סיקור מקיף

האקלים משתנה: לא הכל גרוע

מדען נורבגי טוען: יש גם ברכה בתהליך ההתחממות של כדור הארץ והמסת כיפות הקרח בקטבים

בעוד מומחים רבים מסכימים שהעולם עומד לפני התחממות כללית שעלולה להמיט כליה על מדינות חוף רבות-צופה פרופסור נורבגי לגיאופיסיקה ומדעי האקלים תופעה חדשה. הוא טוען שהגדלת שטח הפנים של מיקווי המים הגדולים של העולם עקב המסת הקרח בקטבים-עשויה דווקא להקטין את אפקט החממה הגורם להתחממות כדור הארץ.

אם תאושר תחזיתו של פרופ' אולה יוהנסון-מדובר במציאת מנגנון נוסף שיביא לויסות החום בעולמנו.

באחרונה הצטברו עדויות רבות בדבר תהליך התחממות הדרגתי שכדור הארץ עובר.במיוחד חלים שינויים במצב הקרח והקרחונים במקומות שונים. שלגי הקילימנג'רו-הר הגעש הגבוה שעל קוו המשווה בקניה-נעלמים. שטחי הקרח הענקיים הצמוד ליבשת אנטארקטיקה שבקירבת הקוטב הדרומי-נשברים לקרחונים המשייטים בים. באזור הארקטי, בקירבת הקוטב הצפוני,מעטה הקרח שמעל לים-במעמקיו שייטו עד עכשיו רק צוללות גרעיניות-קטן ב-%3 מדי עשור.

יש גם סימנים לעלייה בטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ-וקל יותר להבחין בהם דווקא באזורים הקרים, הקרובים לקטבים.תחממות כדור הארץ חלה כתוצאה מפעילויות אנושית. המשפיעה הגדולה ביותר היא הפליטה לאטמוספירה של גזים, שיוצרים את אפקט החממה-כמו פחמן דו-חמצני, מתאן, ועוד. גם לפליטת החלקיקים התעשייתיים השפעה על הטמפרטורה, בגלל השינוי שהללו גורמים לכושר פליטת החום של כדור הארץ.

כל הגורמים הללו יחד מעלים את הטמפרטורה הממוצעת. מודלים מטאורולוגים מנבאים שעקב כך, תעלה הטמפרטורה של האזור הארקטי בשלוש-ארבע מעלות בחמישים השנים הקרובות. התוצאה: השטח הממוצע שמכוסה בקרח באזור הארקטי-יקטן. כיום, שטח זה משתנה מ-15 מיליון קמ"ר בסוף החורף (במארס) ל-5 מיליון קמ"ר בסוף הקיץ (ספטמבר).

השוואה בין מפות וצילומי לוויין של כיסויי קרח באזור הארקטי הראתה שקיימת מגמה מתמדת של הקטנה במימדי כיפות הקרח. בין 1978 ל-1997 שיעור ההקטנה ההדרגתי היה %6 בשנה, בממוצע. הקרח הארקטי גם נעשה דק יותר.

מדידות סונאר שנעשו בידי צוללות החל מ-1958 ועד שנות ה-90 הראו שהעובי הממוצע של כיפות הקרח ירד מ-3.1 מטר ל-. 1.8 החוקרים טוענים שהקטנת עובי שיכבת הקרח הארקטי תגרום-אם תימשך כמה עשרות שנים נוספות-למצב שבו במשך הקיץ, האזור הארקטי יהיה, למעשה, חופשי מקרח. מכאן עשוייים להתממש 4 תרחישים:

  • יחול שינוי בכושר החזרת הקרינה של כדור הארץ-והדבר ישפיע על כלל האקלים.
  • הקטנת כמות הקרח הארקטי תגרום לצמצום בכמות הפלאנקטון שבצפון האוקיינוס האטלנטי, בגלל כמויות גדולות של מים מתוקים שיגיעו מהמסת הקרח.
  • יתכן גם שזרמי האוקיינוס, כמו זרם הגולף, ישנו את מהלכם.
  • חשיפה של שטח מכוסה במים, יכולה להביא להקטנת כמות הפחמן הדו-חמצני, מחמת המסתו בתוך המים.

הערכות ראשונות מראות על אפשרות של ספיחה גדולה מ-%30%-15 משיעור סיפוחם כיום של כל מי האוקיינוסים, דבר שיצמצם את אפקט החממה עצמו. אם כן, ההמסה של כיפת הקרח בקוטב הצפוני עשויה גם להביא ברכה-לא רק קללה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן