המים העולמית, והצפי הוא כי בגלל פיצוץ האוכלוסין (האנושי) הדרישה למזון תעלה ב-70% לקראת 2050.

כותבי הדו"ח מקווים כי "מחקרים לייעול ותגבור היבולים ופיתוח זנים עמידים לתנאי בצורת יעזרו לאומות לספק את הצרכים תוך שימוש יעיל וחסכוני במים".

הדו"ח מסכם כי: "קובעי מדיניות חייבים לאזן בין דרישות החקלאות והתעשיה לבין הצורך או ההכרח לספק לאוכלוסיה מי שתייה נקיים ממקורות בני-קיימא", כלומר יש צורך לאזן בין שלושת המגזרים: חקלאות, תעשיה, שתייה. מהכנס במרסי תעלה הקריאה למנהיגים שישתתפו בפסגת כדור הארץ בריו ‫"‬האתגר, הסכנות ואי הוודאות שחוסמים את הדרך לפיתוח בר-קיימא, דורשים תגובה משותפת ע"י הקהיליה הבין-לאומית".

ואני אוסיף שוב כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית,
תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

24 תגובות

 1. התפלה זה לא פתרון
  31 במאי 2012 בשעה 1:49 #

  כמה נקודות שלא עולות לגבי "פתרון" ההתפלה:
  1. מה עושים עם התמלחות (המלח שיוצא בתהליך ומוחזר בצורה מרוכזת לים)
  2. כמה אנרגיה (דלק) זה עולה לנו על מנת להעביר מים נגד חוקי הטבע (אוסמוזה הפוכה)
  3. מי שמפעיל את מתקני ההתפלה אלו תאגידים פרטיים ולא חברות ממשלתיות. אנחנו באמת רוצים שהמים שלנו יהיו בידיים של בעלי ההון?
  4. בהנחה שיש צורך בפתרון מיידי למה חיכו כל כך הרבה זמן ולמה עכשיו נכנסים לטירוף מערכות ובונים שלושה מתקני התפלה בנוסף לאשקלון?

  יש עוד הרבה נקודות בעייתיות בפתרון הקסם של ההתפלה אבל אני ממליץ לנסות להסתכל קצת מעבר לקצה האף שלנו לפחות למען ילדינו.

  פתרונות? יש כמה ורובם מוזכרים ומצריכים קצת עבודה וקצת הקרבה מכל אחד מאיתנו- האם אנחנו מסוגלים לכך? אסימוב אומר שלא, אני קצת יותר אופטימי

 2. מישהו,
  עולם כמנהגו נוהג תחת אילוצים. כדי לרכז את מדעני העולם לעניין שלך, צריך להתקיים אינטרס כלכלי. בוא נבדוק מה יותר קל לביצוע מתוך שתי האפשרויות הבאות*:
  א) לשלם עבור טכנולוגיה יקרה
  ב) לדלל את אוכלוסיית העולם באמצעות אלימות מאורגנת
  *אלה לא כל האפשרויות הקיימות

 3. מקור חשמך יספק מים לכל העולם בלי בעיות.
  עידן ההטפלה הוא העידן הבא שכול תושבי כדור הארץ זקוקים לו, ולשם כך נזקק חשמל רב בכדי להפעילו.
  מצאו חשמל מצאתם מים מצאתם חיים.
  צריך לרכז את מדעני העולם לזה

 4. ערנסט
  מההרצאה הראשונה היה נכון להתייחס למכשיר שמפיק מים נקיים מכל סוג של מים וכדאי גם לבחון את הרעיון שיש משאבים רבים על כדור הארץ שאנו לא יודעים עדיין להפיק או להפריד מסביבתם. כמו אנרגיה ודוגמתו המאלפת על אלומיניום בעבר.
  מההרצאה השניה, שאתה לא מתייחס עליה כלל, תוכל ללמוד שניהול ילודה כפי שבוצעה בסין זה דבר מסוכן עד הרסני. (שלא לדבר על טוטליטרי) ושבעצם בעתיד הלא רחוק נאלץ להתמודד עם בעייה הפוכה של ירידה בכמות האוכלוסיה. שהיא מסוכנת מבחינות רבות לא פחות מעודף אוכלוסיה. את הפרטים תראה בהרצאה.

  בקשר לתגובתך: א. קצת פחות ביקורת. מדובר באחד האנשים המשפיעים ביותר בעולם כיום במובן החיובי של המילה ב. אתה קצת פסימי חינוך האוכלוסיה נעשה כל זמן ובקנה מידה עולמי. ישנן מספר ארצות בודדות שמעוקבות מאחור תוכל לראות הרצאה של הנס רוסלינג ב-ted בנושא זה. אם תלמד את הנושא לעומק אולי לא תפחד כלכך מאותן תרבויות קיצוניות כי תגלה שהם בעצם מיעוט זעום.
  תמוגר הבורות ויבוא לציון גואל.
  שי

 5. שי

  הוא לוקח מספר דברים מקובלים וידועים, אמצעי השיווק של עולם התקשורת, תגובותינו בזמן חשיפה לסכנה ועוד.התפתחות מואצת בתקופתנו במדע וטכנולוגיה, הוזלת ראלית של ציוד טכנולוגי מתקדם במהלך השנים,ועוד. לזה הוא מוסיף נימה של כומר מטיף,אם שכנוע של איש עסקים ושיווק ומנוסה.
  אני מעריך שהוא חולם לרוץ לסנט.

  הוא המעיט בסכנה שישנה בכל הקשור להתחממות גלובלית, פגיעה באיזון הטבעי של הטבע ומרוץ החימוש המטורף שאליו הצטרפו לצערנו ארגוני טרור ומדינות העולם השלישי.

  אולם זה לא הנושא כאן זו לא השאלה. האם כדור הארץ מסוגל להכיל אין סוף בני אדם. גם אם הטכנולוגיה והמדע והרפואה יטוסו קדימה למעלה. אם התשובה לכך שלילית הפתרון היחיד שאני מאמין זה פיקוח על הילודה כמו בסין, אני יודע שנמצא קשר הפוך בין רמת ההשכלה לבו מספר הלידות.אתה צודק, רק שזה לא ניתן ליישום בכנה מידה כלל עולמי.

  ראה את ההתרבות העצומה שישנה בעמים, בלאומים ובשבטים בעלי אמונות קיצוניות ברחבי העולם.
  זו מצווה גדולה ביותר עבורם להתרבות, ישנה גם הבטחה ומטרה ברורה לכל מאמין בתורה או בברית החדשה וכדומה, "הֵיטֵב אֵיטִיב עִמָּךְ וְשַׂמְתִּי אֶת זַרְעֲךָ כְּחוֹל הַיָּם" לך תאבק בזה בנועם בהשכלה בהסברה…..

 6. יובל
  הכל צודק בדבריך,

  הערה
  בן השבט נרצח בנופך
  בנופם זה אחד מהעונשים הצודקים וההכרחיים.
  יתכן למשל שהרחקה מהשבט/גלות נחשב אצלם כעונש יותר חמור. ,

 7. כדי להפיג את מעת הבורות לגבי העתיד שלנו כן בעולם ועל פיתרון אפשרי לבעיית המים כדאי לראות את ההרצאה הבאה

  http://www.ted.com/talks/lang/he/peter_diamandis_abundance_is_our_future.html

  כדי להרחיב את היריעה ולענות לאלו האומרים שדרוש פיקוח על הילודה אומר שמה שדרוש זו השכלה. זה מה שמוריד את הילודה ובעיקר השכלת נשים. יש גם צורך להפסיק לפחד מהשד הדמוגרפי גם באזורנו וגם בעולם. הבעיות אחרות לגמרה ממה שנדמה ואפשר ללמוד עליהן כאן-

  http://www.youtube.com/watch?v=nAKvX3yZIlM

  מי יתן ותמוגר הבורות. גם שלנו.
  שי

 8. ערנסט,
  הצורך להילחם כדי לשרוד טבוע עמוק בנושאי התורשה של רבים מן היצורים, כולל הקוף העירום. הדחפים הפרימיטיביים להישרדות אינם עניין של אמונה. לפי הגדרתם, "דחפים", הם אינסטינקטיביים. בסרט "לורנס איש ערב" מובאת תמונה בה נרצח בן שבט אחד משום שהעז ללגום מים מן הבאר השייכת לשבט אחר.

 9. יובל
  הרבה אין מה להוסיף
  יש צורך רק שבני האדם יאמינו בקיומם של
  "דחפים מאד פרימיטיביים של הישרדות".

  מייק

  סרטים שרק מרחיקים אותנו מהמציאות
  כל יום שעובר ואין פיקוח על הילודה בכוח בלי התחשבות, כביכול,
  גדל חוסר האיזון.

  כל תנועה או גוף גם אם הוא פועל מתוך דאגה ורצון לעזור להציל,
  חייב בראש וראשונה לוודא שאינו מטשטש את אותה האמת.
  על פני כדור הארץ יש יכולת מוגבלת בכמות אוכלוסייה היכולה להתקיים.

  נותר רק להמר מתי, לא פסימיות אלא הכרה בכוח האמתי שמניע, הישרדות..
  אני יותר ממך, שלי יותר משלך, עבורנו יותר מעבורכם…………….

  .

 10. כמו הקודם, גם אלה מאד יפים ומעוררים הרבה למחשבה עמוקה. אבל מה שמנחה את מלחמות הדמים זה אף פעם לא מחשבה עמוקה כי אם דחפים מאד פרימיטיביים של הישרדות קבוצה אנושית אחת מול אחרת, כאשר האידיאולוגיה משחקת תפקיד משני. מימי התנ"ך ועד היום שום דבר לא השתנה בהתנהגות האנושית. אם הטבעונות תהיה דת, ימצאו עצמם הטבעונים נלחמים ברובים ותותחים נגד בני דתות אחרות. ואם הטבעונים לא יהיו מאוחדים על ידי דת כזאת, הם יהיו הראשונים להירצח.

 11. מייק,
  סרט יפה ומעורר מחשבות. בהנחה שהמסקנות שהוא מעלה הינן נכונות, עדיין נותרת פתוחה השאלה איך לשכנע בזה די פרטים מן האוכלוסייה האנושית. בינתים, המשך המלחמות בעולם הוא הפתרון הכי ריאלי.

 12. לא לדאוג, מה שיהרוג את רוב בני האדם לא יהיה מחסור במים. הרוב ימותו במלחמות הביולוגיות שיתחילו ברגע שבו באמת אפשר יהיה להכניס כל ווקטור לכל מטען גנטי, בערך בעוד 10 שנים.
  זה מאוד פשוט, תרבויות טיפשות עם טכנולוגיה מפגרת לא ישרדו והחברים בהם ימותו.

  לא, לא יבואו פתאום חיזרים אפורי פנים מהחלל ויצילו את כולנו מעצמנו. 😉

 13. אורי
  נכון בהחלט

  המניעים לפתוח ולקדמה שונים ומשונים כלכלה, טובת האנושות,לאומיות, סקרנות תחרות,,, זו תמימות להאמין שישנה איזו יד מכוונת איזו תבונה כלל אנושית.

  התוצאות כבר רואים מרגישים מגלים זיהום, התחממות, חיסול משאבי טבע, איום קיומי מוחשי של
  מאגרי נשק להשמדה המונית אטום, ביולוגי כימי.

  אין כאן עניין של פסימי מול אופטימי יש עניין של רואה מול עיוור.המדע שאנחנו כל כך מתגאים בו
  מקבל מיום ליום צורה של הסוס מטרויה

  חלק מהאנושות ברח השתחרר מקוסמים מעובדי אלילים מנביאים מימי הבנים אל עולם האור המדע המחקר התרבות ובנה במיטב כשרונו בסבלנות רבה קומה ועוד קומה עד כי דומה היום הבניין
  למגדל בבל.

 14. להפעיל פיקוח על הילודה כמו ואף יותר מהפיקוח על פיתוח נשק גרעיני וטרור. העולם שלנו סובל מחוסר איזון שנובע ממגלומניה של האדם. זה הזמן לאיזון, כל עוד לא נמצאה פלנטה אחרת לחיות בה – חייבים להתחיל לשלוט על כמות בני האדם שהכדור שלנו יכול לקיים.

 15. המאמר דן בחוסר במי השתייה בכדור הארץ לכלל תושביו,
  פועל יוצא מגידול מואץ בלתי מבוקר באוכלוסייה ,
  במידה ולא יוטל פיקוח כלל עולמי על הילודה,
  סביר להניח שאנו צפויים למאבקים אלימים לחוסר יציבות שלטונית ברחבי העולם
  תוך שימוש נרחב בנשקים בעלי יכולת השמדה המונית.
  הפזורים היום לצערנו בעשרות מדינות
  ואולי גם בקרב ארגוניי טרור ומחתרות למיניהם.

 16. מדוע שלא נתחיל לייצר מי שתייה בעצמנו? כבר עשרות שנים אנחנו יודעים להתפיל מי ים באמצעות אנרגיות זמינות הידידותיות לסביבה.

 17. ישראל הינה המדינה בעלת היכולות הגבוהות בעולם לניצול יעיל של מקורות המים שלה, לפי נתוני ה- OECD. ישראל מנצלת באופן יעיל קרוב ל- 90% ממקורות המים הזמינים שלה! כולל מים ממוחזרים וכו' במקום השני ספרד: רק 17%…..
  לידיעת כולם

 18. אתה תשמח אם מילירד מוסלמים מילירד סינים ומילירד הודים יעלמו???? אני כן
  יש גם כמה יפנים אפריקים ארופים ודרום אמרקים שלא צריך
  אבל מי שבאמת מבזבז את המשאבים האנושים זה USA

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן