סיקור מקיף

הערך המוסף של אנשי חזון

כדאי להתחשב ביזמים ובעלי חזון הרואים לעיתים עשרות שנים קדימה

אנשים המציגים איזה שהוא חזון,מטרתם היא להעביר מסר כל שהוא לחברה בה הם חיים.המסר יכול להיות תפישת עולם חברתית וכלכלית או תפישה מדעית טכנולוגית חדשנית.בדרך כלל ההתייחסות לחדשנים אלה היא כי הם לא מציאותיים וחיים אי שם בעננים.בגישה זו, כלפי החדשנים יש מן האמת, אך היא חלקית בלבד.הסיבה לכך נעוצה בעובדה שדיעותיהם אינן ישימות על פי התפישות הקיימות, אך יכולות להיות אפשריות על התפישה החדשה אותה הם מציגים.גם אם חדשנים אלה אכן נמצאים אכן בעננים יש לכך יתרון משלו והוא שאופק הראיה שלהם גדול יותר מזה של אלה הנמצאים על הקרקע. הם צופים למרחקים גדולים יותר. בעוד אלה הנמצאים על הקרקע רואים שניים שלושה צעדים קדימה,הרי אלה שנמצאים בעמדה גבוהה יותר יכולים לראות עשרה צעדים קדימה.לכן,אם איש המעשה חושב במונחים טקטיים ,איש החזון חושב במונחים אסטרטגיים.

אנשי החזון בשל יכולתם לצפות עשרות שנים קדימה,הם בעלי אוריינטציה עתידנית.אם הם ניחנו גם באישיות כריזמטית והחלטיות הם יכולים לסחוף אחריהם המונים ולהביא לשינויים מרחיקי לכת בחברה בה חיים בין שאלה שינויים חברתיים,כלכליים או שניהם גם יחד.אנשי החזון אם הם פועלים בחברה הנמצאת בשפל כלכלי ו/ או חברתי או שניהם גם יחד, בכוח אישיותם יכולים לתת לחברה המונהגת על ידם תנופה בלתי רגילה,להוציאה ממצוקתה ולמשוך אותה לפסגות הרים. מה שבפועל עושים אנשי חזון אלה,הוא הצבת יעד בפני החברה המונהגת,עירור מחוייבות אישית וערכית כלפי היעד המוצג והענקת תחושה כי להמונים יש ערך וכך תעלה קרנם של הפרטים בעיני עצמם,בעיני משפחותיהם ובעיני והסביבה בה הם פועלים.הביטחון העצמי שלהם והאמון בעצמם יעלה.

דוגמה הסטורית ולא רחוקה מזמננו היא הצהרתו של נשיא ארה”ב ג'ון קנדי כי עד לסוף שנות ה-60 של המאה ה-20 ארה”ב תנחית אדם על הירח.ואמנם כאשר תוכנית אפולו היתה בשיאה,העסיקה סוכנות החלל האמריקאית שלושה מליון איש.מימושו של חזון בסדר גודל כזה,בשל המרכיב החדשני שבו גרם לתגובת שרשרת.החידושים הטכנולוגיים שהיו הכרחיים למשימה זו נמצאו להם עד מהרה שימושים נוספים כמו פיתוח חומרים מטלורגיים חדשים,שיפור שיטות תקשורת לוויינים,ישומים רפואיים של רפואת חלל וטכנולוגית חלל רפואית.הפועל היוצא של כל אלה הוא מפעלים חדשים, מוצרי צריכה חדשים,שווקים חדשים וכו'. הערך הכלכלי המוסף של חזון הוא בעל אפקט מצטבר היכול להוציא חברה משפל כלכלי לרווחה חסרת תקדים.לא קשה לנחש מה יקרה אם הנשיא האמריקאי יכריז על הנחתת אדם על המאדים תוך 10 שנים כיעד לאומי.
לחזון אין בשום אופן להתייחס כאל מה שהוא ערטילאי עם סיכויי מימוש אפסיים,אלא כאל השקעה כלכלית לדורות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן