סיקור מקיף

וויאג'ר 1 קרובה מאוד ליציאה אל החלל הבין־כוכבי

מחברי שלושה מחקרים חדשים שפורסמו ביום חמישי האחרון בכתב בעת סיינס, הגיעו למסקנה שהחללית וויאג'ר 1, הנמצאת כעת במרחק של 18 מיליארד קילומטרים מהשמש, תהפוך בתוך חודשים עד שנים ספורות לעצם הראשון מעשה ידי אדם שיצא ממערכת השמש ויגיע לחלל הבין־כוכבי

מפת האיזורים בקצה מערכת השמש בהם נעה כעת החללית וויאג'ר 1
מפת האיזורים בקצה מערכת השמש בהם נעה כעת החללית וויאג'ר 1

מחברי שלושה מחקרים חדשים שפורסמו ביום חמישי האחרון בכתב בעת סיינס, הגיעו למסקנה שהחללית וויאג'ר 1, הנמצאת כעת במרחק של 18 מיליארד קילומטרים מהשמש, קרובה להפוך לעצם הראשון מעשה ידי אדם שיצא ממערכת השמש ויגיע לחלל הבין־כוכבי

נתונים שפורסמו ביולי 2013 בכתב העת סיינס מעריכים כי וויאג'ר 1 קרובה לצאת מההליוספירה.
"אזור משונה זה, הוא האזור האחרון לפני החלל הבין־כוכבי והוא מתחיל להיכנס למיקוד ולהיחקר. הודות לוויאג'ר 1, הצופה המרוחק ביותר של הגזע האנושי." אומר אד סטון, מדען פרויקט וויאג'ר 1 במכון הטכנולוגי של קליפורניה בפסדינה.

וויאג'ר 1 נמצאת בקצה ההליוספירה – בועה ענקית שנוצרת על ידי השדה המגנטי של השמש. כאשר החללית תנקב את דרכה דרך הבועה, היא תצא למעשה ממערכת השמש ותיכנס לחלל הבין־כוכבי – התחום שבו נמצאים הכוכבים.

המאמרים מתארים כיצד כניסת החללית לאזור המכונה "האוטוסטרדה המגנטית" (the magnetic highway) חושפים כי התקיימו שניים מתוך שלושת הסימנים של פריצת דרך. החלקיקים המיוננים נעלמו כשהחללית יוצאתמהשדה המגנטי של השמש, והקרינה הקוסמית מהחלל החיצון מחליפה אותם. המדענים עדיין לא ראו את הסימן השלישי שהוא שינוי פתאומי בכיוון השדה המגנטי, שיעיד על כניסת החללית לשדה המגנטי הבין־כוכבי.

"אם מסתכלים על שדה הקרינה הקוסמית ועל נתוני החלקיקים האנרגטיים בנפרד, אפשר לחשוב שוויאג'ר הגיעה לחלל הבין־כוכבי" אומר סטון, "ואולם הצוות חש שוויאג'ר 1 עדיין לא הגיע לשם משום שהיא עדיין בתחום השליטה של השדה המגנטי של השמש." (זו בעצם חזרה על המשפט האחרון בפסקה האחרונה).

וויאג'ר 1 ואחותה התאומה וויאג'ר 2 שוגרו בשנת 1977. הן תרו את צדק, שבתאי, אורנוס (אורון) ונפטון (רהב) לפני שיצאו למשימה הבין־כוכבית בשנת 1990. (אולי להוסיף: "בזמן הקרוב") הם אמורים לעזוב את ההליוספירה. מדידת גודלה של ההליוספירה הוא חלק ממשימת וויאג'ר.

וויאג'ר 2 נמצאת במרחק של 15 מיליארד קילומטרים מהשמש ועדיין נעה בתוך ההליוספירה. וויאג'ר 1 גמעה מרחק גדול יותר – 18 מיליארד קילומטרים מהשמש באוגוסט אשתקד כאשר הגיעה לאוטוסטרדה המגנטית, ועל ידי כך נראה כי עברה החללית לחלל הבין־כוכבי. אזור זה מאפשר לחלקיקים הטעונים לנוע אל ההליוספירה וממנו לאורך קו ישר של השדה המגנטי במקום שהם ינועו לכל הכיוונים. לפיכך נראה שוויאג'ר 1 דוגמת את החלל הבין־כוכבי לפני שתיכנס אליו בפועל.

המדענים אינם יודעים בדיוק מה המרחק שוויאג'ר 1 צריכה לחצות לפני שתעבור סופית לחלל הבין־כוכבי. הם מעריכים כי הדבר יכול לארוך חודשים או אפילו שנים. ההגעה לחלל הבין־כוכבי יכולה להתרחש בכל רגע. כדאי לעקוב.

לדף המרכז את החדשות על חלליות וויאג'ר באתר נאס"א ובאתר JPL.


דצמבר 2010 – וויאג'ר 1 השאירה מאחור את רוח השמש

לידיעה באתר נאס"א

5 תגובות

  1. מישהו

    אתה צודק. עננת אורט היא לחלק ממערכת השמש והיא מישתרעת עד למרחק שנת אור מהשמש, כך שיקח אלפי שנים עד שוויאג'ר תצא ממנה. אם באופן שרירותי מחליטים שעננת אורט איננה חלק ממערכת השמש, הרי היציאה מערכת השמש תהיה מהירה יותר.

  2. אני רואה כתבה כזאת כל כמה חודשים, ואם אני לא טועה זה פשוט תלוי בהגדרה שלך לסוף מערכת השמש.

  3. זה עושה לי דה ז'ה וו
    ראיתי כבר כתבות כאלה לפני כמה שנים, ואם אני לא טועה גם כמה שנים קודם לכן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן