סיקור מקיף

שתי מדעניות ישראליות צעירות זוכות במלגה המקומית של אונסק"ו – לוריאל "למען נשים במדע" 2013

השנה נבחרו המדעניות נטלי זיתוני ואדית נאור לכלות הפרס הישראליות, הזוכות במלגה כספית בסך 50,000 ש"ח כל אחת, ומועמדות מטעם ישראל למלגה הבינלאומית 2013 – בה זכו מדעניות ישראליות בשלוש השנים האחרונות ברציפות.

אדית נאור צלם טורסטן אלרז זוכת אונסקו-לוריאל 2013
הערב (יום ג', 23.7.2013) ייערך הטקס השנתי להענקת פרסי אונסק"ו – לוריאל "למען נשים במדע" – ישראל 2013, במעמד שגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו; שר המדע הטכנולוגיה והחלל, חבר הכנסת יעקב פרי; כלת פרס ישראל ונשיאת האקדמיה למדעים, פרופ' רות ארנון, ומכובדים רבים נוספים – ביניהם פרופ' חגית ירון מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה; גב' קלוד ברייטמן, שלום וזיוה זיידלר, ריצ'י האנטר ומכובדים רבים נוספים. את הטקס יארחו גד פרופר – יו"ר מועצת המנהלים של לוריאל ישראל, ונאוה רביד – מנכ"ל לוריאל ישראל.

הוועד הישראלי לאונסק"ו ולוריאל ישראל משתפים פעולה מזה שנים לצורך קידום מדעניות צעירות בישראל, בהמשך לשיתוף פעולה עולמי נרחב בין לוריאל העולמית ואונסק"ו "למען נשים במדע" – L'ORÉAL-UNESCO For Women In Science. שותפות זו, שנוצרה בשנת 1998, נועדה להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי.
כלות הפרס לשנת 2013 הן:
• אדית נאור, מדענית לביולוגיה וגנטיקה מאוניברסיטת תל-אביב, על מחקרה בתחום טפילים מסוג טוקסופלזמה – הטפיל היעיל ביותר בעולם, המסוגל להדביק כל יצור בעל דם חם, ללא קשר לסוגו או לשלב התפתחותו. את המחקר תבצע אדית באוניברסיטת סטנפורד – ארה"ב.
• נטלי זיתוני, מדענית לביולוגיה מבנית מאוניברסיטת בן-גוריון, על מחקרה בתחום מערכות ההדבקה של חיידקים פתוגניים, ובמיוחד בתחום חיידקי השחפת. את המחקר תבצע נטלי באוניברסיטת קולומביה הבריטית בקנדה.

המדעניות זוכות בפרס כספי בסך 50,000 ש"ח כל אחת, וכן תהיינה המועמדות הישראליות לפרס אונסקו-לוריאל "למען נשים במדע" העולמי 2013. יצוין כי בשלוש השנים האחרונות ברציפות זכו שלוש מדעניות צעירות בפרס הנחשב – מה שהופך את ישראל למעין "מעצמה" בפרס זה.

חבר השופטות הישראלי שבחר את המועמדות הישראליות לתמיכה במחקר ולהכרה בינלאומית, מורכב ממדעניות ישראליות בכירות ובעלות שם עולמי: יו"ר חבר השופטים היא פרופ' רות ארנון כלת פרס ישראל ונשיאת האקדמיה למדעים, מכון ויצמן. חבר השופטות מורכב מפרופ' עדה יונת, כלת פרס "נובל" ופרס ישראל, מכון ויצמן; פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ' חגית ירון-מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ופרופ' אפרת לוי-להד, ראש המחלקה לרפואה גנטית במרכז הרפואי שערי צדק.

יצוין כי בשנת 2008, עוד בטרם זכתה בפרס "נובל", הפכה פרופ' עדה יונת להיות הישראלית הראשונה הזוכה בפרס לוריאל-אונסקו "למען נשים במדע".

נטלי זיתוני  זוכת פרס אונסקו-לוריאל למען נשים במדע ישראל 2013 צלם שחר דרורי
נטלי זיתוני זוכת פרס אונסקו-לוריאל למען נשים במדע ישראל 2013 צלם שחר דרורי

שר המדע, ח"כ יעקב פרי, אמר: "הערב הזה, פרי שיתוף הפעולה יוצא הדופן של אונסק"ו ו-לוריאל, המציינות 15 שנים של עשיה וקידום נשים בתחום המדע, מבקש להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות ולהעביר מסר ברור וחד – עידוד שיתוף נשים במחקר המדעי הוא אתגר גלובלי ועסקי כאחד, ובהקשר של ישראל, זהו אינטרס לאומי וחברתי ממדרגה ראשונה שחייב לעמוד כנר לרגלי המדינה והמגזר הפרטי".

נאוה רביד, מנכ"ל לוריאל ישראל, אמרה: "המדען סקרן מטבעו, מחפש את האמת ומנסה להבדילה מדברים לא אמיתיים. יש לו כושר הפשטה והוא גם שאפתן ותחרותי. כל אחד שמסוגל באופן אינטלקטואלי ורגשי לענות על הקריטריונים אלו יכול לעסוק במדע ללא קשר למין הביולוגי, גבר או אישה וכל השאר הוא 'מיתולוגיה פופולארית' שהפכה למציאות שכולנו מנסים ואפילו מצליחים – בקצב איטי מדי – לשנות. המשולש – לוריאל, מדע, ונשים – הוא משולש מנצח ובלתי ניתן להפרדה ואם הוא לא בא בקלות חייבים לדחוף אותו קדימה. לוריאל ישראל, כמו במדינות אחרות, דוחפת ותדחוף אותו קדימה כי לוריאל עובדת עבור נשים. נשים צריכות מדע ומדע צריך נשים והקושי רק מאתגר אותנו יותר".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן