סיקור מקיף

משטחים דוחי שמן בהשראת קשקשי דג ופרח

חוקרים יצרו משטח דוחה שמן שהופך לשקוף במים, בהשראת דגים דוחי שמן ופרח מיוחד שהופך שקוף במגע עם מים.

מקור: מתוך המאמר - Bioinspired transparent underwater superoleophobic and anti-oil surfaces.
מקור: מתוך המאמר – Bioinspired transparent underwater superoleophobic and anti-oil surfaces.

מאת: רינת פילוסוף-ברקו

איך דוחים דגים שמן? על ידי לכידת מים בתוך הקשקשים שלהם הם יוצרים מעטה דוחה שמן לניקוי עצמי, מעטה זה הניע חלק מהרעיון מאחורי החוקר פנג צ'ן (Feng Chen) וצוותו באוניברסיטת שיאן ג'יאוטונג (Xi’an Jiaotong).

את ההשראה לחלק השני של הרעיון לקח צ'ן מפרח הדיפיליה אפרי (Diphylleia gravi), הידוע גם בשם פרח השלד.

באוויר נראים עלי הכותרת שלו לבנים, אבל ברגע שהם באים במגע עם מים הם הופכים שקופים, עקב שינוי המבנה הרופף של תאי עלי הצמח. בימי שמש היחס בין המים לאדי המים בעלי הכותרת גורם החזרה מפוזרת של האור ועליי הכותרת נראים בצבע לבן, ואילו בימים גשומים נכנסים מים לעלי הכותרת, והאור עובר דרכם בקלות, לכן הם הופכים שקופים.

באמצעות laserosec לייזר שילבו במשטח זכוכית את שתי המערכות האלה – הוא הופך שקוף ודוחה שמן כאשר הוא נמצא במים. תלמידו של צ'ן, ג'יאלה יונג, מדגיש את הערך של "מימוש החשיבות שיש לשכבת מים לכודים בין משטחים" והם מקווים "ליישם זאת בחומר דוחה שמן, שקוף, לשימוש במכשירים אופטיים דוחי שמן.

החוקר ליו מאוניברסיטת ויסקונסין, מדיסון, ארה"ב, מתרשם מהשיטה ומההשראה הביומימטית, ומתייחס אליה כאל רעיון חכם. "משטח שקוף דוחה שמן מספק לחוקרים יותר יכולות לעצב ולהמציא התקנים אופטיים לשימוש מתחת למים", הוא מוסיף. ודו דנג, המתמחה בחומרים חדשניים ביומימטיים במעבדה הלאומית לורנס ברקלי, ארה"ב, אומר כי העבודה היא "צעד חשוב לקראת מציאת דרך קלה ואמינה להפוך חומרים לדוחי שמן בסביבה מימית".

מקור הידיעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן