סיקור מקיף

כוכבים שזה עתה נולדו עושים שמות בחדר הלידה שלהם

אף כי הכוכבים עצמם אינם נראים לעין, החומרים שהם פולטים מתנגשים עם הגז וענני האבק שבסביבתם ויוצרים נוף סוריאליסטי של גז זוהר, כתמים ופסים 

איזור יצירת הכוכבים ngc_6729t . צילום: ESO
איזור יצירת הכוכבים ngc_6729t . צילום: ESO

תמונה חדשה שצולמה בטלסקופ הגדול מאוד של המצפה האירופי הדרומי מספק מבט תקריב על ההשפעות הדרמטיות שיש לכוכבים שזה עתה נולדו על ענן הגז והאבק שממנו נוצרו. אף כי הכוכבים עצמם אינם נראים לעין, החומרים שהם פולטים מתנגשים עם הגז וענני האבק שבסביבתם ויוצרים נוף סוריאליסטי של גז זוהר, כתמים ופסים.

 

איזור יצירת הכוכבים NGC 6729 הוא אחד מעריסות הכוכבים הקרובים לכדור הארץ ולפיכך גם אחד מהנחקרים ביותר. תמונה חדשה זו, שצולמה בידי הטלסקום הגודל מאוד של ESO, נותנת מבט תקריב של מקטע באיזור המוזר והמרשים הזה. הנתונים נבחרו מתוך ארכיון ESO בידי סרגיי סטפננקו כחלק מתחרות האוצרות החבויים של ESO. התמונה הזו של NGC 6729 הגיעה למקום שלישי בתחרות.
הכוכבים נוצרים בעומק הענן המולקולרי והשלבים הראשוניים של התפתחותם אינם נראים באור הנראה משום שהם מוסתרים על ידי אבק. בתמונה זו מצליחים לראות כמה כוכבים צעירים בחלק השמאלי העליון של התמונה. אף כי הם אינם נראים ישירות, המהומה שהם יוצרים בסביבתם שולטת על התמונה. סילונים מהירים של חומרים נעים מתוך הכוכבים הצעירים במהירויות של כמיליון קמ"ש ופוגעים בגז הסובב אותם ויוצרים גלי הלם. גלי הלם אלה גורמים לגז לזהור וליצור קשתות בוהקות צבעוניות ופסים הידועים כעצמי הרביג-הארו (Herbig-Haro objects).
בתמונה זו עצמי הרביג-הארו יוצרים שני קווים המסמנים את הכיוון האפשרי של החומר שהועף. קווים אחרים הנמשכים מהחלק השמאלי העליון לחלק התחתון של המרכז ומסתיימים בקבוצה בהירה ועכולה של כתמים וקשתות בחלק התחתון. הכוכבים האחרים ליד הקצה השמאלי העליון של התמונה נמשכים לחלק המרכזי הימני. התצורה הבהירה בעלת המראה המוזר נוצרה קרוב לודאי משום שאור הכוכבים נשקף מהאבק ולפיכך זה אינו עצם הרביג-הארו.
תמונה זו, בצבעים מועשרים נוצרה באמצעות מכשיר FORS1 שבטלסקופ הגדול מאוד. התמונה צולמה באמצעות שני מסננים שונים שבודדו את האור המגיע מהמימן הזוהר (נראה כאן בכתום) ושל הגופרית המיוננת הזוהרת (נראית בכחול). הבדלי הצבעים בחלקים שונים של איזור יצירת הכוכבים משקף תנאים שונים – לדוגמה, כאשר הגופרית המיוננת זוהרת בחוזקה (התוואים הכחולים) מהירויות החומר המתנגש באבק נמוכות יחסית – וכך מסייעת התמונה לאסטרונומים לחשוף מה מתרחש בתוך הזירה הדרמתית הזו.

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. סליחה אבל יש סקריפטים מיוחדים לזה וזה הרבה יותר נוח.
  למה אני צריך לגלוש לאתרים אחרים שהכל "אמור" להיות כאן?
  תעשה לינק לתמונה לחלון חדש ותמונה גדולה יותר.

 2. למגיבים 1 ו-2

  תקליקו בטובכם על הכתובית "לידיעה ביוניברס טודיי"
  הנמצאת בסוף הכתבה
  ויפתרו ואף יפטרו, כהרף עין, כל בעיותיכם שהעליתם בהקשר זה.

  בהצלחה וכל טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן