סיקור מקיף

לאורון-אורנוס יש מזג אוויר מוזר

אטמוספירה עבה וסוערת ובה רוחות המנשבות במהירויות של 900 קמ"ש, סערות כל כך חזקות שיכולות היו לעצב מחדש יבשות אילו היו על כדור הארץ, וטמפרטורות בסביבות המינוס 220 מעלות

תמונות חדשות באיפנרה אדום של כוכב הלכת אורון-אורנוס מראות פרטים שלא נראו עד כה. צילום: NASA/ESA/L. A. Sromovsky/P. M. Fry/H. B. Hammel/I. de Pater/K. A. Rages
תמונות חדשות באיפנרה אדום של כוכב הלכת אורון-אורנוס מראות פרטים שלא נראו עד כה. צילום: NASA/ESA/L. A. Sromovsky/P. M. Fry/H. B. Hammel/I. de Pater/K. A. Rages

אטמוספירה עבה וסוערת ובה רוחות המנשבות במהירויות של 900 קמ"ש, סערות כל כך חזקות שיכולות היו לעצב מחדש יבשות אילו היו על כדור הארץ, וטמפרטורות בסביבות המינוס 220 מעלות. נשמע כמו גיהנום קר, אך זו התמונה העולה מכוכב הלכת אורון-אורנוס, שנחשפו בתמונות אינפרה אדום ברזולוציה גבוהה ממצפה הכוכבים קק בהוואי, שחושפות לפרטים מדהימים את מזג האוויר המוזר על כוכב לכת שפעם נחשב שקט יחסית.
התגובה הראשונה שלי היתה 'וואו', והתגובה השניה גם היא היתה דומה" אומרת היידי האמל, שותפה למאמר שתיאר את התצפיות החדשות. "תמונות אלה חושפות שיעור מדהים של מורכבות באטמוספירה של אורנוס. אנו יודעים כי כוכב הלכת היה פעיל, אך עד לאחרונה מרבית הפעילות מוסכה בידי רעש בנתונים שלנו."

עם האטמוספירה הכחולה היפה, אורון נראה שקט במבט ראשון, אפילו כאשר וויאג'ר 2 התקרבה אליו בשנת 1986 היא חשפה רק כדור כחול חלק, אך כעת כאשר מתמקדים בו רואים תמונה גדולה של מערכת מזג אוויר ולמרות שאלו בדרך כלל סופות פחות אלימות מאשר בכדור הארץ, מזג האוויר באורון הוא מוזר.

לדברי לארי סרומובסקי, מאוניברסיטת ויסקונסין במדיסון שהוביל את המחקר תוך שימוש בטלסקופ קק 2, "כמה ממערכות מזג אוויר אלה נשארות בקווי רוחב קבועים ועוברות שינויים ברמת הפעילוות. אחרות נראות כנסחפות לעבר קו המשווה של כוכב הלכת בעוד הן עוברות שינויים גדולים בגודלן ובצורתן. מדידות טובות יותר של הרוחות המקיפות את מערכות מזג האוויר הללו הם המפתח לחשיפת המסתורין שלהן".

אורנוס כפי שצולם מקרוב בידי החללית וויאג'ר 2. צילום: נאס"א
אורנוס כפי שצולם מקרוב בידי החללית וויאג'ר 2. צילום: נאס"א

סרומובסקי, המאל ועמיתיהם משתמשים בטכניקות אינפרה אדום כדי לספק כמה מהתצפיות המפורטות ביותר שהושגו בידי מכשיר כלשהו במצפה כלשהו. "אף טלסקופ אחר לא יכול להתקרב לתוצאות אלה". אומר סרובמובסקי.

מה שהם ראו קודם היה בלתי גלוי, ובעיקר מדובר בתצורות מזג אוויר קטנות אך מפוזרות והם מקווים כי תנועת תצורות אלה תסייע להם לקבל תחושה על תבניות הרוחות המוזרות של כוכב הלכת.

הם צפו ברצועות של עננים דרומית לקו המשווה של אורנוס ונחילים של תצורות הסעה באיזורי הקוטב הצפוני של כוכב הלכת. תצורות כאלו לא נראו באיזור הקוטב הדרומי, אך הם דומים לסוגים של 'פופקורן' – סוג העננים הנראה על שבתאי. הקוטב הצפוני עצמו לא נראה מכדור הארץ כרגע, אך הוא עומד להכנס לשדה הראיה והחוקרים לא יתפלאו לראות תצורות של מערבולות דומות לאלו שנראות בקוטב הדרומי של שבתאי.

הכוח המניע של תצורות מזג האוויר חייב להיות אנרגית השמש, משום שאין לאורון אף מקור אנרגיה פנימי. אך אור השמש חלש פי 900 מאשר בכדור הארץ משום שאורון מרוחק פי 30 מהשמש לעומת כדור הארץ, כך שאין שם את אותה עוצמת קרינה המניעה את המערכת" אומר סרומובסקי. "לפיכך אטמוספירת אורון חייבת לפעול כמו מכונה מאוד יעילה עם מעט מאוד בזבזנות. עדיין, שונות מזג האוויר שאנו רואים נראית כנוגדת את הדרישות הללו."

הסבר אפשרי אחד הוא שהמתאן נדחף צפונה בידי רצועת היסע אטמוספירת לעבר הקוטב שם הוא עולה למעלה ויוצר תצורות היסע הנראות בתמונות החדשות. התופעה עשויה להיות עונתית, אומרים אנשי הצוות, אך הם עדיין עובדים על נסיון לחקבל מגמות עונתיות ברוחות של אורנוס.

"אורנוס משתנה" אמר. "ויש שם בוודאות משהו שונה בשני איזורי הקטבים. "
התמונות פורסמו בכנס חטיבת המדעים הפלנטרים באגודה האמריקנית לאסטרונומיה.

Uranus has Bizarre Weather

5 תגובות

  1. מעניין כמה חשמל אפשר לייצר שם מהרוח הזו

    אם היה לנו כזה ירח אז כל בעיות החשמל היו נפתרות ממזמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן