תקנה חדשה בארה"ב מתירה לחוקרים ממשלתיים לחקור תאי גזע עובריים

 מהעוברים המתים, המדענים יעניקו חיים חדשים

הערה: ידיעה זו מקורה עדיין בתקופת קלינטון. בשנת 2001, כשנכנס בוש לבית הלבן הוא הטיל על הצעה זו וטו, התקף עד היום 

 
 
 
 
מאת ניקולאס ווייד, ניו יורק טיימס
שלשום פירסמו מכוני הבריאות הלאומיים בארה"ב תקנות שיאפשרו לחוקרים העובדים במימון ממשלתי לחקור תאי גזע של עוברים אנושיים – כלומר, תאים הנלקחים מהעובר בשלביו המוקדמים ביותר.

מדובר בשלב שבו העובר הוא בבחינת גוש כדורי חלול המורכב מכאלף תאים. בתוך הכדור נמצאת שכבה נוספת, המכונה מסת התאים הפנימית ושמכילה את תאי הגזע. התאים האלה יכולים ליצור כל רקמת גוף – למעט השלייה – ומסיבה זו חיכו לתקנות החדשות זמן רב. המדענים מאמינים כי בתאי הגזע גלומה הבטחה אדירה לטיפול במחלות רבות, במיוחד במחלות הניווניות של הזקנה.

במרפאות הפריון יוצרים מזה זמן עוברים אנושיים על ידי הפריית ביציות בתאי זרע. התקנות יתירו לחוקרים להשתמש בתרביות תאים שנלקחו מעוברים אנושיים מוקפאים שהמרפאות משליכות לפח – בדרך כלל משום שלבעליהם כבר אין יותר עניין בהם. מתנגדי ההפלות שוללים את האישור הפדרלי שניתן למחקרים מסוג זה משום שהעוברים, שנתפשים בעיניהם כיצורים חיים, מושמדים בעת יצירת תרביות התאים.

בניסיון להתחמק מסוגיית ההפלות, החליטה סוכנות הבריאות הלאומית שרק מי שאינו מקבל מימון פדרלי יוכל להוציא את התאים מעוברים באופן חוקי. חוקרי הסוכנות עצמם לא יורשו להשתמש בתאים מעוברים שהיו בשימוש במכונים שלהם. החלטה התקבלה בברכה על ידי ארגונים מדעיים כמו "פדרצית האיגודים האמריקאים למען ביולוגיה ניסויית".

הטיוטה הראשונית של התקנות, שפורסמה בדצמבר האחרון, נתקלה כמובן בביקורת מצד אירגונים המתנגדים להפלות ואפילו מ"הנציבות המייעצת הלאומית לביואתיקה". בצורתן הסופית, הפכו התקנות למחמירות יותר, ולמעשה חוקרים המעוניינים להשיג מימון פדרלי כדי לעבוד על תאי גזע עובריים אנושיים יצטרכו לזכות באישור מארבעה גופים נפרדים – מצוות הביקורת הפנימי של האוניברסיטה שלהם, וכן משלושה צוותים של מכוני הבריאות הלאומיים – בטרם יקבלו את כספם. התקנות גם כוללות מספר אמצעים שנועדו להרתיע גורמים כלשהם מלתרום עוברים למטרות רווח או למען התועלת של קרובי משפחה חולים.

שלשום הביע הנשיא קלינטון את עמדתו החיובית ביחס לתקנות החדשות ואמר ש"איננו יכולים להפנות עורף לפוטנציאל להציל חיים, לשפר חיים ולסייע לאנשים – פשוטו כמשמעו – לקום, ללכת, ולעשות כל מיני דברים שמעולם לא יכולנו לדמיין". אך הנשיא הוסיף: "בתנאי שאנו עומדים בסטנדרטים אתיים קפדניים".

לעומתו, הסנאטור הרפובליקאי סם בראונבק מקנזאס, ראש המבקרים בסנאט את מדיניות סוכנות הבריאות הלאומית, אמר שלשום שהמחקר בתאי גזע עובריים אנושיים הוא "בלתי חוקי, בלתי מוסרי ובלתי הכרחי".

בראונבק סבור שהמחקר אינו חוקי בתוקף איסור של הקונגרס על מימון מחקר המוביל להשמדת עוברים אנושיים. לדעתו, התקנות החדשות מאפשרות סוג של מחקר המבקש להפיק תועלת על ידי נטילת חיי אדם, בשעה שמחקר שיהיה מבוסס על שימוש בתאי גזע של מבוגרים יוכל להניב את אותן התוצאות.

ואכן, טיעונו של בראונבק מסתמך על ממצא לפיו, קיים סוג של תאי גזע הנמצא באיבריהם של מבוגרים שאפשר לייצר ממנו תאים מסוגים שונים. נראה שבמרבית האיברים ישנו מאגר קטן של תאי גזע היוצרים תאים חדשים ושונים, כגון תאי הגזע של מח העצם המחדשים מדי יום את מלאי תאי הדם האדומים והלבנים. יצוין כי תאי הגזע של מבוגרים אמנם מוגבלים יותר מבחינת רפרטואר התאים שהם יוכלים ליצור, אך כעת נראה שיש להם בכל זאת יכולת לחרוג מן הרקמה סביבם.

כך, למשל, ניסויים מן העת האחרונה הראו שאת תאי הגזע היוצרים דם ניתן "לשכנע" לייצר תאי שריר ואפילו תאי עצב. ייתכן שיהיה אפשר להפוך אותם לתאי מוח מפרישי דופאמין – אותו חומר שריכוזו מידלדל אצל חולי פרקינסון.

יחד עם זאת יש לציין שתאי גזע עובריים הם הרבה יותר פוריים מתאי גזע של מבוגרים.
בסיכומו של דבר, איש אינו יודע עדיין איזה סוג של תאי גזע – עובריים או של מבוגרים – יוכיח את עצמו כמתאים יותר לשימוש קליני, והחוקרים רוצים לנסות את שניהם.

התקנות שהוצאו שלשום נוגעות גם לעניין השיבוט הרפואי. הכוונה להליך שבו יוצרים לחולה איבר חדש באמצעות נטילת תא גוף רגיל מגופו, והחדרתו לתוך ביצית אנושית שגרעינה הוצא ממנה.
בארצות הברית יהיה אפשר לבצע שיבוט רפואי באופן חוקי רק על ידי חוקרים בגופים פרטיים, אך לא על ידי חוקרים הממומנים פדרלית. לדברי ד"ר לנה סקירבול, האחראית על התוויית המדיניות המדעית במכוני הבריאות הלאומיים, לא ידוע על אף גורם פרטי שעשה זאת.

ד"ר סקירבול סיכמה ואמרה שוועדת הביקורת המיוחדת של הסוכנות הפדרלית לתאי גזע עובריים תקיים את ישיבתה הראשונה בחודש הבא, ושאת מענקי המחקר הראשונים יהיה אפשר להעניק לפני סוף השנה הבאה.
בריטניה: המלצה לשבט למטרות רפואיות
בשבוע שעבר המליצה ועדה מדעית בפני ממשלת בריטניה להתיר לחוקרים להתחיל בשיבוט רפואי. מדובר בהליך שבו יוצרים לחולה איבר חדש במקום האיבר המקורי שנפגם.
הדבר נעשה על ידי נטילת תא גוף רגיל מחולה, והחדרתו לתוך ביצית אנושית – שגרעינה הוצא ממנה. באופן עקרוני, גרעין התא המוחדר לביצית יכול להורות לה לגדול לאורגניזם. זהו התהליך בו נעשה שימוש כדי לשבט את הכבשה דולי – כשהגרעין נלקח מתא עטין בוגר.

תא ביצית אנושי שהוחדר אליו גרעין תא בוגר, יתפתח כפי הנראה לעובר המסוגל לחיות, אך החדרתו לתוך רחם תהיה עבירה פלילית בבריטניה. ולכן, בעבור שיבוט למטרות רפואיות, תגודל הביצית במקום ברחם בכלי זכוכית במעבדה.
{הופיע בעיתון הארץ, 25/8/2000} – אתר הידען היה עד שנת 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן