סיקור מקיף

LCROSS גילתה מים על הירח

למעלה מחודש לאחר מצבע ריסוק טיל קנטאור ואת הלווין LCROSS על הירח והמדענים הצליחו למצוא בנתונים ששידה עדויות חד משמעיות – יש מים במכתש מוצל עד באיזור הקוטב הדרומי

התמונות במצלמה המצלמת באור נראה מראות אלומת הפליטות בערך 20 שניות לאחר הפגיעה. צילום: החללית LCROSS של נאס''א
התמונות במצלמה המצלמת באור נראה מראות אלומת הפליטות בערך 20 שניות לאחר הפגיעה. צילום: החללית LCROSS של נאס''א

הטיעון לפיו הירח הוא מדבר יבש לחלוטין אינו מחזיק מים. במסיבת עיתונאים שערכה נאס"א ביום שישי חשפו חוקרים נתונים ראשוניים מריסוק הלוויין LCROSS על הירח, המעידים כי מיים קיימים במכתשים מוצלי עד על הירח.

"אנחנו מתרגשים מאוד" אמר אנתוני קולפריט, מדען בפרויקט LCROSS והחוקר הראשי במרכז החלל איימס של נאס"א בקליפורניה.

הלווין LCROSS והטיל שהעלה אותו (ואת LRO) לירח פגעו פגיעה כפולה במכתש קבאוס שבקרבת הקוטב הדרומי של הירח ב-9 באוקטובר. פלומת הרסיסים שעפו מהפגיעה עלתה מעל שפת המכתש והוארה באור השמש, והיתרה נעה הצידה יותר.

"קווים רבים של עדוית המראות את נוכחות המים הן באדי מים שנלקטו בפלומת האבק בזויות גבוהות, והן את מסך הפליטה שנוצר במישרין מפגיעת טיל הקנטאור." אמר קולפריט. "ניתוח ריכוז ותפוצת המים ושאר המרכיבים, דורש עבודת ניתוח נוספת, אך בטוח כיום לומר שבמכתש קבאוס יש מים."

מאז המבצע, ניתח צוות LCROSS כמות עצומה של נתונים שהחללית אספה. הצוות התרכז בנתונים מהספקטרומטרים של החללית, שספיקו את מרבית המידע הוודאי באשר לנוכחות מים. ספרומטרים עוזרים לזהות את הרכב החומרים באמצעות בחינת האור שהם פולטים או בולעים.

הצוות בחן תמונות שבהם חתימות מים וחומרים נוספים בתדרי האינפרה אדום הקרוב, והשווה אותם תמונות שאספה החללית LCROSS באותו תחום תדרים. "הצלחנו להתאים את הספקטרום מהנתונים של LCROSS רק כאשר השווינו אותו לספקטרום של מים" אמר קולפריט. "אף אפשרות הגיונית אחרת שבדקנו לא התאימה. האפשרות של זיהום מטיל הקנטאור נשללה אף היא.

אישורים נוספים לתיאוריה הגיעו מפליטות בתחום האולטרה סגול שיוחסו להידרוקסידים (OH), אחד התוצרים של פירוק מולקולת מים בידי אור השמש. נתונים ממכשירים אחרים של LCROSS מנותחים לצורך קבלת רמזים נוספים אודות מצב ופיזור החומרים באתר הפגיעה. הצוות המדעי של LCROSS ועמיתיהם מכל העולם חופרים כעת בנתונים כדי להבין את כל אירוע הפגיעה, מההבזק ועד ליצירת מכתש. המטרה היא להבין את תפוצת כל החומרים בתוך הקרקע באתר הנחיתה.

"ההבנה המלאה של נתוני LCROSS עשויה לארוך עוד זמן מה. הנתונים עשירים מאוד." אר קולפריט. "ביחד עם המים על קבאוס, ישנם רמזים מרכיבים מעניינים נוספים. האיזורים המוצלים תמידית של הירח הן באמת מלכודות קרות, האוספות ושומרות חומר במשך מיליארדי שנים." סיכם.

לידיעה באתר נאס"א

באותו נושא: התגלו מים על הירח

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

24 תגובות

 1. עד שלא יוציאו כוס מיים או אפילו מבחנה של מיים אני לא מקבל את זה שזה מיים, אולי זה חלקיקים כל שהם שקשורים למיים אבל זה לא המיים שאנחנו מכירים מהברז.. בנתיים צריך להתחיל למצוא פיתרון לבעית המיים פה בישראל אחר כך נדאג לירח (:

 2. אולי תגידו שאני סתם קונספרטבי ,אבל משהו פה מריח לי מסריח.
  אתמול גם גוגל שינתה את דף הבית שלה,ומיד החזירה אותו לרגיל.

 3. אם זה נכון נראה שלא הבנתם עד כמה זה גדול זה הולך להיות תגלית המאה אני רציני

  צטריד אותי הכיצד ויתכן שלא גילו זאות קודם?

  היום בחדשות בקושי הזכירו את זה כאילו מנסים להשתיק זאות.

 4. לדעתי, אתר הידען היה מיטיב לעשות לו היה מפרסם את כתבותיו בתצורת וויקי בה ניתן לכל משתמש רשום לערוך ולהגיה כל כתבה (עם ביקורת מצד מפעילים בעלי סמכויות חסימה, כמובן). זה יאפשר הגהה מיידית על ידי משתמשים רשומים וימנע פדיחות כמו הכתבה הנוכחית שיש בה יותר שגיאות כתיב מהסמ"ק של המים שנמצאו בירח.

 5. הייתי נהנה ומתרשם הרבה יותר מהכתבה, לולא היו בה כל כך הרבה שגיאות דפוס….אין הגהה???
  חבל.

 6. ל10
  זה מהימים של לאקי לוק הסימן של הקאובוי
  זה כמו סימן לאקי לוק היה פה 🙂

 7. חחחח
  מס' 10 אתה צודק
  גם אני רואה את זה
  פרצוף של אישה ומעליה קאובוי
  מוזר…

 8. משהו מאוד מוזר בתמונה המוגדלת…
  אם תסתכלו טוב במרכז של החלק המוצל שם, אפשר לראות משהו שמזכיר ראש של אדם.אני רואה את המצח, העיניים, וחלק מהאף והלחיים. אם מסתכלים קצת יותר שמאלה למעלה, אפשר גם לראות ראש עם כובע של קאובוי ,ויש לו אפילו שפם!!!

 9. אולי בכלל מים זה שם קוד לנפט. רק זה יכול להסביר מה יש לאמריקאים לחפש שם על הירח.

 10. לאיינשטיין- נניח שנרצה להקים בסיס קבע על הירח- אם נהיה תלויים בשליחת מים כל פעם מכדו"א יהיה הרבה יותר קשה עד בלתי אפשרי לשמר בסיס בגודל מעבר למנימלי ביותר שם. אם יש שם מים שאפשר לקצור במקום- זה כבר בנוסף עם מקור כוח מספיק לישוב קבע שם, עם אנרגיה סולארית ומים אפשר גם להקים אולי חממות למזון ואז ישוב קבע הוא דבר אפשרי. כמובן שלא צריך לרוץ קדימה יותר מידי, אבל זה הכיוון

 11. אז מצאו מים…מה כל כך מרעיש? זה לא שיש סיכוי לחיים כלשהם על הירח…כבר בדקו אותו וסקרו אותו מכל כיווניו (והו לא כזה גדול) מצאו גוש קרח בסדר ניחא אבל על מה ההתרגשות? אפילו גוגל שינתה את הלוגו שלה בשביל זה…בבקשה תשלחו לי תשובה ברורה לאימייל אני באמת מעונין לדעת…[email protected]

 12. לאבנר:
  מדובר בקרח.
  מים נוזלים לא יכולים להתקיים על הירח כי הם מתנדפים מיד.
  לכן זה רק במכתשים מוצלי עד. (כלומר, שתמיד הם בצל ומכיוון שאין לירח אויר, יש בהם חושך)

 13. האם מדובר ממש במים על פני הקרקע? כלומר בשלוליות, או אגמונים קטנים? או שמדובר אך ורק במים מתחת לפני השטח שמעורבבים עם החול, כלומר איזשהו סוג של בוץ ירחי כזה?

  תודה.

 14. אני מניח כי הכיתוב המופיע לתמונה "בעירת ליתיום בתוך כוכב…" הוא מוטעה ושייך לכתבה על הקשר
  בין המצאות ליתיום בכוכב לחוסר הימאות כוכבי לכת סביבו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן