סיקור מקיף

מארס אקספרס גילתה ים קרח גדול על פני המאדים

גשושית של סוכנות החלל האירופית העבירה צילומים ובהם נראה הים הקפוא, בסמוך לקו המשווה של כוכב הלכת האדום

ים קפוא במאקדים
ים קפוא במאקדים

החללית האירופית מארס אקספרס, המקיפה מזה כשנה את מאדים, גילתה מה שהמדענים אומרים שנראה כמו ים קפוא גדול ליד קו המשווה של מאדים.התגלית היא הראשונה של גוף גדול של מים מלבד הקרחונים בכיפות הקרח של קוטבי מאדים.
אף כי התמונות ברזולוציה גבוהה מכסים שטח של כמה עשרות קילומטרים בלבד, הם קלטו מה שנראה כמישור הצפה ששטחו 800 על 900 קילומטרים. האיזור מכוסה באפר וולקני, מוסרים בסוכנות החלל האירופית.
התמונה שפורסמה באתר סוכנות החלל האירופית מראה מישור המכוסה בצורות דמויות לבנים לא סדירות.
“הם נראים כמו דוברות קרח הצפות לחופי אנטראקטיקה”. נכתב באתר.
עוד נמסר כי המים שיצרו את הים עלו מתחת לאדמה ויצרו הצפה קטסטרופית בעומק של 45 מטרים. בסוכנות החלל האירופית מוסרים כי כאשר המים קפאו הם התפרקו לבלוקים שכוסו בשכבה מבודדת של אפר וולקני.
“קרח הוא גורם בלתי יציב על פני השטח של מאדים בשל לחץ האוויר הנמוך שגורם לקרח להמריא ולהתערב באטמוספירה (לעבור כמעט ישירות ממצב מוצק לגז ולדלג על מצב הצבירה הנוזלי), ואולם חלק מגושי הקרח נשמרו בזכות ההגנה של האפר הוולקני. החלקים הלא מוגנים פשוט התאדו וכך נחשף בחזרה סלע היסוד.
כמו כן נמסר כי נחשפה נוכחותם של מכתשים במישור ולפיכך נראה כי הים הזה טרי יחסית, הוא נוצר לפני 5 מיליון שנה בסך הכל.
“מהתצפיות עולה שהקרח נמצא עדיין שם. ראשית,המכתשים הם רדודים יחסית והדבר מראה שמרבית הקרח נמצא עדיין במכתשים. ושנית, פני השטח מישוריים מדי. הוסיפו מומחי ESA.”
סוכנות החלל האירופית מתכננת להנחית חללית על מאדים בתוך כחמש שנים.
גילוי של מאגר מים גדול, ביחד עם החמצן שהם מכילים הם כמו אבק זהב עבור מתכנני טיסות חלל. הם יוכלו לשמש גורם שיקל על הטיסות המאוישות למאדים.

התמונה שצולמה באמצעות המצלמה הסטריאוסקופית בעלת הרזולוציה הגבוהה על סיפון החללית מארס אקספרס מראה ים קפוא מצופה אבק ליד קו המשווה המאדימאי. הוא מראה מישור שטוח, חלק ממישור אליסיום (Elysium Planitia) השזור בבלוקים בעלי צורות לא סדירות. השטח הוא בקוטר של כמה עשרות קילומטרים ומרכזו בקו אורך 5º צפון וקו אורך 150º מערב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן