סיקור מקיף

אונסק”ו מקים קתדרה למאבק במדבור במכונים לחקר המדבר באוניברסיטת בן גוריון

המופקד על הקתדרה יהיה מנהל המכונים לחקר המדבר, פרופ' אביגד וונשק.

דר. תומס שאף, נציג אונסקו בכנס המידבור בבן גוריון' צילם: וולפגנג מוצפי-הלר עבור לשכת דובר האוניברסיטה

בסיומו של יום הדיונים השני של הכנס הבינלאומי “מדבריות, מדבור ואזורים צחיחים”, שנערך בימים אלה במכונים לחקר במדבר ע”ש בלאושטיין בקרית אוניברסיטת בן-גוריון בקמפוס שדה בוקר, הכריז נציג אונסק”ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו”ם) על כינונה של קתדרה מיוחדת שתקרא The UNESCO chair in combating desertification המופקד על הקתדרה יהיה מנהל המכונים לחקר המדבר, פרופ' אביגד וונשק.

בטקס ההכרזה ציין נציג אונסק”ו, דר' תומס שאף (בתמונה- מימין), שהקתדרה היא ביטוי לחשיבות שמיחסת UNESCO לנושא ולתפקיד המרכזי שמכוני בלאושטיין ממלאים בתחום זה. הנציג קרא למשתתפי הכנס להירתם למאמץ משותף הנדרש למאבק בתופעת המדבור והדגיש את תקוות הארגון שפעילות זאת תתרום גם להגברת שיתוף הפעולה בין מדינות האזור.

קריאה זו באה בהמשך לדיון מיוחד שנערך שעות ספורות קודם בנושא של הגדלת שיתוף הפעולה האזורי, תוך השתתפות פעילה של משלחת ירדנית, שמיצגים מספר אוניברסיטאות בירדן, ובנוסף כ -15 תלמידי מחקר ירדנים הלומדים לתואר שני בבית הספר הבין לאומי ללימודי מדבר שבקמפוס שדה בוקר. הסטודנטים מירדן הדגישו שלמרות הקשיים שהם נתקלים בהם בחיי היום יום, הם מחויבים לרעיון ולאמונה שפעילותם תתרום בעתיד לחיזוק השלום בין שתי המדינות. הדיון הסתיים בהחלטה לפעול להידוק הקשרים האישיים בין חוקרים מכל מוסדות המחקר בארץ ובירדן לפעולה משותפת בקידום פרויקטים הנוגעים לפיתוח מקורות מים וניצול יעל יותר של המשאבים באזור.

כזכור, בכנס משתתפים למעלה מ-350 איש מ-55 מדינות והוא לא רק הכנס הבינלאומי הגדול ביותר שנערך בישראל אי פעם בנושאי סביבה, אלא ככל הנראה גם הכינוס האקדמי הבינלאומי הגדול ביותר בנושא מדבור. בין משתתפי הכנס נמצאים כ-100 מומחים אפריקניים, שהגיעו לאירוע על מנת ללמוד מהניסיון הישראלי.

תגובה אחת

  1. היה כנס מעניין מאוד. אפילו התמזל מזלי והרצאתי על נושא המחקר שלי.
    לא הבנתי כל כך על מה הם מדברים, עם כל הצמחים שלהם והפוליטיקה… אני בסך הכל חוקר חיידקים במדבר. 🙂

    לעוד הרבה כנסים בסדר גודל כזה בארצנו הקטנטונת.
    בברכת חברים,
    עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן